پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۳۱۹۶
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۲
با هدف افزایش تعاملات فرهنگی صورت گرفت؛
تفاهم نامه همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و سازمان بسیج عشایری سپاه امام رضا(ع) استان در راستای افزایش تعاملات فرهنگی، امضا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، تفاهم نامه همکاری در راستای افزایش تعاملات فرهنگی بین اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و سازمان بسیج عشایری سپاه امام رضا(ع)  استان با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و عیسی صفری، امضا شد.

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن گرامیداشت هفته وحدت و ولادت امام جعفر صادق(ع)، گفت: انعقاد تفاهم نامه های همکاری در جهت حرکت در مسیر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی به نوعی عقد اخوت و هم افزایی برای ارائه خدمات کتابخانه ای به همه اقشار جامعه و در همه طبقات است. اداره کل کتابخانه های عمومی استان بر این باور است که حرکت در این مسیر نیازمند همکاری همه جانبه دستگاه های اجرایی و سازمانهای دولتی و غیر دولتی به ویژه نهادهای مردمی است.
وی تصریح کرد: یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری(مدظله العالی) از شروع نهضت جمهوری اسلامی در سال 1340 تا به امروز کتاب و کتابخوانی بوده است، همانطور که در سخنرانی آن سالها می فرمایند پیروزی ملت ایران در همه عرصه ها در گرو مطالعه است و این نکته طلایی است که کمتر به آن توجه شده است. ایشان در بیانیه گام دوم انقلاب و خطاب به جوانان تاکید ویژه ای بر آگاهی و توانایی دارند، به عبارتی ایشان روی دیگر آگاهی را توانایی خواندند.
حجت الاسلام علی اکبر سبزیان با بیان اینکه انس با کتاب باید بصورت همگانی افزایش یابد، گفت: نتیجه این انس بالارفتن سطح آگاهی جامعه، همراهی و درک متقابل نظام جمهوری اسلامی است. مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در آخرین سخنرانی خود در جمع دانشجویان به مسأله «نهضت تبیین» پرداختند، منظور از این نهضت این است، آنهایی که می دانند به آنانی که نمی دانند بگویند به عبارتی اشاره به این مساله دارد که شبهات را تبیین کنید و این تبیین قاعدتا در گرو کتاب و مطالعه است.
وی با اشاره به اینکه قشر عشایر افرادی با استعدادهای بالا و فراوان هستند، افزود: کتابخانه ها به عنوان فرهنگسراهای اجتماعی در جامعه  می توانند نقش به سزایی در جهاد تبیین داشته باشند چرا که فعالیت و برنامه های کتابداران صرفا محدود به فضای کتابخانه ها نیست و می توانند با حضور در میان اقشار مختلف جامعه نقش اصلی این حرکت و جهاد را ایفا کنند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با اشاره به برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی، گفت: در همین راستا می توان با اعزام کاروان در میان عشایر علاوه بر ترویج فرهنگ رضوی و آشنایی بیشتر با سیره اهل بیت(ع)، از این مساله به عنوان یک شروع خوب و پر برکت در جهت برگزاری فعالیتهای فرهنگی در میان این قشر استفاده کرد.

در ادامه محمدحسن عفت پناه، مسئول بسیج اقشار سپاه امام رضا(ع) گفت: همانگونه که عشایر با ورود خود در حوزه حفاظت از مرز و بوم این کشور نقش بسزایی در طول تاریخ ایفا کردند می توانند در مرزهای دانش نیز افتخار آفرینی کنند.
وی با اشاره  به جمعیت 7500 خانواری عشایر، افزود: این تفاهم نامه نقطه عطفی برای حرکت در مسیر افزایش علم و دانایی در میان این قشر است.
محمدحسن عفت پناه با تاکید به تعریف یک جامعه هدف در اجرای این تفاهم نامه، گفت: باید نیازهای مطالعاتی این جامعه هدف مشخص شود و با توجه به آن محتواسازی و ارائه خدمات شود تا با نتیجه گیری و بررسی های انجام شده، بتوانیم حداکثر استفاده را از انعقاد این قبیل تفاهم نامه ها کرده باشیم.

در پایان عیسی صفری، رئیس سازمان بسیج عشایری سپاه امام رضا (ع) استان با اشاره به تفاهم نامه سازمان بسیج عشایری با نهاد کتابخانه های عمومی کشور در سال 98، گفت: پس از بررسی های انجام شد وانجام مقدمات مسأله بومی کردن این تفاهم نامه برای ارائه خدمات کتابخانه ای به قشر عشایر در استان خراسان رضوی به مرحله اجرا رسید.
وی افزود: هدف از انعقاد این تفاهم نامه ترویج فرهنگ مطالعه و به تبع آن افزایش مهارتهای اجتماعی و درک و آگاهی قشر عشایر در حوزه های مختلف اعم از مسائل دینی، احکام و ... است.

گفتنی است، طی تفاهم نامه فی مابین دو دستگاه مقرر شد اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان  رضوی در خصوص معرفی کتابخانه های واقع در شهرستان های دارای بافت جامعه عشایری با اولویت مناطق پرجمعیت به عنوان کتابخانه معین به سازمان جهت ارتباط با حوزه های مقاومت بسیج، برنامه ریزی وتدوین سازوکارمناسب برای تحویل کتب ومنابع توسط کتابخانه معین به نماینده سازمان(سفیرکتاب) جهت ارائه خدمات امانی به مناطق عشایری، هماهنگی جهت برگزاری جلسات جمع خوانی توسط کتابداران در مناطق عشایری، مشارکت با سازمان دربرگزاری مسابقات کتابخوانی بالاخص جشنواره کتابخوانی رضوی، بهره گیری از ظرفیت های سازمان درراستای ترویج فرهنگ کتابخوانی، تهیه وارسال بسته های فرهنگی، تبلیغی برای ارائه به مناطق هدف، انجام فعالیت های بخش کودک از جمله: قصه گویی، کاردستی و... برای کودکان، برگزاری کلاس های آموزشی ومهارتی برای عشایر، برگزاری جلسات سخنرانی ومشاوره برای جامعه هدف، پیگیری وتعامل با بنیاد قلم چی جهت تامین ، توزیع بسته ای کمک آموزشی ویژه دانش آموزان عشایر، عضویت سراسری رایگان بسیجیان عشایری درکتابخانه های عمومی استان (براساس بخشنامه ها ودستورالعمل های مربوطه و باهماهنگی و اخذ موافقت اداره کل توسعه کتابخانه ها ومشارکت ها)، برگزاري برنامه های فرهنگی مثل اجرای نمایشنامه خوانی، نقد و بررسی ورونمایی کتاب،جشنواره کتابخوانی رضوی، مسابقات کتابخوانی، معرفی کتاب، نشست های کتاب خوان ویژه دانش آموزان و استفاده از لوگوی بسیج دانش آموزی در تبلیغات جشنواره رضوی (با هماهنگی و درصورت نیاز اخذ مجوزهای لازم از اداره کل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی و سایر واحدهای ذیربط)، معرفی و ارائه منابع کتابخوان ماه به بسیج عشایری استان جهت معرفی به جامعه هدف اقدامات لازم را انجام دهد.
در مقابل سازمان بسیج عشایری سپاه امام رضا(ع) استان نیز  در رابطه با اعلام حوزه های مقاومت بسیج ومعرفی نمایندگان بسیج عشایری به عنوان سفیران کتاب جهت ارتباط با کتابخانه های معین وارائه خدمات به مناطق هدف (شامل دریافت بسته های کتاب از کتابخانه، امانت دهی به اعضاء جامعه عشایری وبرگرداندن کتاب به کتابخانه)، همکاری بااداره کل درارائه خدمات کتابخانه ای ومشارکت دربرگزاری مسابقات کتابخوانی درجامعه هدف، تحویل اقلام فرهنگی، تبلیغی توسط سفیران کتاب از کتابخانه های معین وتوزیع  این اقلام در مناطق عشایری  واسترداد به کتابخانه مذکوردرزمان پایان مهلت امانت، بررسی نیاز شناختی مناطق عشایری با توجه به شیوه زندگی واعلام به اداره کل جهت گردآوری منابع مورد نیاز برای ارائه خدمات، اطلاع رساني فعاليت هاي فرهنگي كتاب محور در بسیج دانش آموزی استان از جمله برگزاري جشنواره ملي كتابخواني رضوي، معرفی کتاب، نشست های کتابخوان، نقد و بررسی و رونمایی کتاب در استان، مشارکت در برگزاری مسابقات کتابخوانی، نشست های کتابخوان ومعرفی کتاب، ارائه اسامی،تصاویر ومختصری از زندگینامه شهدای معزز عشایری محدوده هر یک از کتابخانه های عمومی به اداره کل جهت برگزاری نمایشگاه  همکاری های لازم را داشته باشد.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: