پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۴۰۰۹
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۹
پیمان پاک در «غیرمحرمانه» مطرح کرد:
رئیس سازمان توسعه تجارت کشور اظهار داشت: تا اصلاح سیاست حکمرانی صورت نگیرند، وضعیت ما هر دولتی با هر رویکردی با هر جناح و هر نگاهی وضعیت بدین شکل خواهد بود.

رئیس سازمان توسعه تجارت کشور اظهار داشت: تا اصلاح سیاست حکمرانی صورت نگیرند، وضعیت ما هر دولتی با هر رویکردی با هر جناح و هر نگاهی وضعیت بدین شکل خواهد بود.

به گزارش گیتی آنلاین به نقل از روابط عمومی برنامه «غیرمحرمانه»، برنامه تلویزیونی غیرمحرمانه با موضوع «رقابتی شدن محصولات ایرانی» با حضور «مهدی طغیانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی»؛« علیرضا پیمان پاک معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت کشور» و «علیرضا مناقبی رئیس مجمع عالی واردات» بیست و هشتم آبان‌ماه از شبکه دو سیما پخش شد.

پیمان پاک رئیس سازمان توسعه تجارت کشور  گفت: کالا تبلور مجموعه ای از فرآیندهاست. اگر در هر یک از حلقه های فرآیند تولید کالا مزیت نداشته باشیم، نمی توانیم رقابت کنیم و تا زمانیکه زنجیره کالا کامل نباشد نمی توان وارد فضای رقابت پذیری شویم.

وی با تاکید بر اینکه قبل از رقابت پذیری باید زنجیره کالای خود را تکمیل کنیم، افزود: باید کیفیت را در تولید، فرآوری، لجستیک، بسته بندی، بازاریابی و خدمات پس از فروش مدیریت کرد.

پیمان پاک یادآور شد: زنجیره کامل باعث بوجود آوردن سه فاکتور ثبات قیمت، ثبات کیفیت و تعهد زمانی می شود. زنجیره ای که متاسفانه در بازار داخلی و خارجی کشورمان وجود ندارد. این موضوع سبب می شود تا کالا در کشور به عنوان یک کالای اصلی قلمداد نشود و به عنوان یک کالای جایگزین به شمار آید.

وی افزود: متاسفانه در پیاده سازی برنامه ها که در کشورهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد موفق نبوده ایم.

پیمان پاک عنوان کرد: یکی از دلایل ضعف در رقابت پذیر بودن صنعت و تولیدات داخلی کشور، حکمرانی است. در حکمرانی دولت، مجلس، مردم و رسانه نقش دارند.

وی معتقد است؛ تا اصلاح سیاست حکمرانی صورت نگیرند، وضعیت ما هر دولتی با هر رویکردی با هر جناح و هر نگاهی وضعیت بدین شکل خواهد بود. باید از دولت مطالبه شود تا به جای وزارت صنعت 50 یا 80هزار نفری، یک وزاتخانه چابک 2هزار نفری داشته باشد.

در هماهنگی اضلاع مختلف اجرایی و قانونگذاری باید به کیفیت برسیم

طغیانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تولید کالای رقابت پذیر و قابل رقابت در دنیا به شکل انبوه منجر به صادرات می شود و سبب سرمایه گذاری خواهد شد. همچنین این مسیر باعث ایجاد زیرساخت، اشتغال و جذب سرمایه های جدید می شود.

وی افزود: این نوع نگرش به مسئله توسعه در دنیا آثار و طبعات بسیار خوبی به همراه داشته به نوعی که به یک الگو تبدیل شده است.

طغیانی خاطرنشان کرد: در ایران از برنامه اول و دوم توسعه به بعد مرتب به دنبال تولید رقابت پذیر بوده ایم و نهادسازی کشور نیز در همین مسیر بود.

وی به سیاستگذاری صنعتی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در کشور هیچ گونه سیاستگذاری صنعتی در هیچ کدام از حوزه ها وجود ندارد و نیازمند سیاستگذاری صنعتی هستیم تا بدین شکل جای خود را در بازار دنیا پیدا کنیم و برای رسیدن به این نقطه نیز تمهیدات لازم فراهم شود. در این مسیر کنار سیاستگذاری صنعتی، سیاست تجاری نیز وجود دارد که باید با همدیگر همراه باشند و زمانی که مقدمات برای صنعت فراهم می شود، باید در حوزه بازاریابی نیز حمایت شود. 

طغیانی با بیان اینکه ظرفیت تولیدی کشور بسیار گسترده، متنوع و بروز است، خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم از امروز سیاستگذاری مناسب در حوزه صنعتی، تجاری و رقابت پذیر کردن کالاها و غیره انجام دهیم، باید شفافیت سازی و آگاهی در روند تولید کالا صورت بگیرد.

وی تاکید کرد: در هماهنگی اضلاع مختلف اجرایی و قانونگذاری باید به کیفیت برسیم.

طغیانی عنوان کرد: بسیاری از تولیدکنندگان کشور کوچک و متوسط هستند و بر تولید متمرکز هستند. بنابراین؛ از آنها نمی توان توقع بازرگانی و تجارت و ورود به حوزه بازاریابی، برند سازی داشت. بنابراین؛ این مسئله نیازمند تدبیر است.

امروز رقابت و رفاقت را از مردم گرفته ایم

مناقبی رئیس مجمع عالی واردات اذعان داشت: با معنا کردن رقابت به طور صحیح می توان نتیجه درست به دست آوریم. یک تولید کننده زمانی می تواند خوب حرکت و رقابت کند که با یک ثبات وارد سیستم بازار شود.

وی افزود: اگر یک تولید خوب، با صرفه اقتصادی و رقابت پذیر داشته باشیم، قطعا به دنبال آن صادرات خوب خواهیم داشت. بنابراین؛ اگر تولید خوبی نداشته باشیم، قطعا صادرات، واردات و رقابت خوبی نخواهیم داشت.  

مناقبی خاطرنشان کرد: ما نیاز به بازاری داریم که برای همگان باشد تا بستری از رقابت ایجاد شود و نگاه خود را نسبت به واردات تصحیح کنیم. ما کالا وارد نمی کنیم بلکه بخش عمده واردات ما مواد اولیه، قطعات و ماشین آلات است که در اختیار تولید قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: رقابت را باید در بازار داخلی و خارجی با کیفی سازی محصولات تعریف کرد.

مناقبی بیان کرد: برای کالای داخلی باید به شکل موقت در قالب رفتارهای حمایتی اولویت قائل شویم.

وی افزود: اگر تولید کننده ای در کشور کالایی را با کیفیت مناسب، با کمیتی که توانایی ارضای بازار را داشته باشد و با قیمت مناسب تولید کند، هیچ واردکننده ایی حاضر نیست که سرمایه خود را برای کالایی که بازار فروش ندارد خرج کند و لطمه ببیند.

مناقبی با بیان اینکه نیازمند ثبات هستیم، گفت: مشکل اینجاست که تمام آزموده هایی که خطا شده است مجددا آزموده می شود. امروز به هیچ عنوان کسی مخالف با تولید ملی نیست. ولی مهم است که بدانیم کجا و چه کالایی باید تولید کنیم، مردم را حمایت کرده و امور مردم را به مردم واگذار کنیم. متاسفانه امروز رقابت و رفاقت را از مردم گرفته ایم و تولید کننده مقابل وارد کننده و وارد کننده مقابل صادرکننده و هر سه مقابل دولت قرار می گیرند.

‎‎گفتنی ست؛ «غیرمحرمانه» کاری است از گروه اقتصاد و دانش به تهیه کنندگی علیرضا ابراهیمی و با اجرای محمدجعفر خسروی که جمعه‌ها ساعت 17:45 از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: