پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۸۷۰۹
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۱
طبق یکی از اسناد مهم حزب کمونیست چین به منظور دسترسی به رستاخیز ملت، روستاها را باید احیا کرد و این امر باید به عنوان یکی از وظایف مهم برای بهبود جامعه چین سرلوحه کار مردم و مسئولان قرار بگیرد؛ 

طبق یکی از اسناد مهم حزب کمونیست چین به منظور دسترسی به رستاخیز ملت، روستاها را باید احیا کرد و این امر باید به عنوان یکی از وظایف مهم برای بهبود جامعه چین سرلوحه کار مردم و مسئولان قرار بگیرد؛ به کارگیری تمام توان برای پیشبرد روند نوین‌سازی کشاورزی و مناطق روستایی برای افزایش رفاه کشاورزان از نتایج توجه به موضوع اساسی کشاورزی تلقی شده است.

تاکید «شی جین پینگ»، رئیس جمهوری چین در رویدادهای مختلف بر اهمیت و اولویت کشاورزی، روستا و کشاورزان، بر این مساله صحه می‌گذارد که سعادت صدها میلیون کشاورز و جامعه نسبتا مرفه از اهداف مهم نوین‌سازی سوسیالیستی چین است.

آقای «حسن ایزدی» استادیار جغرافیا و برنامه ریزی روستایی دانشگاه شیراز در مقاله‌ای با اشاره به اهمیت بحث کارآفرینی در روستاهای چین و تجربه موفق این کشور تاکید می‌کند: پس از بروز مشکلات عدیده، دولت چین تقویت کارآفرینی روستایی و ایجاد اشتغال برای بهبود وضعیت اقتصادی روستاییان را به‌عنوان راهکار اصلی در نظر گرفت.

وی می‌افزاید: دولت چین با تشویق کارآفرینان روستایی و یکپارچه‌سازی سازمان‌های شهری و روستایی موجب تسریع روند توانمندسازی و نوسازی ملی برای جذب نیروی کار مازاد روستا و کاهش شکاف میان شهر و روستا شد.

از مشکلات بیشتر کشورهای در حال توسعه، رشد سریع شهرنشینی و کاهش نسبت جمعیت روستایی به جمعیت شهری است. یکی از دلایل اصلی پیدایش این مشکل، افزایش بیکاری و مهاجرت روستاییان به شهر است که خود موجب کاهش سطح توسعه یافتگی این نوع از سکونتگاه‌ها شده است.

از این رو همواره دغدغه اصلی برنامه‌ریزان و سیاستگذاران و دولتمردان در کشورهای جهان به ویژه کشورهای در حال توسعه، اتخاذ راهبردها و سیاست‌ها و پیاده کردن برنامه‌های عملیاتی برای مقابله با این مشکلات و دستیابی به توسعه روستایی مطلوب بوده است.

در این زمینه کارآفرینی روستایی یکی از راهبردها و سیاست‌های پیش روی این کشورهاست. طبق تجربه بسیاری از کشورها، کارآفرینی ضرورتی حیاتی در توسعه روستایی و حل مشکلت اقتصادی است.

کشور چین نیز همانند ایران با مشکلات عدیده‌ای در برنامه‌ریزی روستایی خود مواجه بوده است به طوری که در اثر سیاست‌های گذشته، بیش از 700 میلیون نفر روستایی در معرض خطر بحران اقتصادی قرار داشتند. پس از بروز این مشکلات، دولت چین تقویت کارآفرینی روستایی و ایجاد اشتغال برای بهبود وضعیت اقتصادی روستاییان را به‌عنوان راهکار اصلی در نظر گرفت.

با استفاده از نیروی کارآفرین و پخش صنایع در کشور، از مهاجرت جمعیت روستایی به سوی شهر‌ها و ایجاد کانون‌های چند ده میلیون نفری جلوگیری شد. سیاست بازگشت مهاجران برای حفظ فرصت‌های شغلی در شهر و مهار سرخوردگی مهاجران جوان، با تشویق کارآفرینان روستایی و یکپارچه‌سازی سازمان‌های شهری و روستایی موجب تسریع روند توانمندسازی و نوسازی ملی برای جذب نیروی کار مازاد روستا و کاهش شکاف میان شهر و روستا شد. به این ترتیب، زیرساخت‌های اجتماعی و اقتصادی لازم برای فعالیت کارآفرینان در روستا بیشتر فراهم شد.

اکنون بیشتر سیاست‌های توسعه روستایی در چین بر توانمندسازی روستاییان، تقویت کشاورزی خانوادگی، بهبود وضعیت اقتصادی کشاورزان و بهبود وضعیت مالکیت متمرکز است.

امروزه، تشویق کارآفرینی روستایی به راهبردی ضروری در برنامه‌های توسعه اقتصادی چین تبدیل شده و با گذشت بیش از 30 سال از اصلاحات اقتصادی در این کشور، گسترش فعالیت‌های کارآفرینی، در کاهش نرخ فقر و افزایش درآمد خانوارهای روستایی تاثیر بسزایی داشته است.

از دلایل موفقیت برنامه‌های کارآفرینی و توسعه روستایی چین، می‌توان سیاست تمرکززدایی وتقویت دولت‌های محلی، رویکرد تدریجی کاهش یارانه‌ها و تشویق رشد سرمایه‌گذاری در نواحی روستایی را نام برد.

کارآفرینی روستایی از ضروریات برنامه‌های توسعه به شمار می‌آید. تجربه کشور چین که با گستردگی جغرافیایی و تمرکز بالای جمعیتی روبروست نشان می‌دهد که با کمک نیروی خلاق سرمایه انسانی می‌توان به اهداف توسعه دست یافت.

تجربه‌های مفید برنامه‌های کارآفرینی و توسعه روستایی چین را می‌توان بدین شرح خلاصه کرد:

-استفاده از نقش مثبت کارآفرینی روستایی در توسعه منطقه‌ای و توسعه کلان

-کاهش مقررات سختگیرانه مالیاتی و نظارتی

-تقویت نقش دولت‌های محلی و بخش خصوصی برای افزایش کارآفرینان روستایی

-سازگاری ماهیت شرکت‌ها و صنایع با بستر اقتصادیف اجتماعی و محیطی روستاها

-انعاطف‌پذیری سیاست‌های کارآفرینی با زیرساخت‌های موجود و یکپارچگی سیاست‌های کارآفرینی و سیاستگذاری در سطوح مختلف برنامه‌ریزی

-توجه به سایر منابع روستایی به جای تمرکز صرف بر فعالیت‌های گردشگری یا کشاورزی.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: