پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۵۸۵۳
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۰
رئیس شورای استان گفت: متاسفانه پس از گذشت 23 سال از عمر شوراها، قوانین ناکارآمد و مشکل دار باعث شده دست شوراها و مدیریت شهری بسته باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گیتی آنلاین از خراسان رضوی، سید مؤمن حسینی در نشست هم اندیشی رؤسای ادواری شورای اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، ضمن تشکر از حضور روسای پیشین اظهار کرد: با توجه به هفت اصل قانون اساسی که به صراحت شوراهای اسلامی را از ارکان تصمیم گیری و اداره امور جامعه قلمداد کرده است اما متاسفانه پس از گذشت 23 سال از عمر شوراها، هنوز این نهاد مردمی که برگرفته از رأی مستقیم مردم است به جایگاه اصلی خود نرسیده است.

حسینی ادامه داد: طبق اصل 106 قانون اساسی، برای شوراها جایگاه ویژه و ارزشمندی تعریف شده، اما در اجرای این اصل از قانون برای این جایگاه ارزشی قائل نشده است.

وی ادامه داد: قوانین ناکارآمد و مشکل دار دست شوراها و مدیریت شهری را بسته است که این امر مستلزم این است تا شورای عالی استان‌ها به کمک شوراهای اسلامی در سطح استان‌های کشور در خصوص تنقیح قوانین منسوخ و ناکارآمد به مجلس شورایی اسلامی و در خصوص تصویب یا عدم تصویب مصوبات و قوانین مرتبط با حوزه مدیریت شهری و شورایی که می‌تواند در آینده منجر به تضعیف نهاد شوراها شود در اسرع وقت و زمان لازم به شورای نگهبان مراجعه نمایند.

رئیس شورای استان همچنین تصریح کرد: در ششمین دوره شورای استان با عزم جدی به دنبال مبحث آموزش مستمر اعضای شوراهای شهر و روستا در سطح استان هستیم تا بتوانیم با این آموزش‌ها از بروز تخلفات و مشکلاتی که در گذشته برای اعضای شوراهای اسلامی به وجود می‌آمده است جلوگیری نماییم.

 اغلب مسئولین ما در کشور متأسفانه شورا باور و شورا یاور نیستند

در ادامه این جلسه غلامرضا بصیری پور رئیس ادوار دوم و چهارم شورای استان گفت: اغلب مسئولین ما در کشور متأسفانه شورا باور و شورا یاور نیستند که همین امر منجر به تضعیف نهاد شوراها شده است.

نقش مدیریت شهری در کشور ما این نقش کم رنگ است

سپس علی محمد اله‌یاری رئیس اسبق شورای استان گفت: برخلاف کشورهای پیشرفته که نقش مدیریت شهری در برنامه‌های مختلف بیشتر به چشم می‌خورد، در کشور ما این نقش کمتر دیده می‌شود.

وی ادامه داد : شورا یک نهاد و رکن اساسی در کشور ما محسوب می‌شود که مدت زیادی از تشکیل آن نگذشته است که در طول این مدت گرچه اشکال هایی داشته ولی ناکارآمد نیست.

افزایش ارتباط با مسئولان استانی برای بازیابی جایگاه شوراها

در ادامه این نشست محمد مهدی کرمانی رئیس دوره سوم شورای استان گفت : شوراهای اسلامی طبق اصول هفتگانه قانون اساسی می‌توانند در اداره امور جامعه نقش داشته باشند اگر، همه شوراها در سطح استان به کمک شورای اسلامی استان و شوراهای استان در سطح کشور به کمک شورای عالی استان‌ها بیایند.

وی ادامه داد : شورای استان می‌بایست برای بازیابی جایگاه شوراها در سطح استان ارتباط خود را با استاندار و معاونین مربوطه مجمع نمایندگان استان و فرمانداران شهرستان‌ها بیش از پیش نزدیک نماید.

تقویت جایگاه شوراها با سفرهای شهرستانی رئیس شورا

درادامه این جلسه امیر شهلا رئیس اسبق شورای استان تصریح کرد: سفرهای شهرستانی رئیس شورای استان و حمایت از شوراهای شهرستان، شهرها و روستاها می‌تواند باعث تقویت جایگاه شوراها شود.

وی ادامه داد: اگر در شهرستان‌ها مناسباتی در خصوص اشتغال، ازدواج ، تفریح و... جوانان انجام پذیرد، از حاشیه نشینی و مشکلات و هزینه‌هایی که برای مدیریت شهری به وجود می‌آید عملا می‌توانیم جلوگیری نماییم.

استفاده از ظرفیت نخبگانی در جهت پیشبرد اهداف شوراهای اسلامی

سپس سعید برزوئی رئیس اسبق شورای استان در ادامه این جلسه گفت: با همه مشکلات شوراها، استفاده از ظرفیت‌های پیش روی شوراها را مغتنم بشماریم و در جهت افزایش جایگاه شوراها نیاز است تا ارتباط شورای استان با دانشگاه‌ها نزدیک تر شود تا بتوانیم از ظرفیت نخبگانی در جهت پیشبرد اهداف شوراهای اسلامی استفاده شود.

حذف دو رکن جمهوریت و اسلامی بودن باعث نمایشی بودن شوراها می شود

سپس شهناز رمارم رئیس سابق شورای استان گفت: رکن اساسی جمهوری اسلامی، جمهوریت و اسلامیت آن است که شوراهای اسلامی جمهوریت خود را با رأی مردم و اسلامیت خویش را طبق آیه شریف قرآن و امرهم شوری بینهم دارا است که اگر این دو رکن را حذف و یا تضعیف نماییم منجر به نمایشی بودن نظام شورایی می‌شود.

برگزاری جلسه بعدی اردیبهشت 1401

در پایان این نشست توسط حسین اصغر کلیدری مشاور عالی رئیس و دبیر شورای اسلامی استان پیشنهاد شد جلسه بعدی روسای ادواری در تاریخ اردیبهشت ماه 1401 و با حضور اعضای مجمع نمایندگان استان و یا با حضور روسای ادواری استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی برگزار شود.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: