پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۴۶۷۸
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۴
در غیرمحرمانه مطرح شد:
جانباز اذعان داشت: برای مدیریت در مصرف آب باید برنامه ریزیی هایی صورت بگیرد که متاسفانه در اجرای قانون کوتاهی صورت گرفته است.

به گزارش گیتی آنلاین به نقل از روابط عمومی برنامه «غیرمحرمانه»، برنامه تلویزیونی غیرمحرمانه با موضوع «بحران آب» با حضور«عیسی بزرگزاده مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان منابع آب و تلفیق بودجه شرکت مدیریت منابع آب ایران وابسته به وزارت نیرو »؛ «حمیدرضا جانباز مشاور معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی»، «رجب پناهی دانش آموخته توسعه و برنامه ریزی» و «فاطمه ظفرنژاد پژوهشگر حوزه آب و توسعه پایدار» 19آذرماه از شبکه دو سیما پخش شد.

جانباز مشاور معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: منابع آب در تمام جهان محدود است، اما آنچنان که نیاکان در گذشته با تدبیر و عقل در محیط خشک و نیمه خشک ایران سال های سال زندگی کردند، ما نیز می توانیم زندگی کنیم. بارش جهانی ثابت است و 536میلیارد مترمکعب بارش در کل جهان داریم. میانگین بارش بلند مدت در ایران ثابت و حدود 400میلیارد متر مکعب است.

وی در خصوص فرونشست ها گفت: جمعیت شهر تهران و حومه نزدیک به 20میلیون نفر است و به دلیل ازدیاد جمعیت برای تامین آب شرب مجبور شده ایم که از استان های همجوار مانند سد البرز در کرج، سد طالقان، سد لار، سد لتیان آب وارد کنیم.

جانباز با اشاره به اینکه بحران آب جعلی است، گفت: بحران مدیریت آب جدی است. طبق پیش بینی قانونگذار، برای مدیریت در مصرف آب باید برنامه ریزیی هایی صورت بگیرد که متاسفانه در اجرای قانون کوتاهی صورت گرفته است.

وی عنوان کرد: متاسفانه شورای عالی آب به مردم وصل نیست بدین ترتیب مصوبات این شورا در میان مردم وجاهت ندارد و فارغ تصمیم گیری می کند.

600دشت در خطر فرونشست!

ظفرنژاد پژوهشگر حوزه آب و توسعه پایدار اظهار داشت: آب یک بحران جهانی است و به وضوع شاهد بحران آب و محیط زیست هستیم. در مناطق خشک این آسیب بسیار شدیدتر است و در ایران متاسفانه به دلیل شرایط خاص بوم شناسی، فلات ایران دچار مسائل پیچیده ای شده و شاید ایران نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر بحرانی تر است.

وی افزود: نمادهایی که در گذشته وجود داشت شیوه های بومی بسیار درخشان این سرزمین بود که هدررفت های کنونی آب را برنمی تابد. در حال حاضر با شیوه بد حکمرانی آب و  به مصیبت امروز رسیده ایم.

ظفرنژاد همچنین گفت: مدیریت آب از ریشه دارای مشکل است که جداسازی مدیریت آب از خاک، جنگل، منابع طبیعی یکی از این مشکلات است و آن را در اختیار دست مدیریت سازه ای قرار داده ایم. بنابراین؛ امروز 600دشت ما در 18استان کشور در خطر فرونشست قرار دارد.

وی افزود: در شرایط بسیار بدی قرار داریم و متاسفانه دستگاه متولی فرافکنی می کند و مسئولیت را از خود باز کرده است.

 

 

مشکل در آبرسانی بود نه کمبود آب/ سال دیگر کمبود آب در خوزستان نخواهیم داشت

بزرگزاده مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان منابع آب در ادامه این برنامه گفت: الگوی توسعه که در سالیان گذشته برای کشور در نظر گرفته شد، توسعه ای پرآب بری بود. به گونه ای که کشاورزی نقش بسیار مهمی را در بر دارد و به دلیل اینکه نزدیک به 65تا 70درصد کشور دارای آب و هوای خشک، فراخشک و نیمه خشک است توسعه این مقدار از کشاورزی در ظرفیت تاب آوری اکوسیستم کشور نبود. بنابراین؛ مصارف افزایش یافته و این اتفاقی ست که اکنون شاهد آن هستیم و متاسفانه به منابع آب زیرزمینی و سطحی هجوم وارد شده است.

وی افزود: تفاوتی که آب شرب و صنعت با آب کشاورزی دارند در این است که می بایست فرآیندی بر آب حاصل شود تا آن آب قابل شرب شود و در زمان مناسب و مکانی درست در اختیار کانون جمعیتی قرار گیرد و این مسئله ای است که همواره نگران کننده است.

بزرگزاده بیان کرد: با صرفه جویی و رعایت استانداردهای مصرفی که برای شهرهای مختلف تعریف شده، توانستیم تا مشکل آب شرب را حل کنیم. مطمئن هستم که با همراهی ملت عزیز و با رعایت استانداردهای مصرف، با کمترین مشکل در خصوص آب شرب مواجه خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: مشکل آب در مناطق خرمشهر و آبادان به دلیل کمبود منابع آب نبود بلکه عدم اجرای برخی از کارها در گذشته به طور مثال آبرسانی به روستاها بوده است. منبع آبی در خوزستان وجود داشت لیکن سازه ها و زیرساخت هایی که آب را به روستاها، آبادان و خرمشهر منتقل می کرد، وجود نداشت، در نتیجه مشکل در آبرسانی بود.

بزرگزاده تاکید کرد: وزارت نیرو در این دوره تمرکز بسیار اساسی در این خصوص داشته و در برنامه آتی 8هزار روستا می بایست آبرسانی می شد که در حال حاضر این برنامه به 10هزار روستا توسعه داده شده و با تدبیر وزارت نیرو آبرسانی حاصل خواهد شد و سال دیگر کمبود آب در خوزستان نخواهیم داشت.

بزرگزاده افزود: وزارت نیرو تمام همت خود را به خرج داده که مشکلات آب آن مناطق را حل کرده و پروژه های این مناطق را فعال کرده او برای این مناطق پروژه های اضطراری در نظر گرفته و بخش اعظم مشکلات آب در این مناطق قبل از تابستان سال آینده حل خواهد شد.

وی با بیان اینکه مشکلات آب گسترده است، عنوان کرد: 410دشت از بیش از 600دشت ممنوعه هستند و اضافه برداشت دارند. نسبت مصرف آب سرجمع در کشور براساس نقشه های فائو به آب تجدیدپذیر بهتر است که زیر 40درصد باشد. این درحالی است که این عدد بالای 80درصد در ایران است. این بدان معناست که بر منابع آب کشور بارگزاری بیش از حد در حال انجام است و می بایست این بارگزاری را کاهش داد. اگر مصرف در کشور کنترل نشود، اتفاق بهینه ای رخ نمی دهد. الگوی توسعه کشور می بایست میزان مصرف خود را کاهش دهد و این اتفاقی است که می بایست در بیشتر نقاط ایران رخ دهد. این روند شیره آبخوان های کشور را می مکد.

بزرگزاده به طرح سازگاری با آب اشاره کرد و گفت: ده میلیارد آب در کوتاه مدت و میان مدت و در بلند مدت می بایست 15میلیارد آب را از مصرف کاهش داد که در این راستا سهم کشاورزی 11میلیارد آب می باشد که می بایست معیشت جایگزین به کشاورز داده شود.

وی افزود: با مسدود کردن چاه و برخوردهای قهری و بدون ارائه راه جایگزین به کشاورز به جواب نخواهیم رسید.

 20هزار چاه غیرمجاز در تهران/زمین ما را خواهد بلعید

پناهی دانش آموخته توسعه و برنامه ریزی اذعان داشت: بحران آب و همچنین مدیریت بحران آب در کشور بسیار بحرانی است در حوزه آبریز کشور ذخیره آبی از 140میلیارد مکعب به 105میلیارد مکعب رسیده و این نشان می دهد که کاهش نزولات به دلیل بحران در مدیریت است.

وی افزود: کاهش نزولات وجود دارد و این کاهش یک پدیده جهانی است و ذخایر تجدیدپذیر آب کاهشی یافته و کاهشی محسوس تلقی می شود که به دلیل بحران آب و بحران در مدیریت آب می باشد.

پناهی با بیان اینکه از حیث تنش آبی در جهان دارای جایگاه چهارم هستیم، اضافه کرد: بیشتر مشکل آب در کشور، به دلیل بحران مدیریت آب است و تمام دستگاه های کشوری در آن دخیل هستند.

وی خاطرنشان کرد:  بحران آب در کشور جدی است و نمود آن را در خیابان ها می توان ملاحظه کرد.

پناهی با بیان اینکه عدالت در توزیع و مصرف اتفاق نیافتاده است، گفت: درست است که 90درصد از آب به کشاورزی تعلق می گیرد لیکن آب مصرفی در کشاورزی آب روان است و با آب شرب متفاوت است و بابت آن هزینه شده لیکن متاسفانه به راحتی وارد فاضلاب ها می شود.

پناهی افزود: فرونشست ها وارد اسلام شهر و تهران شده و منشاء اصلی فرونشست ها عدم مدیریت و بی برنامه ریزی در کشور است. تنها در تهران فقط از 50هزار چاه، 20هزارتای آن غیرمجاز می باشد. در حوزه منابع آب در خصوص بحران آب با چالش مواجه نیستیم بلکه با فرابحران مواجه ایم.

وی در پایان گفت: در حوزه آب مانند سایر حوزه های دیگر دچار جنون مصرف هستیم و به فراتر از بحران دچار هستیم. هیچ کدام از دستگاه های مسئول هیچ کدام به وظایف خود عمل نکرده اند و اگر مردم نیز در این حوزه مقصر هستند، همچنان مسئولیت آن به حاکمیت برمی گردد. متاسفانه در حوزه دیپلماسی آب به شدت ضعیف عمل شده و در این صورت با ادامه این روند تا ابد در یک چرخه معیوب گرفتار خواهیم بود و برای خروج از این دایره راه حلی متصور نخواهیم بود و اگر این شیوه ادامه پیدا کند زمین همه ما را در خود فرو خواهد بلعید.

‎‎گفتنی ست؛ «غیرمحرمانه» کاری است از گروه اقتصاد و دانش به تهیه کنندگی و کارگردانی علیرضا ابراهیمی و اجرای محمدجعفر خسروی که جمعه‌ها ساعت 17:45 از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: