پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۸۷۶۰
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۳
نخستین جلسه بررسي راهكار چگونگي نشست سمينارهاي تخصصي مرتبط با حقوق بين الملل در مركز علمي كاربردي کانون وکلای دادگستری مرکز باحضور دکتر محمد جواد ظریف و برخی از اساتید این رشته برگزار شد.
به گزارش گیتی آنلاین، دکتر محمدجواد ظریف در این جلسه گفت: وکلای ایرانی در حوزه حقوق بین‌الملل می‌توانند خیلی قوی‌تر عمل کنند و راه رسیدن به آن تسلط بیشتر بر زبان بین‌المللی و متون حقوقی بین‌المللى است.
وی افزود: در حوزه بین الملل دو موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اول مشاوره و سپس دفاع که وکلای حوزه بین‌الملل اگر بتوانند در زمینه مشاوره، عملکرد متناسبی داشته باشند از موارد تشکیل پرونده و حضور جهت دفاع در محاکم کاسته خواهد شد. نگرانی آنجاست که در زمینه حقوق بین‌الملل مشاوره غلط به اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی داده شود که نهایتا مشکل ساز خواهد شد.
دکتر ظریف خاطرنشان کرد: یادگیری فن مذاکره با طرف اختلاف و دعوا خیلی مهم است. وکلای ما باید در جریان تحولات حقوق بین الملل باشند و آنرا پیگیری کنند. و اگر حقوقدانان ایرانی نسبت به تحولات حقوق بین الملل حساس و آشنا نباشند ،و موارد حقوقی در حوزه بین الملل را به خوبی نشناسند نمیتوانند به کمک نیازمندان حقوقی بشتابند بنابر این شرکتهای ایرانی سرشان کلاه خواهد رفت.
در ادامه هوشنگ پوربابایی سرپرست مرکز علمی کانون وکلا دادگستری مرکز ضمن تشکر از حضور دکتر ظریف در دانشکده گفت: ما برای تخصصی کردن، دپارتمان حقوق خصوصی و حقوق جزا را در زمینه وکالت تخصصی با حضور اساتید محترم قبلا راه اندازی کرده ایم. اما در خصوص تشکیل دپارتمان تخصصی حقوق بین‌الملل از جناب دکتر ظریف و سایر اساتید محترم این رشته دعوت کرده و درخواست همکاری علمی نیز داریم. همچنین در سایر دپارتمانها هم برنامه‌هایی داریم که انشالله بزودی در این زمینه فعالیت خواهیم کرد.
وی همچنین گفت: هدف از تشکیل چنین دپارتمانهایی، برگزاری دوره‌های تخصصی وکالت است که در کشور ما و حتی در کشورهای همسایه برای اولین بار اتفاق می‌افتد و امید داریم بتوانیم خدمتی به جامعه حقوقی کرده باشیم.
در ادامه دکتر روحانی نایب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز نیز یادآور شد: وکلایی که دارای تخصص در امور بین الملل هستند بعلت عدم تبيين اهميت تخصص آنها در نزد صاحبان صنايع و عدم احساس نياز به تخصص آنها توسط تجار بين‌لمللی ايراني متاسفانه در امور بین‌الملل فعال نیستند و بیشتر در پرونده‌های داخلی و امور خانواده فعالیت می‌کنند‌.
در پایان دکتراشرافی از اعضای هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: دانش حضور حقوق دانان ایرانی در مجامع و محاکم بین المللی تاکنون عمدتا براساس مطالعات و تجربیات شخصی بوده است اگرچه بسیاری از آنان در رتق و فتق پرونده‌های ارجاعی خوب عمل کرده‌اند اما یقینا ورود مرکز علمی کاربردی کانون وکلا در برگزاری کارگاهها و سمینارهای مرتبط با حقوق بین‌الملل می تواند وکلای متخصصی را در زمینه حقوق بین‌الملل آموزش دهد که بتوانند در عرصه بین‌الملل از حقوق مردم ایران دفاع شایسته به عمل آورند.
پایان خبر
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:اکرم سادات حسینی شبستری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: