پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۵۸۷۲
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۱
ساکی در غیرمحرمانه مطرح کرد:
رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزش و پرورش با بیان اینکه به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی خوشبین هستم، گفت: با آئین نامه اجرایی فاصله وجود دارد و تا ابلاغ آن باید منتظر بود.

به گزارش گیتی آنلاین به نقل از روابط عمومی برنامه «غیرمحرمانه»، برنامه تلویزیونی غیرمحرمانه با موضوع « بایدها و نبایدهای کنکور 1402» با حضور«سیدجلال موسوی مدیرکل دفتر تدوین و راهبری اسناد و سیاست های آموزش و پژوهش ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی»؛ «خسرو ساکی رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزش و پرورش»؛ «علی امرایی عضو کمیسیون آموزش دیده بان شفافیت و عدالت» و «نادری کارشناس آموزشی» یکم بهمن‌ماه از شبکه دو سیما پخش شد.

 

ساکی رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزش و پرورش درباره دانش آموزانی که در سنوات گذشته یا در یک سال تحصیلی معدل پائینی کسب کرده اند، توضیح داد: در حال حاضر ترمیم معدل نداریم و مصوبه کنونی ترمیم نمره است. اگر دانش آموزی در یکی از دروس تخصصی یا عمومی به عنوان سابقه تحصیلی نمره پائینی کسب کند، می تواند مجددا در آزمون آن درس شرکت کند و نمره جدید دانش آموز در صورتی که بالاتر از نمره قبلی او باشد برای سازمان سنجش ارسال و نمره جدید مبنی قرار می گیرد.

وی عنوان کرد: سوالات دارای تکنیک های هم ترازسازی هستند که در حین طراحی سوال و تحلیل نتایج قرار می گیرد و توسط متخصصین فن صورت می گیرد.

ساکی معتقد است؛ برابری و عدالت در کیفیت آموزش در اقصی نقاط کشور وجود ندارد و این شرایط برای امتحانات نهایی و کنکور سراسری بدین شکل است. در کنکور سراسری با اعمال ضریب مناطق محروم این نابرابری را جبران و هم تراز کردند. باید همان روش را می توانند برای پذیریش در رابطه با معدل دانش آموزان نیز اعمال کنند و به مناطق محروم ضریبی اختصاص دهند تا نابرابری در ارائه خدمات، به نحوی به فرصت ها نزدیک شود.

وی افزود: امتحانات در سراسر کشور طبق شیوه نامه مدون و استانداردی انجام می گیرد و جزو اموری است که سلیقه ای نیست و به موقعیت بستگی ندارد و باید ستاد امتحانات استان به فراهم سازی شرایط بپردازد که تا حدود زیادی شرایط یکسانی برای برگزاری اعمال می شود.

ساکی خاطرنشان کرد: فرایند تصحیح سوالات تشریحی الکترونیکی جایگزین تصحیح فعلی خواهد شد و برگه سوال دانش آموز هنگامی که تحویل منشی جلسه می شود، اسکن و از حالت فیزیکی تبدیل به سند الکترونیک می شود که این سند قابلیت زدن سربرگ، برش سوالی و توزیع کشوری دارد و به جای اینکه یک برگ امتحانی را یک محصص تصحیح کند، که شرایط روحی و خستگی بر او تاثیرگذار باشد، هر سوال برای یک مصحح برای تصحیح ارسال می شود.  

از اهداف مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص کنکور، توجه بیشتر به ساحت های شش گانه تربیت از جمله افزایش نقش تربیتی مربیان، یادگیری مستمر و پیوسته و عمیق شدن یادگیری در سوالات تشریحی است که به زعم اکثر صاحبنظران حوزه سنجش بیشتر از سوالات چهارگزینه ای باعث افزایش توانایی استدلال و تحلیل دانش آموزان می شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر در سوالات چهارگزینه ای چه در کلاس های کنکور و کتاب های تست زنی سرعت و تکنیک جای تحلیل و استدلال و بحران را گرفته است و همچنین به چالش آسیب های روانی ناشی از آزمون که در چند ساعت کاری باید دقت کرد.

ساکی یادآور شد: کتب درسی نقشه علمی نظام تعلیم و تربیت جمهوری اسلامی است که می بایست مبنی قرار گیرد که در این صورت باید به آن توجه شود در غیر اینصورت باید از کتب دیگر از سایر مولفین استفاده کرد.

وی اذعان کرد: نتایج بررسی ها نشان می دهد که نزدیک به 70 درصد دانش آموزان معدل بالای سال جاری همان دانش آموزان رتبه های 3هزار هستند و 30 درصد آن برای سال های گذشته است که به پشت کنکوری تبدیل می شوند.

ساکی با بیان اینکه به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی خوشبین هستم، گفت: با آئین نامه اجرایی فاصله وجود دارد و تا ابلاغ آن باید منتظر بود.

 

در آزمون تشریحی امکان تقلب کاهش می یابد

موسوی مدیرکل دفتر تدوین و راهبری اسناد و سیاست های آموزش و پژوهش ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه برنامه خاطرنشان کرد: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص کنکور مبتنی بر ذی نفعان و صاحبنظران امر است.

وی درباره مصوبه حذف دروس عمومی از کنکور گفت: بدین روش از کلاس های آموزشی برای دروس عمومی و خرید کتاب های مختص دروس عمومی و هزینه هایی که برای آزمون های آزمایشی صورت می گرفت، کاسته می شود.

موسوی بیان کرد: حدودا 79درصد دانشجویان دانشگاه شریف با رتبه زیر 3هزار نفر فقط از سه دهک بالای جامعه هستند.

موسوی با بیان اینکه در آزمون تشریحی امکان تقلب کاهش می یابد، افزود: اینکه در آزمون نهایی فعلی تقلب صورت می گیرد یا خیر؛ پاسخ مثبت است، همان طور که در کنکور وجود دارد و فرآیند تقلب در آزمون های تستی بسیار بالاتر از آزمون های تشریحی است و می بایست امنیت آزمون افزایش یابد.

وی عنوان کرد: اگر در سال 1401 سوالات مبتنی بر استانداردها، استاندارد نشوند و امنیت آزمون افزایش پیدا نکند، نباید در سال 1402 اجرایی شود و در صورت اجرا عملا خانواده اعتماد نخواهد کرد.

موسوی افزود: در شورای انقلاب فرهنگی تمام تلاش ما بر این بود که نخست آزمون های استاندارد برگزار شود و سعی بر آن داریم که آزمون از حالت تست محور خارج شده و تشریحی شوند.

 

زیرساخت های لازم برای تاثیر قطعی معدل در پذیریش داوطلب فراهم نشده است.

امرایی عضو کمیسیون آموزش دیده بان شفافیت و عدالت در خصوص هم ترازی در سطح سوالات بین سال های مختلف و زمان پذیرش توسط سازمان سنجش اظهار داشت: براساس آمار در سال 98، تعداد داوطلبان رشته تجربی که نمره بین 19تا 20کسب کرده اند، 49هزار 73نفر بوده و در سال 99، 73هزار و 947نفر می باشند. بنابراین؛ می توان گفت که امتحانات نهایی در سال 98 از سال 99 دشوارتر بوده و همترازی دقیقی صورت نگرفته است.

امرایی عنوان کرد: هم ترازی بدین معناست که گروهی کمی را به عده کثیری هم تراز کنند نه اینکه دو طرف ترازو هم تراز شوند، بدین شکل این هم ترازی سخت تر صورت خواهد گرفت. مسئله دیگری که در مصوبه شورای انقلاب فرهنگی وجود دارد این است که افرادی از سال 1400به بعد، داوطلبین برای رشته علوم تجربی می بایست حتما دیپلم تجربی داشته باشند در حالی که بسیاری از دانشجویان و داوطلبان با دیپلمی متفاوت با آنچکه قبول شده اند، پذیرفته می شوند. در واقع داوطلبان اجبار می شوند تا دیپلم یکسان با رشته ای که پذیرفته می شوند، داشته باشند.

امرایی عنوان کرد: متاسفانه هنوز زیرساخت های لازم در آموزش و پرورش برای تاثیر قطعی معدل در پذیریش داوطلب فراهم نشده است. سازمان سنجش در سال های اخیر قبل از برگزاری کنکور پرسشنامه ای به تمامی داوطلبان کنکور مبنی بر موافق بودن یا مخالفت آنها با شرط معدل بر پذیرفته شدن در کنکور ارائه شد که طبق آمار 85درصد داوطلبان حاضر در جلسه آزمون، با تاثیر معدل در کنکور مخالفت کردند.

وی افزود: 11ایراد اساسی از سوی دیده بان شفافیت از این مصوبه گرفته شد و برای رئیس جمهور ارسال شد، ایشان 48ساعت بعد در بیست ونهم مهرماه امسال دستور لغو یا اصلاح این مصوبه را به شورای عالی انقلاب فرهنگی دادند. که در حال حاضر منتظر بررسی شورا هستیم تا منجر شود که این مصوبه به صورت موقت تا ایجاد زیرساخت های لازم متوقف شود.

 

در برگزاری آزمون نهایی بدون شک دچار ناعدالتی و نقصان هستیم

نادری کارشناس آموزشی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد هم ترازی از لحاظ آموزشی آنچنان که باید و شاید صورت نمی گیرد. شاید بتوان از لحاظ عدد و رقم محاسبات را هم تراز کنیم لیکن از لحاظ آموزشی هرگز این اتفاق صورت نمی گیرد.

وی پیرامون تاثیر قطعی معدل براساس مصوبه شورا و تغییرات آن گفت: ایراداتی که در گذشته در خصوص این مصوب مطرح شد همچنان بر جای خود باقی است و سوال اینجاست که چرا این مصوبه همچنان با وجود ایرادات موجود اجرا می شود و دانش آموزان با ابهام روبه رو هستند.

نادری درباره عدالت در امتحانات نهایی خاطرنشان کرد: در طرح سوال باید عادلانه رفتار کرد. طبق آمار در سال های مختلف از جمله سال 98تفاوت آماری مشاهده می شود. از سویی در برگزاری آزمون نهایی بدون شک دچار ناعدالتی و نقصان هستیم. بنابراین؛ در برگزاری آزمون های نهایی عدالتی که می توان به نام کنکور بر سازمان سنجش صحه گذاشت، به طور صددرصد وجود ندارد که جغرافیای کشور نیز یکی از مسائلی است که باعث بروز این ناعدالتی می شود.

وی افزود: اینکه علت حذف کنکور و تاثیر قطعی امتحان نهایی برپایی عدالت است نگاهی کاملا اشتباه است.

نادری در پایان گفت: اگر تقسیم آزمون ها موجب تسکین خاطر داوطلب می شود جای سوال است که چرا این مسئله در روند آموزشی مورد اهمیت قرار نمی گیرد.

 

‎‎گفتنی ست؛ «غیرمحرمانه» کاری است از گروه اقتصاد و دانش به تهیه کنندگی و کارگردانی علیرضا ابراهیمی و اجرای محمدجعفر خسروی که جمعه‌ها ساعت 17:45 از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: