پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۳۱۰۴
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۱
در برنامه «به وقت ایران» مطرح شد؛
سرپرست معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان اظهار کرد: نظام ما به گونه ای است که ۲۵ درصد اعتبارات عمومی صرف درمان می‌شود و کمتر از یک درصد آن به ورزش و امور فرهنگی تعلق می گیرد.
 به گزارش گیتی آنلاین به نقل از روابط عمومی برنامه«به وقت ایران» ، برنامه زنده و تلویزیونی «به وقت ایران» شب گذشته 25 مهرماه با موضوع کارکرد آموزش در توسعه ورزشهای همگانی و نقش برنامه ریزی درست و دیده‌بانی شاخص های اجتماعی فرهنگی آن، فعالیت های پژوهشی دانشگاه ها و ایجاد سامانه پژوهشی مسئله محور، روی آنتن شبکه آموزش رفت و میزبان سینا کلهر، سرپرست معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان و علی بابایی کارنامی، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بود.

 

وضعیت بحرانی تحرک و ورزش در کشور

 

سینا کلهر، سرپرست معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان، بیان کرد:  حال وضعیت تحرک و ورزش در جامعه خوب نیست. طبق آخرین وضعیت مرکز آمار ایران درسال ۹۹،  ۴۶ درصد ایرانیان ورزش کرده و ۵۴ درصد ورزش نمی کنند. زمانی وضعیت بحرانی می‌شود که بدانیم سال ۹۶، ۵۱ درصد ورزش می کرده و تنها ۴۹ درصد ورزش نمی کردند.

 وی افزود: از میزان ۴۶ درصدی که ورزش می کنند، مقدار قابل توجهی مربوط به ورزش در خانه و انجام حرکات ابتدایی بوده است، لذا از این۴۶ درصد نزدیک ۱۵ تا ۲۰ درصد را می‌توان نادیده گرفت.

 

کلهر تصریح کرد: ورزش برای مفید و موثر بودن، باید مداوم و منظم باشد. ورزش داخل منزل، با توجه به شرایط، امکان مداوم بودن و منظم بودن ندارد. از میان افراد، ۳۷ درصد در منزل شخصی خود، ۲۱ درصد پارک‌ها و ۲۱ درصد در سالن‌های ورزشی خصوصی ورزش می کنند.

 

بهره مندی ناکافی از امکانات ورزشی، با وجود زیرساخت های مناسب

کلهر درباره زیرساخت ورزشی کشور اظهار کرد: معضل بزرگ ما بهره مندی از امکانات ورزش است. ما مشکل زیر ساخت و تجهیز ورزشی به صورت جدی نداریم. مسئله آمایش ورزشی و توزیع نامتناسب وجود دارد؛ اما با وجود زیرساخت‌های ورزشی و وجود ۶۴ هزار باشگاه و مجموعه ورزشی، تنها ۳۰ درصد مردم از این امکانات استفاده می‌کنند. درصورتی که این تجهیزات ۶۰ الی ۷۰ درصد مردم را پاسخگو است. معضل بهره مندی ناشی از مسئله ذهنی و موقعیت رفتاری است. 

اعتبار اندکی که نصیب امور ورزشی می شود 

 کلهر اظهار کرد: ما با یک مقوله عادی مواجه نیستیم، بلکه با پیشران مواجه هستیم. نظام ما به گونه ای است که ۲۵ درصد اعتبارات عمومی صرف درمان می‌شود و کمتر از یک درصد آن به ورزش و امور فرهنگی تعلق می گیرد. 

وی افزود: تحرک، تغذیه و خواب، سبک زندگی جامعه را شکل می دهد. اما آماری همچون ۵۹ درصد جامعه دچار وزن بالا، ۵۷ درصد کم تحرکی، ۱۰ درصد دیابت و آماری از این قبیل، نشان می دهد که وضع سلامت جامعه به هیچ وجه خوب نیست. باید به جای معلول، با علت مبارزه کرد. یعنی به جای اعتبار به درمان، اعتبار بیشتری برای امور ورزشی در نظر گرفته شود. متولی ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان است، اما به تنهایی نمی تواند کاری انجام دهد. 

ورزش نه تنها امری فرهنگی، بلکه امری اجتماعی است 

کلهر درباره جایگاه ورزش بیان کرد: ورزش در فرهنگ عمومی ما همچنان ورزش به عنوان یک امر غیرضروری تلقی شده و قربانی شده است. اصطلاح عقل سالم در بدن سالم به فراموشی سپرده شده است. کارشناسان معتقدند حداقل سه روز در هفته و هربار حداقل یک ساعت برای ورزش وقت بگذارند.

وی افزود: ما باید اولویت خود را به جای امر عینی، بر امر ذهنی بگذاریم که مردم ضرورت ورزش را واقعا حس کنند. وظیفه وزارت ورزش و جوانان، تسهیل دسترسی و ارزان سازی ورزش است.

 

کلهر تصریح کرد: ورزش در عین حال که امری فرهنگی ست، امری اجتماعی هم هست. اما در زمان اختصاص منابع، برنامه ریزی و مطالبه، فراموش می شود. اگر مسائل سیاسی، اقتصادی، امنیتی و .... حل شود، آن گاه  ورزش، آن هم ورزش قهرمانی مورد توجه قرار می گیرد.اگر ورزش قهرمانی نبود، هیچ توجهی به ورزش همگانی صورت نمی گرفت. 

رویکرد تحولی، چاره ساز است

کلهر درباره رویکرد وزارت ورزش بیان کرد: رویکرد ما، رویکرد تحولی است. ما در هفته تربیت بدنی، چند برنامه جدی شروع کردیم. یکی از این برنامه ها آغاز تمهید زنگ ورزش را در نظر گرفتیم. یعنی ۷الی۸ صبح و ۷الی ۸ شب، زنگ ورزش شود. در این دو ساعت با رایزنی ها، هزینه ورزش در باشکاه های ورزشی را تا ۷۰ درصد کاهش خواهم داد.

وی افزود: از الگوی خدمات سیار استفاده کردیم تا مناطقی که زیر ساخت لازم ندارند را پوشش دهیم. 

ورزش همگانی، فاقد برنامه مشخص است 

علی بابایی کارنامی، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، بیان کرد:ورزش همگانی، اولویت اول برطبق فرمایش رهبر انقلاب است.

وی افزود: چندوجهی بودن ورزش و ارتباط خانواده ها با ورزش بسیار مهم است. اما خانواده ای که دغدغه خوراک، پوشاک، و بیمه خود را دارد، در حقیقت اولویت اول خود را ورزش قرار نمی دهد.

 

وی درباره کم تحرکی در جامعه بیان کرد: بدون نقشه راه مشخص، نمی توان به جایی رسید و ورزش همگانی فاقد این نقشه است. جسته و گریخته اقداماتی انجام شده ولی جزو سازوکارهای پیوسته کشور، مورد توجه قرار نگرفته است. 

دولت مردمی با ورزش تعریف می شود

بابایی کارنامی بیان کرد: لازم است یک بسته مشخص و اجرایی فنی برای دستگاه ها تنظیم گردد.از نظر بنده، دولت مردمی با ورزش تعریف می شود. سلامت، شادابی ، نشاط، مدیون ورزش است. باید به مردم بها داد.

وی افزود: آمار نشان می دهد، مردم ۲۵۰ میلیارد تومان در تامین هزینه های خانواده ها مشارکت و کمک های مومنانه داشته اند. اگر مجموعه ای با عنوان خیرین ورزشی ایران ایحاد شود، میتواند امری تسهیل کننده باشد. پیشنهاد این است وزارت ورزش، چند استان را پایلوت کرده و تجمیعی از خیرین و کمک های ورزشی را گردهم آورند تا پیشرفت و توسعه ورزشی شکل گیرد.

برنامه «به وقت ایران» در فصل دوم با رویکرد مهارتی و با ساختار گفتگومحور به تهیه‌کنندگی سید احسان میر محمد علی با اجرای ناصر خیرخواه روزهای یکشنبه و سه‌شنبه ساعت ۲۱:۴۵ تا ۲۳ به صورت زنده روی آنتن شبکه آموزش می‌رود. 

انتهای پیام/

 

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: