پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۵۸۲۰
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۳
تغییر و تحولاتی که در جهان رخ داده و شرایط دشوار اپیدمی کرونا، تاثیر پیامدهای این دو را وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند، چند برابر کرده و روند توسعه جهانی دچار ضربه جدی شده است.

مشکلاتی مانند اختلاف میان شمال و جنوب، اختلاف میزان احیای اقتصادی، نقص توسعه و اختلاف فناوری بیش از پیش خود را بروز داده است.

شاخص توسعه انسانی برای اولین بار در 30 سال گذشته افت داشته است. بیش از 100 میلیون نفر به جمعیت فقیر دنیا اضافه شده و حدود 80 میلیون نفر در گرسنگی به سر می‌برند. امنیت غذایی، آموزش، اشتغال، دارو و بهداشت و دیگر جنبه‌های زندگی مردم جهان با مشکلات بیشتری در حال دست و پنجه نرم کردن است.

برخی کشورهای در حال توسعه به دلیل وقوع اپیدمی کرونا به دوران فقر و آشوب خود بازگشته‌اند و شمار کثیری از مردم این کشورها برای گذران زندگی به دشواری افتاده‌اند.

با این شرایط چگونه می‌توان اختلاف توسعه را کاهش داد و توسعه جهانی را احیا کرد؟

«شی جین پینگ» رهبر چین در سخنرانی ویدئویی خود در «مجمع جهانی اقتصاد» که 17 ژانویه (27 دی) برگزار شد تاکید کرد چین خواستار همکاری با تمام طرف‌ها برای ارتقای مشترکِ اجرای ابتکارات توسعه جهانی و تلاش برای عقب نماندن هیچ کشوری در این زمینه است.

آقای شی در سپتامبر سال گذشته میلادی ابتکار توسعه جهانی را در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیشنهاد داد و از جامعه بین‌المللی خواست تا به مشکلات مهمی که کشورهای در حال توسعه با آنها روبرو هستند، توجه کند.

رهبر چین در سخنرانی 27 دی خود همچنین تاکید کرد: مهم نیست با چه دشواری‌هایی روبرو هستیم، ما باید به فلسفه توسعه مردم‌محور پایبند باشیم و ارتقای توسعه و حفاظت از زندگی مردم در سیاست‌های کلان جهانی را در اولویت قرار دهیم.

ابتکار «یک کمربند، یک جاده» و «بانک سرمایه گذاری زیرساختِ آسیا»ی چین در سال‌های اخیر در میان مردم جهان شهرت یافته و به بزرگتی سکوی همکاری جهانی تبدیل شده است. در همین راستا تا 18 ژانویه (28 دی) امسال چین بیش از 200 سند همکاری در خصوص ساخت مشترک «کمربند و جاده» با 147 کشور و سازمان بین‌المللی امضا کرده و به این ترتیب به صورت عملی نتایج توسعه را با جهان به اشتراک گذاشته است.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: