پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۹۸۵۶
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۴۰۱ - ۰۴:۲۸
مریم نظری مدیرمسئول هفته نامه «چی دا » در سرمقاله ای تحت عنوان مقاومت ستودنی سعید فتوحی در ۰۷ ، از مردمی بودن شهردار خرم آباد به نیکی یاد کرد؛ متن کامل این مقاله که در ۶۰ امین شماره «چی دا» به چاپ رسیده بدین شرح است:
مروز پادگان 07 خرم آباد به دغدغه اصلی و مهم شهر بدل شده تا جایی که مردم و مطالبه گران برای تخریب نشدن آن دیواره انسانی تشکیل دادند و بر فراز خرابه های قسمتی از دیوار تخریب شده اش ساز چمری نواختند.فردا را نمی دانم ولی امروز دلم می خواهد گذری به مهمترین دغدغه مردم شهرم بزنم؛ دغدغه ای که قرار بود تمام مسئولین مرتبط را پای میز مذاکره با پیمانکار بیرجندی بکشاند ولی در عمل دیدیم سعید فتوحی شهردارخرم آباد یکه و تنها در برابرتیم مذاکره کننده حریف نشسته بود.
 سعید فتوحی با تمام وجود سعی داشت پیمانکار را راضی کند بصورت تهاتر با شهرداری، پادگان 07 را به مردم واگذار نماید ولی تیم حریف نمی پذیرفت و فقط پول نقد درخواست می کرد، پولی که در دستان شهردار وجود نداشت و اگرمسئولین استانی در این جلسه به همراه سعید فتوحی بودند شاید مذاکرات روند بهتری می گرفت؛ این مذاکره را ما در قاب خبرها دیدیم و نگرانی تمام وجودمان را فرا گرفته بود هیچ کس به راستی نمی تواند حال آن لحظه ی سعید فتوحی شهردار خرم آباد را درک نماید.
سعید فتوحی هنگامی که برای بیان آخرین گزارشات جلوی دوربین قرار گرفت انگار که از سرزمینی ناشناخته آمده بود؛ بهت، حیرت، تنهایی و بی کسی و مهمتر از همه بی پولی بر وی مستولی شده بود واز چهره و صدایش میشد فهمید ترسی دارد از اینکه نکند شرمنده مردم شهرش شود و نتواند پول نقد را جمع آوری و به موقع نوش دارو را به سهراب برساند.
ماشا اکبری در پایگاه خبری یافته نوشت:

آقای فرهاد زیویار را نمی‌شناسم. آقای سعید فتوحی را هم. منظورم این است که هیچ برخورد و بازخوردی با هم نداشته‌ایم. فقط می‌دانم که آقای زیویار رئیس لرستان است و آقای فتوحی رئیس خرم آباد. زیویار مدیر ارشد استان است و فتوحی مدیر ارشد مرکز استان. این دو مدیر جز خواص‌اند و به طریق اولیٰ عوامی مثل مرا ابداً و اصلاً اگر بشناسند! بعنوان یک شهروند منتقد عملکرد هر دو عزیز ارشد هستم.

مگر می‌شود آدم این آستان باشی آه نکشی؟ مگر می‌شود در این شهر قدم زد و غُرّ نزد؟
داستان ۰۷ که پیش آمد بیشتر از همه نام زیویار و فتوحی افتاد سر زبان‌ها. مصاحبه کردند چند بار. حرف و زبانشان به زبان و حرف شهروندان نزدیکتر بود. صادقانه حرف زدند. سیاسی کاری نکردند. پای کار آمدند و ماندند.
آقای زیویار وقتی که در آن بعدازظهر آمد کنار دیوار‌های ۰۷ و داخل صف کنشگران شد نشان داد، که می‌شود مدیر بود و تصمیم درست هم گرفت.
سعید فتوحی وقتی که گفت حاضرم همه فعالیت‌های عمرانی شهرداری را تعطیل کنم و ۰۷ را به مردم برگردانم خیلی‌ها گفتند با جیب خالی، پز عالی می‌دهد! من اما فقط یاد آن حرف منسوب به میرنوروز افتادم که گفته بود؛

«تُف دِه ری دَس پَتی اَر کُرّ شاهی»
داستان ۰۷ دست به دست شد و حرف به حالت‌های گوناگون بر زبان آمد. گوی کرامت و توفیق در میان افتاده بود و سواران به سودای سود و بود به میدان آمده بودند.
انجمن کردند برای حل مشکل و مذاکره. یک سوی میز پیمانکار پر مدعا و منت بود سوی دیگر میز، استاندار، معاونین استاندار، شورای شهر، نمایندگان، میراث فرهنگی و شهردار
پیمانکار ارتش پر شتاب نشان می‌داد برای شروع
آقای زیویار به عنوان مدیر ارشد استان برای یک بار به جا و به درستی از آن رگ «یِه گَری»۱ ایلیاتی استفاده کرد و بی‌کم و کذا گفت یا من یا ۰۷. گاهی اصرار علاج علت است

سعید فتوحی تنها سواری بود که روبروی پیمانکار نشست و طرف حرف و حق مردم ‌ایستاد. من آن مصاحبه بعد از جلسه شهردار و پیمانکار ارتش را دیدم
حالت چهره و می‌میک صورت سعید فتوحی در آن مصاحبه نشان داد که چقدر فشار و استرس بر جناب شهردار وارد شده است. صورت آقای فتوحی چنان خسته بود که گویی به تنهایی همه بار ناکامی و نامرادی این شهر را بر دوش گرفته است. حالت چشم‌های فتوحی در آن مصاحبه ترجمه دقیق آن بیت حماسی است که بار‌ها شنیده‌ایم؛

«بی براری کُشتِمَه نه تَشِ گولَه»

من هیچ رابطه و نسبت و نشانی با آقایان زیویار و فتوحی ندارم. از تملق و تعریف بی‌وجه و وصف هم بیزارم اما، نمی‌توانم به احترام سماجت جناب استاندار و حرمت چهره استخوانی و پریشان آقای فتوحی کلاه از سر برندارم.

قبول که سیمای کلی والی گری جناب زیویار مقبول نیست! قبول که کار‌های نکرده فراوان هست، قبول که شهرداری از شهر و شهروندان جا مانده است، قبول که در بحث توسعه، عمران، زیرساخت‌ها، مبلمان شهری، آب‌های سطحی، فضای سبز، کاخداری و سد معبر و ساخت و ساز عملکرد مدیران ارشد ولایت ما قابل دفاع نیست اما،

آرامش و اِبرام آقای زیویار در کنار دلسوزی و صداقت آقای فتوحی مایه ‌امیدواری همه کنشگران و مطالبه چی‌های ۰۷ بود. صورت تکیده مهندس فتوحی از آن کسی بود که همه تلاش و تقلایش را کرده است. به قول راننده‌های خطی کوهدشت- خرم آباد از گاز ندزدیده است. آن پریشانی و تنهایی نشان داد که سعید فتوحی هر چه را که داشته است رو کرده است. تمامِ تلاش. همه همت. آن هیئت و هیبت برای آدمی بود که دلسوزانه به میدان آمده است و دردمندانه به عاقبت کار میاندیشد.

به آقای استاندار و جناب شهردار بابت پیگیری‌های ۰۷ باید خدا قوت و دستمریزاد گفت آقای استاندار و جناب شهردار،
با برگرداندن ۰۷ به آغوش شهر و شهروندان ثابت کنید که با همین یک گل هم می‌شود بهار بیاید.
عبدالرضا قاسمی/ مدیر مسوول پایگاه خبری یافته نوشت: 
بشکنید این سکوت مرگ بار را 

به منظور پیشبرد سریع "برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی، پرورشی و سایر امور رفاهی از طریق‌همکاری مردم و نظارت بر امورروستا، بخش، شهر و شهرک"، شورا‌های اسلامی در اواخر سال ۱۳۷۷ شکل گرفت.
در این راستا، وظایف ۲۹‌گانه‌ای در قانون برای شورا‌ها پیش‌بینی شده که شاید مهمترین آن " بررسی و شناخت کمبود‌ها، نیاز‌ها و نارسایی‌های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی و رفاهی حوزه انتخابیه و تهیه طرح‌ها و‌پیشنهاد‌های اصلاحی و راه‌حل‌های کاربردی در این زمینه‌ها جهت برنامه‌ریزی " و همچنین " نظارت بر امور شهری" باشد.
در کنار این وظایف خطیر، شورای اسلامی را باید به عنوان حلقه اتصال میان مردم و حاكمیت دانست تا امر خدمت‌رسانی به مردم در نهایت تلاش و کمال صورت گیرد.

در حال حاضر ششمین دوره اعضا منتخب مردم در سطح شورا‌ها در حال فعالیت هستند، شورا‌هایی که اغلب در طول فعالیت خود عملکردشان به خصوص در شهر خرم‌آباد همواره با انتقاداتی همراه بوده است.

مخاطب این نوشتار اعضاء فعلی شورای اسلامی شهر خرم‌آباد هستند که درانتخابات خردادماه ۱۴۰۰ راهی ساختمان شورای اسلامی مرکز استان شدند تا شاید مجالی برای خدمت‌رسانی یافته باشند.

اما به نظر می‌رسد که شورای ششم خرم‌آباد تا کنون نتوانسته انتظارات مردم را برآورده کند، وضعیت فعلی مرکز استان و اتفاقات اخیر به خصوص در جریان چالش پادگان ۰۷ نیز مهر تأییدی بر این موضوع است. سخنان نماینده محترم ولی فقیه در نشست رسمی شورای اسلامی شهر خرم‌آباد و تأکید بر نابه سامانی‌های موجود موید این موضوع است که شورا تا کنون در انجام امور محوله رضایت مردم را جلب نکرده است.

برای آن که یک طرفه به قاضی نرفته باشیم، باید اشاره کنیم که حداقل اقدامات انجام شده برای مردم شفاف‌سازی نشده و شهروندان اطلاعی از نتیجه اقدامات ندارند.

برگزاری جلسات هفتگی با موضوعات مختلف شهری با دعوت از مدیران و مسوولین هر حوزه از جمله اقدامات شورای ششم است، که متأسفانه شهروندان خرم‌آبادی از نتیجه مصوبات و اقدامات بی‌خبرهستند.
چرا شهروندان نباید از مصوبات جلسات با موضوعات شهری مطلع شوند؟
چرا نباید اقدامات انجام شده احتمالی که حاصل این مصوبات است به اطلاع مردم رسانیده شود؟
انجام بازدید‌هایی روزانه که شورا را دچار روزمرگی کرده، با چه هدفی است؟ اگر این بازدید‌ها منجر به نتیجه و خروجی مثبتی برای شهر شده چرا به اطلاع مردم رسانیده نمی‌شود.

به نظر می‌رسد عدم شفاف‌سازی حداقل در موضوع اقدامات انجام شده یکی از دلایل نارضایتی برخی اقشار ازعملکرد شورای ششم است. شورایی که در چالش یک ماهه اخیرمردم شهر در خصوص پادگان ۰۷ روزه سکوت اختیار کردند و به جز اظهار نظر شخصی معدودی از اعضاء هیچ گونه اظهار نظر رسمی را در صحن شورا یا از طریق رئیس شورا شاهد نبودیم.

سکوت معنادار در این خصوص تا جایی پیش رفت که شورا از پاسخگویی به ابهامات و سؤالات مطالبه گران از جمله چهار سؤال مطرح شده پایگاه خبری یافته در خصوص پادگان ۰۷ سر باز زد و بی‌اعتنا نسبت به مطالبه مردم شد و حتی پاسخ نداد که چرا در جریان جلسه دو ماه پیش با موضوع پادگان ۰۷ هیچ اشاره‌ای به تفکیک اراضی نشد.

انتظارمی‌رفت اگر استراتژی مدیران ارشد استان مذاکره مستقیم با پیمانکار ارتش در جلسه ۳۱ خرداد بود، رئیس شورا هم در جلسه حاضر می‌شد و به حضور عضو حقوقی بسنده نمی‌کرد.
در هر حال، این رفتار‌ها در اذهان مردم این دیدار باقی خواهد ماند و امید می رود در انتخابات اتی مد نظر گرفته شود.

حال انتظار می‌رود شورایی که تا کنون سکوت اختیار کرده، جبران مافات کند وبا توجه به شرایط جدید در چالش پادگان ۰۷ و ورود مقتدرانه مدیر ارشد استان، شهردار و شورای تأمین در جهت نیل به مطالبه مردم، شورای اسلامی هم پای کار بیایید و این سکوت مرگبار را بشکند.

بدون شک شرایط به وجود آمده فعلی برای استفاده بهینه از زمین ۱۵ هکتاری پادگان ۰۷ در جهت ایجاد یک فضای فرهنگی/ گردشگری برای شهر، نیازمند تصمیمات سخت و قاطع است. تصمیماتی که از جبران حق و حقوق ارتش با طرفیت شهرداری آغاز خواهد شد و با بررسی طرح‌های پبشنهادی و تصویب پیمان‌های بزرگ در خصوص ایجاد یک پایگاه مردمی در مرکز استان ادامه خواهد یافت.

نیل به چنین هدفی نیازمند همراهی، نظارت و قاطعیت صریح اعضای شورای اسلامی شهر و در چهارچوب قوانین آمره برای نیل به اهداف شهروندان و آسایش این مردم است، مردمی که از کمترین‌ها محرومند، اما لایق بهترین‌ها هستند.

لذا انتظار می‌رود اعضاء شورای اسلامی شهر همراه و همگام با مردم و شهردار، قدم‌های بزرگ برای این شهر به خصوص در خصوص ساماندهی پادگان ۰۷ بردارند و از ادامه رفتار اخیر خودداری کنند.

ابوذربابایی‌زاده در تلخندی نوشت:
براساس شنیده‌ها از یک منبع آگاه ، استاندار لرستان در جلسه‌ای پیرامون بررسی وضعیت پادگان ۰۷ خطاب به وزیر کشورگفت:

روزی که بنده را به عنوان استاندارلرستان انتخاب نمودید بنده اهل لرستان بودم و یک شهروند خرم‌آبادی و فردا که دولت شما به پایان برسد باز هم اهل لرستان خواهم بود و شهروند خرم‌آبادی ، بنده نیامده‌ام که بگویم قصد دارم نامم ماندگار شود ، خیر ، تنها نمی‌خواهم سالها بعد، از نگاه به چهره‌ی مردم این شهر شرم داشته باشم. به خدا قسم اگر حتی یک متر از زمین ۰۷ به فروش برسد قطعاً استعفاء می‌دهم تا در تاریخ لرستان سربه‌زیر نباشم"

معاون‌عمرانی استاندار نیز با حضور در مقابل موبایل اهالی رسانه گفت:

اینکه صداوسیما فرصت صحبت به من نداد مهم نیست،مهم همین موبایل‌های شماست! اگر نتوانم مشکل ۰۷ را حل کنم ، حضورم در این سمت بی‌معناست
رئیس مجمع نمایندگان لرستان نیز در دیدار با رئیس مجلس گفت: 

بنده امروز ۹ نماینده هستم و ۰۷ یک تکه از خاک یک شهر نیست که این زمین متعلق به همه‌ی لرستان است.ما نمایندگان از همه‌ی حقوق شخصی خویش می‌گذریم اما از آب و خاک لرستان هرگز! ما طلبکاریم! از آب تا زمینمان از شما طلبکاریم
 امروز اعلام می‌کنیم در صورت پایمال شدن حقمان، لحظه‌ای در استعفاء تردید نمی‌کنیم که اموری که قرار است ما در راس آن باشیم همین امور مهم است نه دخالت در انتصاب مدیران

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان در جلسه‌ای خطاب به ضرغامی وزیرمیراث گفت:جناب ضرغامی فرموده بودید عاشق سریال جیران شدید و کم کم از شخصیت ناصرالدین‌شاه خوشتان می‌آید! البته شخصیتِ قاتل امیرکبیر این چیزی نیست که جناب کارگردان برای فروش فیلم طراحی نموده است ، همانطور که زنان ناصر به زیبایی این سریال نبودند
اما گیریم ناصر خوب!
جناب وزیر؛من مدیرکل عصر قاجاری نیستم؛ امروز درد ، بچه‌دار شدن جیران نیست، درد فرزندان دیار قدم‌خیر است که زمین پدری آنها روی هواست ، مثل سهم آب زمینشان که روی هواست! ما بدون تعارف می‌گوییم از جیران کمتریم اگر در مساله ۰۷ مثل موضوع آبشار شوی کوتاه بیاییم ، یا زمینمان را حفظ می‌کنیم یا شخصاً استعفاء می‌دهم و در لرستان می‌مانم تا به مردم ثابت کنم مدیر بومی و غیر بومی نداریم ، مدیر اهل آنجایی است که مردمش به او امید دارند 

اعضای شورای شهر خرم‌آباد در نامه‌ای خطاب به شهردار خرم‌آباد نوشتند

جناب آقای شهردار
اختلافات ما امروز باید در همان زمین ۰۷ خاک شود، روزی که ما کاندیدا شدیم قرار بود در صورت کسب رای اعتماد مردم با قبلی‌ها تفاوت داشته باشیم!
امروز مردم این شهر منتظرند تا ببینند واکنش ما چه خواهد بود
ببینید تفاوت ما در کجاست!؟
رای مردم حق الناس است؛ در مسیر گرفتن حق مردم ، تردید مکن، که ما نیز در کنار شما هستیم و سکوت این‌روزهایمان نه از سر تردید که در جهت انجام اقدامات قابل عرض بود.
امروز اعلام می‌کنیم ما نیز چون تمامی مسئولان استان و مردم خواهان حفظ زمین پدری هستیم.

جمعی از اهالی رسانه‌ وکنشگران فضای مجازی در بیانیه‌ای نوشتند:

امروز برای ما مهم نیست که چه کسی شروع کننده‌ی مطالبه‌گری بود، امروز برای ما مهم نیست تک تکِ مطالبه‌گران ۰۷ با چه نیتی پای کار آمده‌اند گیریم همه دلسوز نباشند و این وسط عده‌ای هم خیالِ دیگری دارند، ما هدف را می‌بینیم که حق است، ما، من بودن را خاک کرده‌ایم و امروز همه در کنار مردم هستیم که مهم سمت درست ماجرا ایستادن است.
مطالبه‌ی امروز ما تحرک مسئولین و تلاش آنان است ، هدف زیبا بازی کردن این تیم است که نتیجه ، هدف دوم است.

مردم‌لرستان نیز با نصب بنرهای خودجوش در هر محله نوشتند:

آن بنرهای تبریک انتصابات از طرف جمعی از مردم محله‌ ، کار ما نبود ؛ اما این بنر را از جیب خودمان دادیم تا ثابت کنیم در کنار انتظارمان پیرامون حل مشکلات اقتصادی و بهبود شرایط زندگی ، ما مردم محله‌ی ...حامی مسئولانی هستیم که برای آینده‌ی فرزندانمان اینگونه حاضر به ترک صندلی هستند که حقیقتاً آرزوی هر جوانی تکیه زدن بر آن است ، چه صندلی سبز بهارستان باشد چه این صندلی‌های نرم مدیریتی!
مطالبه‌گران فقط آن چند نفر حاضر در فضای مجازی نیستند
ما همواره آگاهانه در مسیر رسیدن به حقوق شهروندی خویش در میدانِ مطالبه‌گری حاضرهستیم.
متاسفانه در لحظه‌ی تنظیم خبر،یک منبع آگاه این اظهارات را تکذیب نموده است.

یک منبع آگاه با تکذیب اظهارات مسئولین گفت: این مطالبه نیز مثل سایر مطالبات با همان روش قدیمی و با همان سبک مدیریت قدیمی در حال پیگیری است.
شهرداری بدون ریالی پول در مقابل پیمانکاری ایستاده است که پولش را می‌خواهد
از باقی هم فعلاً خبری نیست.

آیا با یک گل سعید فتوحی بهار می آید.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: