پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۴۴۳۱
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۸
شینزو آبه نخست وزیر پیشین ژاپن، با این ادعا که "اضطرار تایوان هم یک وضعیت اضطراری برای ژاپن است، بنابراین یک اضطرار برای اتحاد ژاپن و ایالات متحده محسوب می شود"، علنا ذهنیت منسوخ شده نظامی گری خود را که عمیقا در روحیه او ریشه دوانده است، آشکار ساخت.

شینزو آبه نخست وزیر پیشین ژاپن، با این ادعا که "اضطرار تایوان هم یک وضعیت اضطراری برای ژاپن است، بنابراین یک اضطرار برای اتحاد ژاپن و ایالات متحده محسوب می شود"، علنا ذهنیت منسوخ شده نظامی گری خود را که عمیقا در روحیه او ریشه دوانده است، آشکار ساخت.

اگر ملت ژاپن چنین سخنان وحشتناکی را از او می شنید، آینده خود را فدای آرمان های بیهوده جدایی طلبان در جزیره تایوان می کرد.استناد به اتحاد ژاپن با ایالات متحده در صحبت آبه نیز این را نشان می دهد که او می داند ژاپن قادر به انجام این کار به تنهایی نیست.

اظهارات آبه بلافاصله واکنش شدید از سوی چین را در پی داشته است. وزارت خارجه چین عصر چهارشنبه سفیر ژاپن در چین را احضار کرد.

هوا چون یینگ، دستیار وزیر امور خارجه چین در دیدار خود با سفیر ژاپن، اظهارات آبه را "اشتباه" و نقض هنجارهای اساسی روابط بین چین و ژاپن خواند و گفت، با این اظهارات "صراحتا حاکمیت چین را به چالش کشانده و گستاخانه از نیروهای جدایی طلب تایوان حمایت کرده است".

در واقع، اظهارات آبه ادامه تلاش های بی وقفه نیروهای ضد چین به منظور مداخله در امور داخلی چین است.

خود آبه نیز به درستی پیش‌بینی کرده است که اگر توکیو در تلاش باشد که برای اتحاد دوباره چین مانع تراشی کند، برای ژاپن یک بحران دیگر به وقوع خواهد پیوست.

پس از نشست ویدیویی شی جین‌پینگ و جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در ماه گذشته، آبه که وانمود می‌کند نمی داند جو بین ایالات متحده و چین به سمت بهتر شدن تغییر کرده است، هنوز در این رویا غرق است که می‌تواند از رقابت ژئوپلیتیکی بین این دو سود ببرد.

اما بایدن در گفت و گو با شی به صراحت اعلام کرده است که ایالات متحده هیچ قصدی برای ورود به درگیری با چین ندارد و از "استقلال تایوان" حمایت نمی کند.

آبه به ‌عنوان یک راست‌گرا  در دورانی که نخست وزیر ژاپن بود، به شدت برای تغییرات در قانون اساسی کشورش تلاش کرد تا به نیروهای دفاعی ژاپن نقش بیشتری هم در مناطق اطراف و هم در خارج از کشور بدهد. اما تلاش‌های او برای احیای روح نظامی گری ژاپن با محکومیت شدیدی هم در داخل و هم در خارج از کشور رو به رو شده است.

با توجه به این که ژاپن از قبل بر سر موضوع دریای چین شرقی با چین در تضاد بود، جنگ با چین بر سر تایوان، همان طور که آبه مطرح کرد، فقط می تواند ژاپن را به مسیر ویران ساختن خود سوق دهد. پکن بارها عواقب جسارت بخشیدن به جدایی طلبان جزیره تایوان و عبور از خط قرمز را  آشکار کرده است.

اکنون زمان آن فرا رسیده است که آبه و دیگر راست‌گرایان در ژاپن رویاهای نظامی‌گرایانه خود را از مغز خود خارج کنند.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: