پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۴۳۲۲
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۰
اهمیت «دموکراسی آمریکایی» اکنون در صحنه جهانی در حال کمتر و کمتر شدن است.

درباره نقایص ژنتیکی «دموکراسی آمریکایی»_fororder_661379937

اهمیت «دموکراسی آمریکایی» اکنون در صحنه جهانی در حال کمتر و کمتر شدن است.

نظرسنجی که اخیرا توسط «مرکز تحقیقات پیو» انجام شده نشان می‌دهد افرادی که دیدگاه مثبت نسبت به نظام سیاسی آمریکا دارند کاهش یافته‌اند. بیش از نیمی از پاسخ دهندگان (57 درصد) به این نظرسنجی در جهان گفتند «دموکراسی آمریکایی» قبلا الگوی خوبی بود «اما در سال‌های اخیر نه». 72 درصد آمریکایی‌ها نیز گفتند «دموکراسی آمریکایی» الگوی خوبی برای دیگر کشورها بود اما دیگر اینطور نیست.

جامعه جهانی به وضوح می‌تواند ببیند که «نقایص ژنتیکی» دموکراسی آمریکا به تدریج آشکار شده است.

آن چه نظام ایالات متحده آن را اصطلاحا «دموکراسی آمریکایی‌» می‌خواند، دموکراسی است که در آن فاصله میان ثروتمندان و فقرا بشدت افزایش پیداه کرده است. بر اساس گزارش «توزیع ثروت ایالات متحده» که اخیرا توسط بانک مرکزی این کشور منتشر شده تا سه ماهه دوم 2021، یک درصد افراد دارای درآمد بالا دارایی معادل 36.2 تریلیون دلار داشتند که از کل دارایی قشر متوسط این کشور بیشتر است.

«دموکراسی آمریکایی»، دموکراسی است که در آن وضعیت نژادپرستی بدتر از گذشته شده است. در دوره کنونی ایالات متحده، تبعات موضوعات نژادپرستی فهم‌ناپذیر شده است؛ خودبرتربینی سفیدپوستان از شدت بالایی برخوردار است و گروه‌های اقلیت و مهاجران با حملات و اقدامات تبعیض‌نژادی پیدا و پنهان مهارنشدنی روبرو هستند. جامعه آمریکایی به شکل روز افزونی با تعصب و نفرت در حال چند پاره شده است.

به علاوه، دو حزب اصلی در ایالات متحده (دموکرات و جمهوریخواه) از مکانیز‌م‌های «دموکراتیک» برای مقابله بی پایان با یکدیگر استفاده می‌کنند. سخنرانی‌های سیاستبازان فقط برای جلب نظر رای دهندگان و راضی نگه داشتن گروه‌های حامی آنها صورت می‌گیرد. وقتی بر سر قدرت هستند، موارد اندکی از آن چه گفته‌اند را می‌توانند به نفع مردم اجرایی کنند. چنین «دموکراسی آمریکایی» چیزی بیش از یک «دموکراسی نمایشی محض نیست».

اپیدمی ویروس کرونا آزمون مهمی برای سنجیدن و برملا کردن ماهیت «دموکراسی آمریکایی» است. در طی اپیدمی کرونا، فقرا در جامعه آمریکا فقیرتر شده‌اند و هیچکس را ندارند که به آن تکیه کنند. نرخ ابتلا و مرگ و میر اقلیت‌های قومی به شکل بی‌تناسبی بالاتر از آمار سفیدپوستان است. 770 هزار نفر در ایالات متحده قربانی ناتوانی نظام آمریکا در مقابله با اپیدمی کووید-19 شده‌اند.

ایالات متحده سال‌های سال زیر پرچم «آزادی»، «دموکراسی» و «حقوق بشر» در امور داخلی کشورهای دیگر مداخله کرده،‌ مقدمات تغییر رژیم کشورها را فراهم کرده و سعی کرده به زور «دموکراسی آمریکایی» را به خورد دیگر کشورها بدهد. در پایان هم هیچ دستاورد به معنای واقعی با ثبات و پایدار برای آن کشورها نداشته است. به بیان بهتر دموکراسی کمک‌کننده نبوده و بالعکس باعث افزایش درگیری‌ها و هرج مرج شده که نهایتا به بحران‌های بی‌شمار بشری منتهی گشته است.

حمله به دیگران برای پنهان کردن ضعف،‌ نشانه بارز افول در اعتماد به نفس سیاسی است. طبق نتایج نظرسنجی مرکز پیو، جامعه جهانی به تدریج در حال آگاه شدن این است که بفهمد کدام نظام، نظام سیاسی خوبی است که در نهایت به طور واقعی به نفع مردم عمل می‌کند.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: