پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۸۵۸۵
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۵
در دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی :
در روز سه شنبه ششم اردیبهشت ماه آیین استقبال از ورودی های 99 و 1400 با حضور دکتر عالمی معاون آموزشی و دکتر مهدی واحدی معاون دانشجویی و رییس دانشکده علوم ارتباطات دکتر علی اصغر کیا در دانشکده علوم ارتباطات برگزار شد. گفتنی است، پس از شیوع ویروس کرونا ورودی های 99 و 1400 نخستین بار در دانشکده حضور پیدا کردند.

پس از تلاوت قران و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ابتدا از دکتر علی اصغر کیا رییس دانشکده علوم ارتباطات دعوت شد تا به جایگاه بیایند.

کیا بعد از سلام و خوش امدگویی به دانشجویان و کارکنان دانشگاه، از معاونت دانشگاه که برای حضوری شدن دانشجویان تلاش فراوانی کشیده بود تشکر و قدردانی کرد.

وی گفت :«در دوماه گذشته از نزدیک شاهد تلاش های معاونت محترم دانشگاه برای حضوری شدن دانشگاه بودم و امیدواریم که این حضور ادامه داشته باشد و ما بتوانیم در دوره ها و مقاطع بالاتر در کنار شما باشیم».

وی افزود:«امیدوارم بتوانیم در اینده  برنامه هایی که در دوره پنج ساله برای دانشکده  تدارک دیدیم را به خوبی پیش ببریم . ما هم به سهم خودمان در دانشکده علوم ارتباطات گروه روابط عمومی، روزنامه نگاری، مطالعات ارتباطی، مدیریت رسانه و گروه هایی که در مجموع فعالیت می کنند برنامه هایی را مدون کردیم که شاید شانس خوب شما بوده که با بازگشایی مجدد هم برنامه های جدید مدون شدند و هم رشته های جدید برای شما اماده شد؛ با کمک دوستان من در دانشکده، در مقاطع دکترا رشته مدیریت رسانه را اضافه می کنیم و در مقاطع کارشناسی ارشد رشته های جدید را تدارک دیدیم».

دکتر کیا ادامه داد:«بعد از ۲۰ سال رشته روابط عمومی را با همکاری اقای دکتر افخمی اماده کردیم  و در دانشگاه مصوب شد که برای امسال و سال اینده پذیرش رشته روابط عمومی را در مقطع ارشد داشته باشیم. یکی از امتیازات مهم دانشگاه علامه مزیت نسبی درمورد برخی از رشته ها، من جمله رشته هایی که در دانشگاه شما هست. امیدواریم که مشارکت بیشتر شما را برای تحقق اهداف دانشگاه داشته باشیم و به ما در این راستا کمک بیشتری کنید».

وی بیان کرد:«جلسه ما با شما فقط جلسه امروز نیست قطعا این شروعی ست برای ادامه همکاری های علمی و اموزشی و فرهنگی ما در اینده؛ ان شالله که شما بتوانید از این فرصتی که در اختیار شما قرار داده شده استفاده کنید؛ وظیفه ما خدمت رسانی است بدون حرف، یعنی عمل کردن به وظایف مان؛ امیدوارم شماهم  بتوانید بنیه علمی خود را تقویت کنید و در همین سال های نخست خودتان را بسازید».

در ادامه از اقای دکتر ادمی معاون اموزشی دانشگاه دعوت شد تا توضیحاتی درباره مقررات و برنامه های اموزشی بدهند.

دکتر ادمی بعد از سلام و خوش امدگویی ب دانشجویان و تشکر از دکتر کیا و کارکنان دانشکده برای برگزاری این جلسه گفتما دوست داشتیم که این جلسات به یک جشنی تبدیل شود برای ورودی های جدید و تمام سعی مان این است که در اینده بتوانیم این تکلیفی که قبلا باید انجام میدادیم ولی به دلیل کرونا و اموزش مجازی نشد را در اینده انجام دهیم فکر می کنیم ورود شما را باید جشن گرفت چراکه ما از حضور شما بسیار خوشحال هستیم».

دکتر آدمی ادامه داد:«لازم می دانم چند نکته را خدمتتان عرض کنم و به دانشجویان عزیز چند تبریک بگویم ؛ تبریک اول برای حضور فیزیکی شماست، دانشگاه در این مدت خیلی درگیر بحث های متفاوتی بود که آیا می توان به سمت حضوری شدن رفت یا خیر؛ و واقعا باور ما این بود که دانشجویان مانند خون هایی هستند که در رگ های دانشگاه جریان دارند و این چند روز که تشریف اوردید انگار که دانشگاه مجدد جان و حیات گرفته، این تبریک بابت اموزش حضوری شما است».

وی گفت:« تبریک دوم به خاطره رشته تان است، من فکر میکنم که امروزه اگر همه ی رشته ها می خواهند سودمان واقع شوند باید با ارتباطات عجین شوند ، در واقع بخش عظیمی از ان باید با ارتباطات پیوند خورد، رشته های روابط عمومی روزنامه نگاری و غیره که باتوجه به توضیحات اقای دکتر کیا ان شالله رشد می کنند».

ادمی افزود:«تبریک سوم بابت اساتیدی ست که در این دانشکده هستند که هرکدام یک مرجعیتی در رشته شما دارند و شما هم با حضور خود در کلاس های این اساتید بتوانید نهایت استفاده را ببرید و توحفه علمی خود را بردارید».  

وی خاطر نشان ساخت:« ما نسبت به جامعه‌ مان‌ یک مسئولیت اجتماعی  داریم اینکه شما اینجا هستید و اینکه توانستید با یک استعدادی به دانشگاه علامه تشریف بیارید، نشان دهنده ضریب هوشی شماست؛ خانواده‌یِ شما چشم بستند به شما که در جامعه نقش مفیدی داشته باشید».

وی تصریح کرد:« همه میدانیم که جامعه یِ ما درگیر مشکلات متفاوتی هست، آیا  باید متوقف و ناامید شویم؟ آیا باید رها کنیم؟ خیر! باید مشکلات، این انگیزه را در ما بیشتر کند، در جامعه ای که درگیر مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و ..است، چشم و امیدش به دانشگاه و دانشجویان است، اینکه شما تشریف می اورید و درس می خوانید تخصص پیدا می کنید و می توانید یک مسئله ای از مسائل کشور را حل کنید که این می شود مسئله یِ اجتماعی و همه یِ ما باید به ان وفادار باشیم؛ همه ما با یک ماموریتی وارد دانشگاه شدیم، مسئله های کشور حل نخواهد شد مگر اینکه  شما سعی کنید؛ اگر ما اینجا هستیم به خاطر وجود شماست تا اینکه شرایط را برای شما فراهم کنیم و در کنار شما باشیم تا شما بیشترین بهره را در این چند سالی که در دانشگاه هستید به دست بیاورید».

دکتر ادمی ادامه داد:« نکته یِ دوم در حوزه یِ معاونت آموزشی این است که دانشجویان مقررات و دستورالعمل های اموزشی را مطالعه کنند، گاهی اوقات بی اطلاعی از برخی مقررات شما را عقب می اندازد، برای نمونه آئین نامه ی استعداد درخشان و نخبه های علمی را مطالعه کنید که از دانشجویان مستعد و نخبه حمایت می‌کند. بعضا دانشجویان از این مقررات و امتیاز های ویژه اطلاع ندارند واین امتیازات را از دست میدهد؛ حداقل معدل دانشجو چه قدر باید باشد؟ اینکه یک دانشجو چه دروسی را در یک واحد باید بگیرد؟ حداقل و حداکثر واحد ها چه قدر است؟ ممکن است اگر شما اطلاع نداشته باشید از کیفیت تحصیل شما کم کند و دچار افت تحصیلی شوید؛ پس خواهش من این است که به حقوق دانشجویی و آموزشی خود واقف باشید».

 وی افزود:« البته این حقوق متقابل است تعهداتی دو طرفه است که من اینجا به عنوان معاون اموزشی دانشگاه خدمتتان عرض می کنم، اموزش دانشگاه بدون کمترین استرسی در خدمت شماست، ما قوانین را تسهیل گر میدانیم تا شما بتوانید از لحاظ علمی رشد کنید؛ منتها توجه داشته باشید که قوانین اموزشی را نمی توانیم بشکنیم به همین دلیل تاکید میکنم به قوانین اموزشی اشراف داشته باشد چرا که قوانین اموزشی در ذات خودش یک سختی و انعطاف پذیری را دارند منتها ما سعی خواهیم کرد تا انجایی که می شود این قوانین و تفسیر این قوانین به نفع شما تمام شود؛ از ان طرف انتظار داریم شما که در این دوماه اموزش حضوری جدیت کافی و برنامه ریزی داشته باشید تا قوانین اموزشی بین ما و شما فاصله نیندازد، فکر میکنم اگر شما با برنامه ریزی که دانشکده برای شما انجام داده پیش بروید؛ انچه که دانشکده و دانشگاه و گروه برای شما انجام داده در برنامه ریزی درسی حتما با یک صلاحی بوده این برنامه ریزی را خواهشا تغییر ندید کم یا اضافه کردن دو واحد، در حد دو واحد باقی نمی ماند و شما را در ترم هشتم با یکسری مشکلات اموزشی مواجه می کند. لذا خواهشم این است که طبق برنامه ریزی درسی که گروه و دانشکده انجام داده پیش بروید».

دکتر ادمی گفت:« نکته اخر اینکه ما در کنار اموزش رسمی دانشگاهی یکسری مهارت های غیر رسمی نیز برای شما فراهم کردیم این در حوزه ای از مدیریت اموزش به نام مهارت های اموزش ازاد و تخصصی دیده شده است، چون تصور بر این است که یک دانشجو باید مهارت های کاربردی و عملی رشته خودش را اگاه باشد، در کنار ان تدریس رسمی ما دانشجو را مجهز کنیم به سلاح کارورزی و کارافرینی، اینکه دانشجو بتواند در طول دوران تحصیلی اش یکسری مجوز ها را آموزش ببیند و بتواند بعد از اینکه فارغ التحصیل شد با استفاده از این مجوز ها یا در حین تحصیل با بازار کارش ارتباط برقرار کند».

وی تاکید کرئ:« امروزه یکی از مسئولیت های اساسی دانشگاه این است که دانشجویان را به گونه ای تربیت کند که ئانشجویام بتوانند بعد از دوره فارغ التحصیلی با بازار کار ارتباط برقرار کنند یا به اصطلاح شغل یابی کنند».

وی ادامه داد:« در گذشته دانشگاه صرفا اموزش بود اما امروزه یک ماموریت دیگر به دانشگاه های جهان اضافه شده تا دانشجویی تربیت شود که علاوه بر دانش رسمی یکسری دانش های کاربردی و کارآفرینی را همراه خودش داشته باشد تا بتواند در فضای بیرون کارافرینی کند؛ میدانم رشته شما که رشته ی نوپایی است در ایران این فضای کار وجود دارد، به برکت اساتید عزیزی که هرکدام سرمایه ای برای دانشگاه و دانشکده هستند و در خدمت شما قرار گرفتند تا شما بتوانید این رشته را بهتر از گذشته بیش از انچه که در ایران رشد کرده گسترش بدهید و من مطمعنم که رشته ارتباطات در اینده جای خود را بیش از این که وجود دارد در کشور باز خواهد کرد این فضای مهارتی در معاونت اموزشی فراهم شده و با همکاری خوده شما دوره هایی را طراحی می کنیم».

دکتر ادمی در اخر گفت:« در نهایت بار دیگر خوشحالی خودم را از دیدن شما و حضور شما در دانشگاه ابراز می کنم و عرض می کنم تمام ارکان دانشگاه در خدمت دانشجو است، فلسفه وجودی هرانچه از دانشگاه و عمران و خابگاه و اموزش می بینید دز این است که در خدمت شما دانشجویان باشد و شما هم با تلاشتان در این راستا موفق شوید».

سپس از معاونت دانشجویی جناب اقای مهدی واحدی دعوت شد تا نکاتی درباره خابگاه و معاونت دانشجویی را ایراد بفرمایند.

واحدی بعداز سلام و خوش امد گویی به دانشجویان و ابراز خوشحالی از حضوری شدن کلاس ها گفت:« ما در معاونت دانشجویی پنج کار را متولی هستیم؛ خدمات رفاهی دانشجویان را در معاونت دانشجویی عهده دار هستیم یعنی تغذیه دانشجویان ، خابگاه ، وام دانشجویی، سرویس های عیاب و ذهاب از خابگاه به دانشگاه و باالعکس، سلامت و بهداشت دانشجویان و دانشگاه، بحث های روان شناختی مشاوره ای و بهداشت روان دانشجویان و دانشگاه، تربیت بدنی و فوق برنامه به اضافه برخی کمیسیون های دیگر از جمله شورای انضباطی، کمیسیون موارد خاص وغیره».

وی تاکید کرد:« تغذیه دانشگاه علامه طباطبایی جزو دانشگاه های برتر است، این به این معنی نیست که غذاهای اینجا از غذای خانه شما بهتر است، خانه شرایطش متفاوت است ذائقه ها تثبیت شده ولی ما در دانشگاه علامه تلاش می کنیم با تمام توان شرایطی را جلو ببریم تا از این وضعی که هستیم به هیچ وجه خارج نشویم؛ جزو معدود دانشگاه هایی هستیم که از برنج ایرانی  برای دانشجویان استفاده میکنیم  که این کار این هزینه های مارا سه برابر کرده».

واحدی تصریح داشت:« در مراسمی که دیشب با رتبه های زیر هزار در دانشگاه داشتیم و افطار مهمان ما بودند بعد از رفتن بچه ها میزها را چک کردم اکثر غذاها نیمه خور شده بودند، غذایی که حدود 50 هزار تومان هزینه شده است را ما از شما 2500 تومان می گیریم این پول برای شما رقمی نیست، اما بدانید این پرس غذا نزدیک 50 هزار تومان هزینه شده است؛ واقعا اسراف کردن را در اینجا خدا نمی بخشد؛ اما یک طرح هایی داریم که خودمان به عنوان ساختاری تعدیلش کنیم؛ کسانی که احساس می کنند غذایشان یک مقدار زیاد است بتوانند جدا بکنند».

وی گفت:« موضوع بعدی خابگاه ها هست؛ ما در خابگاه ها نسبتا وضع خوبی داریم ما در تهران جزو دانشگاهایی هستیم که هیچ دانشجویی که طبق قانون باید به او خابگاه تعلق بگیرد بیرون نیست این را ادعا میکنم و مستندات ان قابل ارائه است؛ این نیزمرهون تلاش هایی است که در گذشته های دور شده؛ دانشگاه علامه طباطبایی تمام خابگاه هایش خابگاه های تملیکی است یعنی خابگاه ها متعلق به خودش است؛ دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه خواجه نصیر، دانشگاه شریف قبل از کرونا خابگاه های استیجاری داشتند مالکین خابگاه ها نیز در این چند ماه کرونا خابگاه ها را اجاره دادند تا سودی ببرند و این دانشگاه ها چون ساختمان ندارند تا تبدیل به خابگاه کنند تراکم بسیار زیادی دانشجو را در خابگاه های محدود خودشان اسکان دادند».

وی ادامه داد:« خداروشکر به این معضل مبتلا نشدیم ما دقیقا 13 تا خابگاه دانشجویی داریم که اینها پراکنده هستند و یکی از مشکلات ما پراکندگی این خابگاه هاست که هم شمارا اذیت می کند هم مارا؛ شما را اذیت می کند از این جهت که باید هرروز مسافتی را طی کنید علی رغم اینکه ما سرویس ایاب و ذهاب می گذاریم ولی ممکن است ساعت بیداری شما با برنامه سرویس هماهنگ نباشد و مارا عمدتا بخاطره پشتیبانی و تامین منابع مالی دچار مشکل می کند».

وی ادامه داد:« این وعده رو میدهم که البته امیدوارم عمر ما به لحاظ مسئولیتی و عمر شما به لحاظ دانشجویی به ان قد بدهد ولی فکر می کنم که ورودی های 1400 بتوانند وعده ای که می دهم را درک بکنند؛ خابگاه پسران در ضلع غربی ورزشگاه ازادی پردیس شماره 2 تقریبا کارهای مقدماتی ان به اتمام رسیده و ان شالله تمام پسرانمان به انجا را منتقل می کنیم ، فاز بعدی ما تجمیع دخترانمان است که البته تامین مالی جدی می خواهد ولی در برنامه های ما هست که خابگاهی بسازیم به معنای واقعی خابگاه، به جز ساختمان شهید همت بقیه خابگاه های ما خابگاه نیستند، ساختمان های مختلفی بودند که ما اینها را تغییر کاربری دادیم؛ فقط خابگاه پسرانه شهید همت بوده که برای زیست دانشجویی به عنوان خابگاه ساخته شده است.

واحدی بیان کرد:« ان شالله خابگاهی را می خواهیم بسازیم که مناسب برای زیست دانشجویی باشد ولی هم اکنون این 13 خابگاهی که فعال و پذیرای شما هستند، در تلاش اند تا بهترین شرایط را برای شما فراهم کنند علی رغم اینکه می دانم ممکن است ظرفیت اتاق ها بالا باشد و ان امکاناتی که شما مدنظرتان است وجود نداشته باشد؛ اما زندگی و زیست خابگاه یک نوعی از زندگی است که کمک می کند انسان سازگاری های خودش را در شرایط مختلف و زیست اجتماعی بالا ببرد».

واحدی در اخر گفت:« کرونا اسیب های روانی بسیاری وارد کرده استانه صبر انسان ها پایین امده، مهارت های ارتباطی کاهش پیدا کرده، عادت واره هایی شکل گرفته که ما را به سمت فردیت برده تا زیست جمعی؛ با بازشگایی و از سر گیری اموزش حضوری ، برای دانشجویان  و دانشگاه  می  تواند کاشت اسیب هایی باشد؛ لذا خواهش میکنم در همین روزهای ابتدایی  تمرین بکنیم و برگردیم به شرایط متعادل به لحاظ تحمل دیگران ب لحاظ نوع ارتباطی که با دیگران برقرار می کردیم به لحاظ انتظاراتی که از افراد داریم چه هم کلاسی هایمان چه هم اتاقی هایمان چه استادانمان چه مدیر گروه هایمان چه مسئولین دانشکده و دانشگاهمان، به دلیل اینکه این فردیت اگر آسیب بزند، زیست ما را در کلاس و خابگاه و دانشگاه و .. دچار اختلال می کند».

بعد از پرسش و پاسخ میان دانشجویان و دکتر واحدی از مدیر گروه های دانشکده دعوت ب عمل امد تا اطلاعات کامل را درباره رشته های این دانشکده در اختیار دانشجویان قرار دهند.

از جناب اقای دکتر عباس اسدی، جناب اقای دکتر حسین العلی افخمی، سرکار خانم زرین زردار، جناب اقای دکتر علی اصغر کیا دعوت شد تا به جایگاه بیایند و به سوالات دانشجویان پاسخ دهند.

هرکدام بعد از معرفی خود و رشته هایی که مدیر گروه ان هستند به تعدادی از سوالات دانشجویان پاسخ دادند سپس جلسه به اتمام رسید .

 

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:فائزه دولت شناس
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: