پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۴۸۳۳
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۷
آیت الله سیدمحمد خامنه‌ای:
عضو مجلس بررسی نهایی قانون اساسی گفت: قانون اساسی متن مکتوبی است که فعال است و مجلس باید بر مبنای آن باشد، به بعضی از اصول قانون اساسی عمل نشده و مسامحه می‌شود.
به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین، آیت الله سیدمحمد خامنه‌ای عضو مجلس بررسی نهایی قانون اساسی در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش، اظهار کرد: خوب بود در مجموعه پژوهش‌ها یک بحث تحلیلی و تاریخی راجع به مبانی حقوقی حکومت انجام می‌شد و اگر به آن توجه شود این یک سیر تاریخی عجیبی در تمام دوران است حتی در دوران باستانی مبنای حکومت حکیم وجود دارد در چین، ژاپن، یونان و دیگر کشورها مبنای حکومت حکیم بوده و گاهی کمی تحریف شده و
 حکومت الهی تبدیل به حکومت فرزند الهی شده است، این را جا انداخته بودند که پادشاه یک بشر طبیعی نیست از خدایان است.
وی ادامه داد: پژوهش کار بسیار مهمی است، باید به آن‌ توجه کنیم، یکی از نقیصه‌های دانشگاه‌های حوزوی ما هم ضعف پژوهشگر است. با این همه پژوهش که انجام می‌شود، می‌بینیم میدان خیلی وسیع‌تر از این حرف‌هاست، امروز پژوهش‌های تحقیقی و سیاسی در دنیا انجام می‌شود و معمولاً یهودی‌ها و صهیونیست‌ها دنبال آن هستند، اولاً تاریخ ما را منحرف کردند و بیایند و قانون اساسی ما را منحرف کنند. این بنا هست، به صورت‌های مختلف ممکن است و دانشگاه‌های حقوق ما در حقوق اساسی که بسیار مهم است بیشتر توجه کنند.
رئیس بنیاد حکمت اسلامی صدرا تاکید کرد: مصداق واقعی رهبری الهی در امام بود، بسیار دقیق و ظریف ایشان اندیشید و روز اول که ایشان آمد گفت انقلاب و بعد از آن رای مردم و بعد قانون اساسی باید تدوین شود، می‌دانید در تاریخ حقوق تدوین قانون اساسی معمولاً ماهها طول می‌کشید و یک عده‌ای رندان زمانه به عنوان‌ کارشناس موارد را مطابق سیاست‌های خودشان ارائه می‌دادند.
آیت الله سیدمحمد خامنه‌ای دخالت دادن روحانیون در تدوین نهایی قانون اساسی از سوی امام خمینی رحمت الله را مدبرانه خواند و گفت: امام خمینی برای آنکه قانون اساسی اسلامی شود روحانیون و حوزوی‌ها را در بررسی قانون اساسی دخالت داد و ابتدا این برای روحانیون هم تعجب‌آور بود، امام استعداد حوزه‌ها را می‌دانست و روش کار را هم به حوزوی‌ها دادند و از جمله قوانین اساسی مهم دنیا چون آمریکا، فرانسه، انگلیس را به همه دادند تا بدانیم در دنیا قانون اساسی یعنی چه و برگردیم به مبانی دینی و اسلامی که حاکمیت برای کیست و حاکمیت حق کیست؟
عضو مجلس بررسی نهایی قانون اساسی در بخشی از سخنانش یادآور شد: جلد نخست کتاب خاطرات من چاپ شده و جلد دوم آن در نوبت انتشار است و در آنجا به مجلس خبرگان قانون اساسی و نحوه تصویب این قانون‌ هم تا حدودی اشاره کردم و جَوی که در آن زمان ایجاد شد، تصورش مشکل است و باید به زحمت در روزنامه‌های آن زمان بگردید و ببینید چه گفتند، تخریب و مسخره‌کردن مجلس بود که آخوندها آنجا هستند و اینکه پیش نويس قانون اساسی برای تصویب تکمیل نشود و مهلت محدود یکماهه برای نهایی کردن قانون اساسی فرصت دادند در عین حال کار خیلی خوب از آب درآمد اینکه ملاحظه می‌کنید، مسخره کردند و به من می‌گفتند یعنی چه؟ و فقیه مساله‌اش این -قانون اساسی- است؟ امام در قم بنشیند مثل پاپ و قانون اساسی کار شما نیست! بعد دیدید مدیریت خودشان چه بود آدم‌های بسیار ضعیفی بودند این اصحاب نهضت آزادی و واکنش‌های آنها حرکتی بود برای اینکه روحیه علما را تضعیف کنند.
عضو مجلس بررسی نهایی قانون اساسی ادامه داد: روحیه علما خوب بود و به چشم یک وظیفه الهی آمدند آنجا حتی صحبت شد که به علما حقوق دهید و سر و صدا ایجاد شد که مگر ما مزدور هستیم؟ به وظیفه‌مان عمل می‌کنیم گفتند اینجا هزینه دارد و چند نفر پیشنهاد دادند که ما در مسجد بررسی می‌کنیم اگر در دولت هزینه دارد.
آیت الله سیدمحمد خامنه‌ای که راجع به حضور روحانیون در مجلس نهایی بررسی قانون اساسی سخن می‌گفت: افزود: در این مجموعه وقتی چنین قانون اساسی به وجود می‌آید خودش جای تحلیل و بحث دارد که به جای آنکه یک عده خاص اهداف خاصی را بنویسند جمعی دور هم جمع شدند و مردم را آزاد گذاشتند تا آراء و نظرات خود را بفرستند، هزاران پیشنهاد آمد گاهی در یک موضوع و گاهی در چند موضوع و کار شبانه ما بررسی این موارد بود، شاید تنها قانون اساسی باشد که مردم در آن نقش داشتند و همراه آن آمدند، احترام به رای مردم خصوصیاتی بود در پایه گذاری و در تدوین قانون اساسی در عین حال هم عده‌ای حضور داشتند در دهه ۵۰ از همه شگردها استفاده کردند تا خللی در ذهن روحانیون ایجاد کنند، یکی آمد گفت ولایت فقیه را در این پیش‌نویس رعایت کردیم البته عده‌ای از جمله خود من پیش‌نویس را در سال ۵۳ یا ۵۴ نوشتیم و امام فرموده بودند پیش نویس قانون اساسی را بنویسید و اساتید دانشگاه هم بودند در حسینیه ارشاد که با جریان گرفتاری مرحوم شهیدی مقارن شد و مسائلی بود که ساواک بر آنجا حساس شد و جلسات بررسی به منزل دکتر حاج سیدجوادی که از وکلای دادگستری بود منتقل شد.
وی یادآور شد: در آن جلسات که در سالهای ۵۳ و یا ۵۴ داشتیم یکی از اساتید دانشگاه بحث حراست از قانون را مطرح کرد و پیشنهاد خوبی مطرح کرد و مورد استقبال قرار گرفت، گفت شورای نگهبان برای حراست از قانون در فرانسه هست و این پیشنهاد در پیش‌نویس قانون اساسی آمد و البته علمای طراز اول می‌دانستند بالخره در مجلس روحانیت باید رای داشته باشد و حق وتو به قول امروزی‌ها داشته باشد و یکی از پیشروهای نهضت آزادی چنین پیشنهادی داد و شورای نگهبان ذکر شد که حق ولایت را اعمال می‌کند، ولایت در تدوین قانون و تصحیح آن همان که پس از مشروطه برای علماء وجود داشت و این موارد را خوب است دانشگاهیان بدانند، ما هیچ لحظه‌ای از نظر دشمن خارج نیستیم و کار بزرگی در تدوین قانون اساسی صورت گرفته است.
آیت الله سیدمحمد خامنه‌ای گفت: در زمان پیامبر هم وقتی موضوع ولایت مطرح شد سرمایه‌دارها و یهودیان مخالفت کردند، کسانی که با سوء نیت مردم را استثمار می‌کردند و انقلاب ما که صورت گرفت بنی اسرائیل گفت زلزله ایجاد کردند و ما از ناحیه آنها تحت فشار هستیم و یکی از کارها این است که در تفسیر قانون اساسی کاری بکنند و در اجرا مانع اجرای قانون اساسی شوند و وظیفه استاد دانشگاهی و حوزوی است که قانون اساسی را بخواند و بفهمد و تدریس کند، بلکه باید از آن حمایت کند و یقه هم باید برای دفاع از قانون اساسی پاره کرد. برای اینکه قانون اساسی مساله نظری محض نیست بلکه مساله برای عمل است، خیلی‌ها در فلسفه چیزهای خوب می‌دانند و در عمل هیچ کاری نمی‌کنند در حالیکه فلسفه یا حکمت دو بخش دارد یکی فلسفه نظری است یعنی دانستن جهان بینی درست برای عمل درست و بعد حکمت عملی مطرح می‌شود و قانون اساسی هم به همین صورت است.
وی ادامه داد: قانون اساسی متن مکتوبی است که فعال است و مجلس باید بر مبنای آن باشد و به بعضی از اصول قانون اساسی عمل نشده و مسامحه می‌شود قانون اساسی به زحمت زیادی از یک مسیر گذشت و خوشبختانه خیلی خوب رای آورد و بر مسند نشست، قانون اساسی مجسم نظام اسلامی و جمهوری اسلامی ایران بود و امروز دارند آن را زشت و قبیه‌سازی می‌کنند. نظام بر کرسی خود نشست و رهبر انتخاب شد و با هر تحلیلی پیش بروید ولایت فقیه همان حکومت حکیم است، باید حکومت به معنای واقعی دست یک حکیم باشد و هوای نفس نداشته باشد و منافع دیگران برایش مهم باشد و معنی سیاست در تعریف لغوی حُسن اداره کشور به نفع مردم است.
عضو مجلس خبرگان قانون اساسی ادامه داد: کلمه فقیه اشتباه می‌شود، فقه در اصطلاح قدما که کمتر شایع است اینطور نبود آن زمان حوزه‌ها کار دانشگاه را انجام می‌دادند، دانشگاه هم با اینکه یکی از پایه‌های خوب ما است در اصل تاسیس برای رقابت با حوزه بود و امثال فروغی این را آوردند و دانشکده حقوق را شکل دادند تا دستگاه قضا را در دست بگیرند و معنی فقیه در حوزه‌ها فردی بود که هم حقوق می‌دانست و هم فلسفه و ریاضیات می‌دانست و هم طب و نجوم می‌دانست و به او حکیم می‌گفتند، و فقه به این صورت فقه اکبر نام داشت و فقهی که ما امروز با عنوان حقوق اسلامی به آن اشتغال داریم فقه اصغر است و تعابیر ملاصدرا در این موضوع است.
آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای در بخشی از سخنانش عنوان کرد: فقیه در مسند نشست و متاسفانه مساله تمام نشد ما در قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی را داریم و مایه اسلامی آن این است که آفریدگار انسان عَلَم به حال و مصلحت انسان است و خدا آفريدگار است و مالک همه چیز است و حکم از آن اوست، او حکیم مطلق است و خطا نمی‌کند بنابراین آیین و دین از آن اوست، با دین بین مردم آمده و دعوت به ایمان کرده، مردم به او ایمان آوردند و فرض این است که عامه مردم به قانون الهی تسلیم هستند بنابراین در حکومت وقتی حاکم بر کرسی نشست و کتاب قانون را باز کرد که قانون را مردم تدوین می‌کنند، انتخاب با مردم است و جمهوریت در اینجا ظاهر می‌شود، جمهوریت حق مردم است هر کسی بعد از خداوند بر خودش حق دارد حتی اگر اشتباه باشد و جامعه بر خودش حق دارد و اکثریت جامعه بر خود حق دارند بنابراین مردم بر سرنوشت خود حاکم هستند و شرط آن جمهوریت به شرط حکم الهی است اینطور قانون شورای نگهبان منطقی است.
وی یادآور شد: متاسفانه بعد از انقلاب حکومتی -دولتی- که بر مبنای قانون اساسی عمل کند و حق مردم را محقق کند، نداشتیم عقیده من این است، بنده خودم خیلی کم به بعضی از این رئیس جمهورها رای دادم، اکثریت مردم رای دادند و روی کار آوردند متاسفانه این -رییس جمهورها- ضعف داشتند و قدرت طلب بودند و جاذبه‌های دیگر چون تطمیع و تهدید موثر واقع شد، ما سامانی برای این مردم نیاوردیم متاسفانه و ربطی به نظام ندارد و مربوط به انتخابات است و شاید یکی از وظایف شورای نگهبان این است در سختگیری و بررسی که انجام می‌دهد از یک اصولی پیروی کند که این مساله نامزد شدن‌ها و فریبکاری‌ها و به زور پول و زر و تزویر آمدن‌ها از بین رود.
وی گفت: متاسفانه مردم و در قشر تحصیل‌کرده و روشنفکر یک موضوع رایج بود که گاهی می‌گویند به هر کسی رای می‌دهیم جز آنکه مذهبی است، چرا؟ با من هم تماس دارند و می‌گویند علتش به خودتان بر می‌گردد و بعضی به من مراجعه می‌کردند و از وضعیت شکايت داشتند و می‌پرسیدم شما به چه کسی رای دادید؟ می‌گفتند به فُلاتی و می‌گفتم من که رای ندادم چرا به من می‌گویید؟ به خودتان مراجعه کنید چرا به او رای دادید؟ یکی از علما فرد خوش باوری بود و به یکی از این آقایان رای داده بود و بعد از یکی دو سال عصبانی بود و با هیجان می‌گفت باید این دستم را که با آن رای دادم قطع کنم. آیا بینش و آگاهی نبود؟ نظارت دستگاه خاصی نبود؟ اینها مواردی است که باید برای آن فکر شود.
آیت الله خامنه‌ای گفت: نباید به گذشته قانون اساسی دست بُرد در غیر این صورت مثل برخی کشورها جمهوری اول و دوم و سوم و چهارم خواهیم داشت و باید در قالب قانون اساسی و در چارچوب مقررات مجلس و شورای نگهبان فکر کرد که چگونه امنیتی حاصل شود که وقتی مردم از جمهوریت خود استفاده می‌کنند از اسلامیت آنها چیزی کم نشود. پژوهش تمام شدنی نیست، پژوهش آغاز می‌شود ولی تمام نمی‌شود، مطربان رفتند و صوفی در سما، عشق را آغاز هست انجام نیست.
خبرنگار: اکرم سادات حسینی شبستری
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: