پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۵۱۳۳
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۴
در غیرمحرمانه مطرح شد:
معاون برنامه ریزی معاونت توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری اظهار داشت: باید در حوزه روستا برنامه و متولی مشخصی داشت و به ساماندهی قوانین برای رسیدن به اهداف و برنامه ها پرداخت.
به گزارش گیتی آنلاین به نقل از روابط عمومی برنامه «غیرمحرمانه»، برنامه تلویزیونی غیرمحرمانه با موضوع « مهاجرت معکوس» با حضور«نعمت الله رضایی دانش آموخته اقتصاد و معاون برنامه ریزی معاونت توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری»؛ « سیدمجید حسینی دانش آموخته علوم سیاسی و استاد دانشگاه»، «حجت ورمرزیاری دانش آموخته توسعه کشاورزی و استاد دانشگاه » سوم دی ماه از شبکه دو سیما پخش شد.

رضایی معاون برنامه ریزی معاونت توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری اظهار داشت: جمعیتی که در مناطق روستایی یا آبادی ها زندگی می کنند، عمدتا در سرشماری ها به عنوان جمعیت روستایی مدنظر قرار داده می شود و براساس آخرین سرشماری سال 1395 ، 25.9درصد یا به عبارتی  حدود 26درصد جمعیت کشور در مناطق روستایی و 74درصد جمعیت در مناطق شهری زندگی می کنند.
وی افزود: اینکه عنوان می شود 35هزار روستای خالی از سکنه در کشور وجود دارد، اشتباه است بلکه محله فعالیت خالی از سکنه داریم.
رضایی خاطرنشان کرد: سهم تولید روستا در ارزش افزوده کشور برای سه سال متوالی، بین 25تا 27درصد است. بدین معنا که جامعه روستایی کشور به اندازه سهم جمعیتی، در تولید ناخالصی کشور سهم دارد. لیکن وقتی به سراغ توزیع درآمد می رویم، مشاهده می کنیم که جامعه روستایی کشور 44تا 45درصد سهم درآمد سرانه آن از جامعه شهری کمتر است.
وی عنوان کرد: توسعه روستایی بخشی از برنامه توسعه کشور بوده و اتفاقات خوبی هم صورت گرفته و نمی توان آن را نادیده گرفت.
رضایی اضافه کرد: باید در حوزه روستا برنامه و متولی مشخصی داشته باشیم و از طرفی قوانین در این خصوص برای رسیدن به اهداف و برنامه ها ساماندهی شوند.

برای تغییر استراتژی توسعه روستا نیازمند روستاهای قدرتمند هستیم
حسینی دانش آموخته علوم سیاسی و استاد دانشگاه در ادامه این برنامه گفت: تراز تجاری منفی شده است و تولید به شدت افت کرده و روستاهای کشور به طرز عمیقی آب و امکانات حیاتی خود را از دست داده اند، ده ها روستا منابع محیطی و آبی خود را از دست می دهند و زندگی در آن روستا غیرممکن خواهد بود.
وی افزود: روستاها در دوره قاجار و قبل از آغاز توسعه صنعتی بزرگترین مولدان اقتصاد ایران بودند، به این معنا که می توانستیم با تمامی همسایه ها تراز تجاری مثبت داشته باشیم. حالا که 200سال از توسعه صنعتی گذشته هم تراز تجاری منفی شده و هم آب و خاک خود را نیز از دست داده ایم و از سوی دیگر شهرهای ما پر از گرانی و آلودگی شده و همچنان بر همان طبل می کوبیم.
حسینی معتقد است که به دلیل اینکه استراتژی توسعه کشور ضد روستا و تولید هستند، روستاها در آینده از بین خواهند رفت.
وی خاطرنشان کرد: اساسا در افزایش میزان اعتنا به توسعه صنعتی و به طور اخص توسعه شهری، روستاها را نادیده گرفته شده و سهم آنها را آنچنان به چشم نیاوردیم که موجب حرکت و خیزش مردم از روستاها به سمت شهرها شده است.
حسینی با تاکید بر اینکه نه فقط به ساختار روستایی بلکه باید به اقتصاد روستایی برگردیم، این اقتصاد روستایی است که ما را مقابل تحریم نگاه داشته، افزود: من طرفدار اداره کشور مبنی بر اقلیم هستم. که از صدسال اخیر به آن فکر نشده است.
وی با اشاره به اینکه هیچ چیز از استراتژی توسعه کشور جدا نیست، گفت: تا به تغییر استراتژی کلی خود نپردازیم، نمی توان توقع حل شدن مسئله ای را داشت و این دولت است که باید استراتژی کلی خود را تغییر دهد. دولتی که مبتنی بر جمع بندی تشکل ها و مجموعه های مردمی باشد. اگر توسعه از درون جامعه نباشد، علیه جامعه می شود.
حسینی عنوان کرد: برای تغییر استراتژی توسعه روستا نیازمند روستاهای قدرتمند هستیم و این قدرت به واسطه افرادی که در آن روستا زندگی می کنند حاصل می شود، بدین شکل روستائیان صدای خود خواهند بود.

سال 2050 تنها 16درصد از جمعیت کشور روستانشین خواهند بود
ورمرزیاری دانش آموخته توسعه کشاورزی و استاد دانشگاه همچنین گفت: جمعیت روستایی و عشایری کشور رو به کاهش است و تا سال 1410هم مطلق جمعیت و هم نسبی آن کاهش خواهد یافت. برآورد سازمان ملل نشان می دهد که تا سال 2050 این عدد به 16درصد خواهد رسید. که بخشی از آن به دلیل مهاجرت روستاها به شهر و بخشی دیگر به دلیل تبدیل و الحاق روستا به شهر است. لیکن مطالعات نشان می دهد که مهاجرت عامل مهمتری است و می بایست سیاست های خود را اصلاح کنیم.
وی با بیان اینکه استراتژی، سیاست و راهبرد توسعه روستایی نداشتیم، افزود: طبق مطالعه سازمان ملل تحت عنوان  چشم اندازهای جمعیت شهری دنیا برآورد شده است که در افق 2050 کشور ایران رتبه دهم دنیا را از نظر کاهش جمعیت روستایی خواهد داشت.  
رمزیاری با تاکید بر اینکه روستاهای کشور نیازمند یک متولی مقتدر است، افزود: نوع نگرش ما به روستا از سال های دور متاسفانه جفاآمیز بوده است.
وی افزود: برای مدیریت روستا نیازمند سازمانی هستیم که پایه آن مدیریت مردمی باشد و به تقویت تشکل های مردمی و افزایش اطلاعات حقوقی آنها و تنظیم نظام برنامه ریزی محلی بپردازد.
رمزیاری همچنین گفت: علاوه بر داشتن متولی در حاکمیت باید از تشدد و ساختار سازی جدید نیز پرهیز شود.  

‎‎گفتنی ست؛ «غیرمحرمانه» کاری است از گروه اقتصاد و دانش به تهیه کنندگی و کارگردانی علیرضا ابراهیمی و اجرای محمدجعفر خسروی که جمعه‌ها ساعت 17:45 از شبکه دو سیما پخش می‌شود.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: