پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۹۱۱۱
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۱
در نامه مشترک سفیر صلح سازمان ملل، هدیه تهرانی و دانشمندان ۱۴ کشور مطرح شد؛
جین گودال سفیر صلح سازمان ملل در بیانیه‌ای خواستار حفاظت از پلنگ‌های ایرانی و مدافعان آنها در روز جهانی محیط زیست شد و این نامه به امضای فعالان حیات وحش و محیط زیست ۱۴ کشور شد.
به گزارش گیتی آنلاین، جین گودال سفیر صلح سازمان ملل متحد در حفاظت از طبیعت و حیات وحش نامه ای سرگشاده خواستار حفاظت از پلنگ ایرانی و محافظان در بند آنها شد. تا کنون فعالان محیط زیست و حیات وحش از ۱۴ کشور جهان شامل ایران، ترکیه، روسیه، عراق، ارمنستان، گرجستان، افغانستان، ازبکستان، قزاقستان، آلمان، هلند، مکزیک، کانادا و ایالات متحده این نامه را امضاء کردند.

در این بیانیه اظهار امیدواری شده  که جامعه جهانی متوجه ضرورت حفاظت از پلنگ ایرانی و جان مدافعان آنها شود چرا که حفظ هر دوی آنها در هم تنیده شده و امید بر تشویق کشورهای منطقه، درسایه ی تلاش و پشتکار بر این حفاظت نهفته است.

 

خواسته های مطرح شده در این بیانیه به شرح زیر است:

رفع تحریم های اقتصادی و تسهیل اقدامات بین المللی فراتر از شرایط سیاسی کشور هایی مانند ایران است تا موانع همکاری بین المللی حفاظت و توسعه از سر راه  برداشته شود. 

تبیین و توسعه ی معیارهای مشخص در زمینه ی  تامین مالی و همکاری های فنی برای اطمینان از اینکه حافظان محیط زیست به دلیل همکاری با کارشناسان و سازمان های بین المللی هرگز به طور نادرست مورد آزار قرار نگیرند. 

مشارکت مستمر از طريق حمایت فنی و مالی مانند افغانستان به منظور اطمینان از شرایط پایدارحفاظت و در نهایت... 

آزادی نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، امیرحسین خالقی، طاهر قدیریان، سام رجبی، هومن جوکار و مراد طاهباز که ادامه بازداشت آنها بر دوش همه ما سنگینی می‌کند. این نگرانی وجود دارد که سرنوشت پلنگ تا زمانیکه محافظان آن در ایران در زندان هستند با خطر جدی مواجه باشد.

متن نامه به این شرح است:

در مواقع ناراحتی و سردرگمی به طبیعت روی می‌آوریم تا ذهن را آرام کرده و شفا پیدا کنیم. ما به بقای معجزه آسای حیات وحش و اکوسیستم‌ها دست می‌زنیم تا در مواجهه با مبارزاتی که کنترلی روی آن‌ها نداریم، پافشاری کنیم و اغلب ما را خسته و ناامید می‌کند.
برای ما یکی از آن معجزات یک گربه سان زیبا است، پلنگ کوه‌های Panthera pardus tulliana ایرانی، زیستگاه آن در بیابان‌های سرد زمستانی آسیای مرکزی و خاورمیانه است. محدوده پلنگ ایرانی در ۱۱ کشور ایران، عراق، ترکیه، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، روسیه، ترکمنستان، قزاقستان، افغانستان و پاکستان است. تاجیکستان و ازبکستان بخشی از این محدوده بودند اما اکنون در آنجا منقرض شده‌اند. تقریبا ۸۰ درصد از این پلنگ‌ها در ایران و پس از آن ترکمنستان یافت می‌شود. در قفقاز، تلاش‌های طولانی مدت حفاظت منجر به بازیابی منحصر به فرد جمعیت کوچکی در منطقه زنگزور، از جمله جنوب ارمنستان و جنوب شرقی جمهوری خودمختار - گروه کاری پلنگ ایرانی نخجوان آذربایجان- شده است. در سال (۲۰۲۲) استراتژی گستره وسیعی برای حفاظت از پلنگ اتخاذ شد پیش نویس، Panthera pardus tulliana ایرانی
در تابستان ۲۰۲۱، نگاشته شد و یک پلنگ ایرانی پس از ۱۲ سال غیبت در مناطق حفاظت شده توشتی در گرجستان توسط دوربین‌های تله‌ای ثبت شد. اندکی پس از آن، پلنگ‌های ایرانی (غير مرتبط با برنامه
معرفی مجدد در قفقاز روسیه) در کاباردینو-بالکاریای روسیه، چچن و داغستان مشاهده شدند. در قزاقستان، پلنگ ایرانی در سال ۲۰۱۸ دوباره مشاهده شدند، اگرچه پلنگ ایرانی در سال ۲۰۱۸ دوباره دیده شد، متأسفانه تنها حیوان شناخته شده در آنجا در سال ۲۰۲۱ مرده است. اخیرا در ترکیه، پلنگ در چهار مکان مختلف ثبت شده است که برخی از آنها در حال پراکندگی افراد نر از جمعیت‌های اصلی در قفقاز کوچک هستند. در عراق، از زمان تثبیت شرایط در سال ۲۰۱۱، حدود ۹ نر و یک ماده به طور پراکنده و در اقلیم کردستان در هشت مکان مختلف شناسایی شده‌اند. در پنج سال گذشته حداقل سه پلنگ در این منطقه کشته شده‌اند.

تصویر پلنگ ایرانی در سال ۲۰۱۹ توسط دوربین‌های تله‌ای ثبت شد

تحقیقات و فعالیت‌های پلنگ ایرانی باعث آگاهی و حمایت از این گربه‌سانان بزرگ شد و تهدیدهای اولیه علیه آنها مانند (شکار غیرقانونی، از دست دادن زیستگاه و طعمه، درگیری انسان و حیات وحش) تحت تاثیر قرار گرفت، اما همچنین در کشورهایی که زیستگاه پلنگ ایرانی است، آگاهی‌ها تا حدودی افزایش یافت و اهمیت حفظ ارتباط بین کشورها مورد توجه قرار گرفت. حفاظت نه فقط به معنای اکولوژیکی، برخی از کشورهای محدوده زیستگاه پلنگ ایرانی با چالش‌های سیاسی متفاوتی روبرو هستند.

در قفقاز، بین آذربایجان و ارمنستان، پلنگ‌ها در معرض کوهستانی مین‌ گذاری شده و تنش‌های ناشی از مناقشه قره باغ که هنوز ادامه دارد، حرکت می‌کنند. عملیات نظامی در امتداد مرزهای عراق - ایران و عراق-ترکیه همچنان به آوارگی مردم و سوزاندن معدود جنگل‌های طبیعی باقی مانده عراق، ادامه دارد. از زمان ظهور داعش در سال ۲۰۱۴، تنش‌های سیاسی و رکود اقتصادی، تنوع زیستی و حفاظت از گونه‌ها را به انتهای فهرست اولویت‌ها در کشور رسانده است، بدون اینکه بودجه محلی برای حمایت از پروژه‌های حفاظت محلی در دسترس باشد. تغییرات در رهبری ایالات متحده در سال ۲۰۱۶ منجر به خروج ایالات متحده از برنامه جامع «اقدام توافق هسته ای ایران» و تحریم های فشار «حداکثری» شد که نه تنها به مردم ایران صدمه زد و آنها را منزوی کرد، بلکه به طور غیرمستقیم به ابتكارات حفاظت از محیط زیست و برخی از افراد فعال پروژه‌های حفاظت را هدایت می‌کردند، لطمه زد.
در ژانویه ۲۰۱۸، ۹ محافظ مرتبط با بنیاد میراث حيات وحش ایرانی ، از جمله کاووس سید امامی، که در فوریه ۲۰۱۸ پس از دستگیری در زندان درگذشت. آنها متهم به جاسوسی شدند زیرا از تله‌های دوربین استفاده می‌کردند که به طور گسترده به عنوان ابزار مهم حفاظتی شناخته نشده بودند.
در آن زمان تا کنون چهار سال و چهار ماه گذشته و هفت نفر از محافظان پلنگ ایرانی هنوز در زندان هستند.
در آگوست ۲۰۲۱، طالبان در افغانستان به قدرت بازگشتند و بسیاری از حافظان محیط زیست برای گونه‌های در معرض خطر را به تبعید فرستادند، و این آژانس ملی حفاظت از محیط زیست را دچار آشفتگی کرد. توقيف مستمر بودجه‌های افغانستان یک بحران انسانی وخیم را تشدید کرده است که طبیعت و حیات وحش افغانستان نیز هزینه آن را می‌پردازند. تعداد بسیار کمی از پلنگ‌ها در افغانستان در حال حاضر شانس کمی برای زنده ماندن دارند در نهایت، در فوریه ۲۰۲۲، تهاجم روسیه به اوکراین، اقدامات بین‌المللی را برای منزوی کردن روسیه و شهروندانش آغاز کرد و عملا همکاری بین‌المللی در زمینه محیط زیست را متوقف کرد. مایه تاسف است زیرا آینده پلنگ ایرانی در قفقاز بزرگ در گرجستان از چنین همکاری‌هایی سود می‌برد.

تصویر پلنگ ایرانی برای آگاهی مردم در مورد گونه‌های در حال انقراض

کنوانسیون گونه‌های مهاجر  (CMS)و آژانس فدرال آلمان برای حفاظت از طبیعت (BfN) در نظر دارند در چهارچوب برنامه ی عملی وابتکاری پستانداران آسیای مرکزی و در جهت افزایش همکاری ها، نشستی میان کشورهای منطقه به منظور اتخاذ تدابیر لازم برای حفاظت از پلنگ ایرانی ابرگزار نمایند. در این رابطه در سال گذشته، گروهی از کارشناسان از سراسر محدوده ی زیستگاه پلنگ ایرانی به رهبری روئسای مشترک کمیسیون ویژه حفظ بقا در گروه تحصصی گربه‌سانان بزرگ اتحادیه ی جهانی حفاظت (IUCN)   ، برای ایجاد پایه های لازم به فعالیت پرداختند. این نشست قرار است در سپتامبر ۲۰۲۲ در تفلیس گرجستان برگزار شود. 

 تدابیر اندیشیده شده ی بسیار مهمی در دستور کار قرار دارد و موفقیت در اجرای آن به درک این موضوع وابسته است که حفاظت از طبیعت نتها در سایه ی همکاری و تامین بودجه های بین‌المللی و نیز حفظ امنیت جامعه ی حافظان محیط زیست برای حفاظت از پلنگ ایرانی میسر است. بکار گیری دوربین‌های تله‌ای نیز برای نظارت بر حیات وحش ضروری است: گرچه ممكن است در  پنج سال گذشته این دوربین ها به خوبی شناخته نشده بودند، اما از آن زمان تاکنون مشخص شده که استفاده از دوربین های تله ای روشی فوق‌العاده مهم برای مطالعه برروی حیوانات منزوی و گریزانی چون پلنگ ایرانی است و  ادامه تحقیقات گسترده بدون آن امکان پذیر نخواهد بود.

 

در این راستا درخواست ما به شرح زیرمی باشد:

رفع تحریم های اقتصادی و تسهیل اقدامات بین المللی فراتر از شرایط سیاسی کشور هایی مانند ایران است تا موانع همکاری بین المللی حفاظت و توسعه از سر راه  برداشته شود. 

تبیین و توسعه ی معیارهای مشخص در زمینه ی  تامین مالی و همکاری های فنی برای اطمینان از اینکه حافظان محیط زیست به دلیل همکاری با کارشناسان و سازمان های بین المللی هرگز به طور نادرست مورد آزار قرار نگیرند. 

مشارکت مستمر از طريق حمایت فنی و مالی مانند افغانستان به منظور اطمینان از شرایط پایدارحفاظت و در نهایت... 

آزادی نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، امیرحسین خالقی، طاهر قدیریان، سام رجبی، هومن جوکار و مراد طاهباز که ادامه بازداشت آنها بر دوش همه ما سنگینی می‌کند. این نگرانی وجود دارد که سرنوشت پلنگ تا زمانیکه محافظان آن در ایران در زندان هستند با خطر جدی مواجه باشد.

ما امیدواریم که جامعه جهانی به زودی به این حقیقت دست یابد که موضوع حفاظت از پلنگ ایرانی و حفظ جان مدافعان آن در هم تنیده شده و در این خصوص ما از همه کشورهای منطقه ی زیستگاه پلنگ ایرانی تقاضا داریم که در این امر مهم آنان را حمایت نمایند.

 

جین‌گودال حافظ طبیعت بریتانیا

هدیه تهرانی حافظ محیط زیست ایران

این نامه به امضای افراد زیر نیز رسیده است:

۱- عبدالولی مدقق، حافظ محیط زیست، افغانستان
۲- آبنوس صادقی، حافظ محیط زیست، ایران
۳- الكس دهگان، محیط بان، ایالات متحده
۴- على مدد رجبی، حافظ محیط زیست، افغانستان
۵- علی رنجبران، حافظ محیط زیست، ایران
۶- آذر صداقتی خیاطی، حافظ محیط زیست، ایران
۷- آرش قدوسی، محیط بان، ایران
۸- بیجان لورتکیپانیدزه، حافظ محيط زيست، گرجستان
۹- بلال مصطفى، محافظه کار، پاکستان
۱۰- کریستین رونگر، محافظه کار، آلمان
۱۱- کورينا ون کیزلی، محافظه کار، آلمان
۱۲- دانیال نیری، محیط بان، ایران
۱۳- دلارام عشایری، حافظ محیط زیست، ایران
۱۴- دنیز منگولو اوغلو، حافظ محیط زیست، ترکیه
۱۵- فرید پروتا، حافظ محیط زیست، ایران
۱۶- غلامرضا قادری، فعال محیط زیست، ایران
۱۷- گیورگی عربولی، حافظ محیط زیست، گرجستان
۱۸- جلال الدین ناصری، حافظ محیط زیست، افغانستان
۱۹- حامد ابوالقاسمی، فعال محیط زیست، ایران
۲۰- حنا رضا، حافظ محیط زیست، عراق
۲۱- هانیه غفاری، حافظ محیط زیست، ایران
۲۲- حسین یوسفی، محیط بان، ایران
۲۳- ایگور خوروزیان، حافظ محیط زیست، ارمنستان
۲۴- ایمان معماریان، دامپزشک حیات وحش، ایران
۲۵- جیران خويلو، حافظ محیط زیست، ایران
۲۶- کوئن کویتن، هلند
۲۷- کورش آرارات، محیط بان، عراق
 ۲۸- لادن سلامت، حافظ محیط زیست، ایران
۲۹- لیلی خلعتبری، حافظ محیط زیست، ایران
۳۰- ماهگل کزاری، حافظ محیط زیست، ایران
۳۱- ماریا گریتسینا، حافظ محیط زیست، ازبکستان
۳۲- مارک پستوف، متخصص حفاظت از محیط زیست
۳۳- روسیه مهران سید امامی، محیط بان، ایران
۳۴- ناهید احمدی، فعال محیط زیست، ایران
۳۵-نصرت الله جاهد، حافظ محیط زیست، افغانستان
۳۶- ناتالی اشمیت، متخصص محیط زیست، کانادا
۳۷- نیلوفر رئیسی، محیط بان، ایران
۳۸- پويا قدوسی، حافظ محیط زیست، ایران
۳۹- پوریا سپهوند، حافظ محیط زیست، ایران
۴۰- رودریگو مدلین، حافظ محیط زیست، مکزیک
۴۱- رویش هاشم، حافظ محیط زیست، افغانستان
۴۲- سمیرا فیروز، محیط بان، ایران
۴۳- شبنم وقای نگار، محیط بان، ایران
۴۴- شیدا عشایری، حافظ محیط زیست، ایران
۴۵- سیاوش قدوسی، محیط بان، ایران
۴۶- تاتیانا روزن، حافظ محیط زیست، گرجستان
۴۷- ولادیمیر ترنتیف، حافظ محیط زیست، قزاقستان
۴۸- یاسامان طالبی، حافظ محیط زیست، ایران

انتهای پیام/
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:اکرم سادات حسینی شبستری
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: