پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۴۳۶۷
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۸
رییس دادگستری شهرستان راور گفت: طرح مصلحین و حکمین قرآنی و اورژانس قضایی به صورت محله محور با استفاده از ظرفیت مساجد محلات در شهرستان راور اجرا خواهد شد.
گیتی آنلاین-به نقل از روابط عمومی،  حجت الاسلام ابوالفضل فرحبخش در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم راور افزود: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و تاکیدات ریاست قوه قضاییه مبنی بر اجرای سند تحول قضایی و پیشگیری از وقوع جرم و همچنین ضرورت ایجاد صلح و سازش در پرونده های قضایی، خصوصاً دعاوی خانواده (طلاق) و کاهش ورودی پرونده ها به محاکم قضایی، طرح مصلحین و حکمین قرآنی و اورژانس قضایی به صورت محله محور با استفاده از ظرفیت مساجد محلات در شهرستان راور اجرا خواهد شد.

 وی در ادامه خطاب به مسئولین شهرستان گفت: امروز می توان با هم افزایی و همکاری مسئولین فرهنگی، قضایی و اجرایی در جهت حفظ بنیان خانواده ها و کاهش آمار طلاق ،اعتیاد و بیکاری در شهرستان اقدامات موثری را به انجام رساند.

 این مقام قضایی ادامه داد: مسئولین فرهنگی شهرستان باید با برگزاری جلسات مفید و دعوت از اساتید مجرب مذهبی و روانشناسی، مهارت های زندگی و نوع برقراری ارتباط با دیگران را به خانواده ها آموزش دهند تا اقدامی اثرگذار در جهت کاهش آسیب های اجتماعی خصوصاً طلاق و اعتیاد صورت گیرد.

 حجت الاسلام فرحبخش بیان کرد : می توان با استفاده از نظرات کارشناسان و نخبگان محلی ابتدا نسبت به شناسائی مشکلات و معضلات اقدام و پیش بینی های لازم درخصوص بروز آسیب ها ی اجتماعی داشته باشیم و پس از پیش بینی نسبت به پیشگیری از وقوع جرایم در سطح جامعه اقدام کرد.

رئیس دادگستری راور با ابراز نگرانی از طرح پرونده های طلاق در دادگستری گفت : در طرح مصلحین و حکمین قرآنی از ظرفیت مساجد و پایگاه های بسیج و روحانیون در کنار مشاوران خانواده و ریش سفیدان (معتمدین محلی ) و همچنین طرح اورژانس قضایی و شورا های حل اختلاف در جهت کاهش آمار وقوع طلاق استفاده خواهد شد.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین زمانی گفت: رمز موفقیت در اجرای طرح مصلحین و حکمین قرآنی، داشتن نقشه راه در راستای انجام امور محوله است و مسئولین باید ابتدا نقشه راه را ترسیم نمایند و براساس آن اقدام کنند.

 وی افزود : ریشه تمام گرفتاری ها و آسیب های اجتماعی و بزه کاری ها در جامعه امروز، ناشی از قطع ارتباط مردم با سه محور اساسی انسان ساز در اسلام است  که محور اول منابع انسان ساز، که همان قرآن، مفاتیح، صحیفه سجادیه، نهج البلاغه و محور دوم آن مکان های انسان ساز، که همان مساجد ، تکیه ها، حسینیه ها و محور سوم هم  نماد های انسان ساز که  که بر  پیامبر اسلام (ص)، امامان معصوم علیهم السلام و روحانیون که الگوی عملی جوامع هستند، اشاره دارد.

 وی اظهار داشت: در صورت برقراری این سه محور ارتباطی انسان ساز، شاهد کاهش وقوع جرم و آسیب های اجتماعی در جامعه خواهیم بود.


مجتبی استوار زاده، معاون دادستان راور هم با  تشریح برنامه های طرح مصلحین و حکمین قرآنی و اورژانس قضایی گفت: در مساجد محلات راور یک تیم سه نفره متشکل از امام جماعت، معتمد و ریش سفید محلی و مشاور خانواده مستقر می شوند و در جهت ایجاد صلح و سازش، پرونده های خانواده خصوصاً طلاق به این هيئت ها ارجاع خواهد شد.

وی افزود :دادستانی مصمم است طرح مصلحین و حکمین قرآنی در شهرستان را با استفاده از ظرفیت روحانیون و مساجد و اورژانس قضایی در جهت کاهش ورودی پروندها به دادسرا اجرا کند.

 وی گفت: حضور میدانی در راستای پیشگیری از وقوع جرم یکی از اولویت های دادستانی می باشد و مسئولین نیز باید در راستای وظایف قانونی خود اقدامات لازم را انجام دهند و امور فرهنگی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی را در اولویت کاری خود قرار دهند.

این مقام قضایی عنوان کرد: هر گونه ترک فعل و کم کاری در این حوزه می تواند خسارات مادی و معنوی زیادی را در آینده به جامعه وارد کند و این موضوع از سوی دادستانی پیگیری و با هرگونه تخلف و ترک فعل برخورد قاطع و قانونی می شود

 در پایان همه مسئولین نظرات و پیشنهادات خود را در راستای کاهش آسیب های اجتماعی ، طلاق، اعتیاد و بیکاری در سطح جامعه ارائه کردند و  در این جلسه مصوب شد طرح مصلحین به صورت محله محور با همکاری مساجد سطح شهرستان به صورت کامل و دقیق اجرا شود. 
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: