پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۳۸۶
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۷
گیتی آنلاین-رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی گفت: با همکاری دانشگاه علمی کاربردی و هماهنگی معاونت فرهنگی و آموزش و پژوهش فدراسیون، دانشگاه علمی کاربردی آموزش بازی های بومی و محلی بزودی در کشور دایر می شود.


غلامرضا جعفری روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا در شهرکرد افزود: این دانشگاه با هدف احیای ورزش های بومی و محلی و بررسی علمی و پژوهشی بازی ها در مناطق مختلف کشور و به منظور تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه ورزش محلی اه اندازی می شود.
وی تصریح کرد: از پایان نامه های تحصیلی با موضوع بازی های بومی و محلی نیز برای تحقیق و پژوهش در این دانشگاه استفاده خواهد شد.
جعفری یادآور شد: تاکنون 600 نوع بازی بومی و محلی ایران در قالب 2هزار و 400 شکل در نقاط مختلف کشور شناسایی شده است.
وی گفت: این بازی اصالت قومی و بومی دارد و ممکن است تعدادی از این بازی ها در سایر استانهای دیگر همپوشانی داشته باشد.
رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی و محلی از ثبت ملی تعدادی از بازی های بومی و محلی مناطق ایران خبر داد و گفت: ثبت دیگر بازی ها با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بزودی آغاز می شود.
وی افزود: برای ثبت بازی های بومی و محلی در یونسکو نیز یک دوره خاصی با انجام مطالعات و پژوهش های خاستگاهی بازی ها انجام می شود تا حقوق معنوی و میراث ناملموس فرهنگی بازی ها محقق شود.
جعفری اظهار کرد: هم اکنون در رشته تربیت بدنی 2 واحد اختیاری بازی های بومی و محلی تحصیل می شود که انتظار می رود این واحدها اجباری شود.
وی گفت: طرح پایلوت اجرای بازی های بومی و محلی در مقطع ابتدایی نیز در دست بررسی و تدوین است تا بتوان در کلاس اول دبستان، بازی های بومی محلی را برای دانش آموزان را برنامه ریزی کرد.
رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازیهای بومی و محلی تصریح کرد: مسابقات بازی های سنتی کشورهای اسلامی امسال به میزبانی مشهد برگزار می شود.
به گفته وی در این رقابت ها که اسفندماه امسال برگزار می شود، ورزشکاران کشورهای مختلف اسلامی با یکدیگر به رقابت می پردازند.
رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بومی و محلی در سفر 2 روزه به چهارمحال وبختیاری علاوه بر دیدار با استاندار و شرکت در مجمع سالانه این هیات، از مناطق روستایی و عشایری استان نیز دیدن کرد.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: