پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۵۶۷۶
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۲
اخیرا، وزیران خارجه عربستان سعودی، کویت، عمان، بحرین، ترکیه و همچنین دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس یکی پس از دیگری از چین دیدار کردند و وزیر امور خارجه ایران نیز به زودی به چین سفر می‌کند.

این موج جدید رفت و آمدهای فشرده بین چین و کشورهای خاورمیانه پس از سفر هفت روزه وانگ یی، وزیر خارجه چین به شش کشور خاورمیانه در ماه مارس سال گذشته به شمار می آید.

دیدارهای مسوولان دستگاه های دیپلماتیک کشورهای خاورمیانه از چین شامل کلیدواژه « تعمیق همکاری» است و چشم انداز همکاری عملگرایانه چین با کشورهای خاورمیانه و تنوع همکاری آنها در آینده را نشان می‌دهد.

وزرای خارجه عربستان، کویت و ترکیه در سفرهای اخیر خود به چین تمایل این کشورها به تطبیق راهبرد توسعه خودشان از جمله «چشم انداز 2030» عربستان سعودی، «چشم انداز 2035» کویت و طرح «کریدور میانی» ترکیه با ابتکار «کمربند و جاده» را ابراز کردند.

در همین حال چین و بسیاری از کشورهای خاورمیانه همکاری در حوزه شبکه ارتباطی نسل پنجم (5G)، کلان‌داده، تجارت الکترونیک، انرژی‌های نوین و برخی زمینه‌های دیگر را نیز گسترش خواهند داد.

چین و شورای همکاری خلیج فارس همچنین توافق کردند که مذاکرات توافقنامه تجارت آزاد را در اسرع وقت به پایان برسانند و چهارمین گفتگوی راهبردی بین دو طرف را در اسرع وقت برگزار کنند.

دو طرف همچنین موافقت کردند تا برنامه عملیاتی گفتگوی راهبردی دو طرف در سه سال آتی را مشترکا تدوین و امضا کنند.

این رفت و آمدهای دیپلماتیک فشرده میان دو طرف نشان می‌دهد که  بین آنها اعتماد متقابل محکم وجود دارد. سال‌هاست که منطقه خاورمیانه از رقابت‌های ژئوپلیتیکی میان قدرتهای بزرگ جهان رنج برده است. برخی قدرت‌های غربی برای حفظ سلطه و منافع خود، در خاورمیانه به ایجاد درگیری و تحریک برای به راه انداختن انقلاب رنگی پرداخته اند تا یک به اصطلاح «تحول دموکراتیک» در کشورهای این منطقه انجام شود. این قدرت‌ها برای رسیدن به این منظور حتی از بر پا کردن جنگ هم دریغ نمی‌کنند و این امر با از بین بردن صلح در خاورمیانه، این منطقه را از فرصت توسعه سالم محروم کرده است.

چین معتقد است که خاورمیانه فقط متعلق به مردم خاورمیانه است و به هیچ وجه قلمرویی متعلق به دیگران نیست؛ خاورمیانه نباید قربانی بازی قدرت‌های بزرگ و درگیری‌های ژئوپلیتیکی شود بلکه کشورهای این منطقه باید با رها شدن از رقابت ژئوپلیتیکی قدرت‌های بزرگ و با تقویت همبستگی میان خود، وارد مسیر خودسازی و توسعه شوند.

چین در خاورمیانه به دنبال نیروی به نیابت خود نیست بلکه برای تحقق صلح و گفتگو میان کشورهای منطقه تلاش می کند؛ چین به دنبال ایجاد نفوذ در خاورمیانه نیست بلکه همه را به مشارکت و همکاری در چارچوب ابتکار «کمربند و جاده» تشویق می‌کند؛ به دنبال پر کردن خلاء قدرت به وجود آمده در این منطقه نیست بلکه تلاش می کند شبکه‌ای از شرکای دارای منافع مشترک برای همه کشورهای خاورمیانه ایجاد کند.

از مشارکت فعال در روند حل و فصل مسئله هسته‌ای ایران تا ادامه تلاش برای ترویج همکاری کشورهای خاورمیانه در زمینه واکسن کرونا، از تقویت تبادل نظر درباره کشورداری تا ترویج گفت‌وگو میان تمدن‌ها... چین همواره به روشی عملگرایانه در این حوزه‌ها حضور یافته و با کشورهای منطقه همکاری کرده و این همکاری نیز ثمربخش بوده است.

نقش سازنده چین در خاورمیانه مورد استقبال و ستایش کشورهای منطقه قرار گرفته است، چنانکه نایف مبارک الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس چندی پیش گفت که این شورا از حضور مهم و نقش مثبت چین در امور بین المللی و منطقه ای بسیار قدردانی می کند و معتقد است که همکاری با چین به ثبات و توسعه منطقه خلیج فارس کمک می کند و منافع زیادی برای مردم به همراه دارد.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: