پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۹۹۴۵
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۷
شی جین پینگ رئیس جمهور چین صبح جمعه یکم ژوئیه در مراسم گرامیداشت بیست و پنجمین سالگرد بازگشت هنگ کنگ به میهن و تحلیف دولت ششم منطقه ویژه اداری هنگ کنگ که در محل نمایشگاه هنگ کنگ برگزار شد، حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.
او گفت، در تاریخ تمدن ۵۰۰۰ هزار ساله ملت چین، شواهدی از زندگی اجداد چینی ها در سرزمین «لینگ نان» ثبت شده است. از سوی دیگر، در تاریخ مدرن چین که از جنگ تریاک آغاز شد، حقارت کل ملت با واگذاری اجباری حاکمیت هنگ کنگ به انگلیس نیز به ثبت رسیده است. البته در تاریخ ملت ما، مبارزات قهرمانانه چینی ها برای نجات سرنوشت خود نیز ثبت شده است. حزب کمونیست چین در رهبری مردم کشور به مبارزات صد ساله پرداخته و هموطنان ما در هنگ کنگ نیز در این تاریخچه سهمی مهم داشته اند. در طول کل تاریخ ملت چین، هموطنان هنگ‌کنگی همیشه با میهن خود سرنوشت مشترک داشته اند و همدل بوده اند.
رهبر چین افزود: بیست و پنج سال پیش در چنین روزی، هنگ کنگ سرانجام به میهن بازگشت. در طول ۲۵ سال گذشته، هنگ کنگ همیشه با سرزمین مادری همراه بوده و درخشش بیشتری از خود نشان داده است.

او گفت: پس از بازگشت به میهن، هنگ کنگ با وجود انواع چالش ها توانسته پیوسته قدمهای روبه جلوی خود را حفظ کند.هیچ کدام از عناصری مانند بحران مالی بین‌المللی، اپیدمی کرونا یا شورش ها در جامعه نوانسته است مانع پیشرفت هنگ‌کنگ شود. در طول ۲۵ سال گذشته، اقتصاد هنگ کنگ شکوفاتر شده و جایگاه آن به عنوان مرکز مالی، حمل و نقل و تجاری بین المللی تحکیم یافته است. به علاوه، صنایع متکی بر فناوری و نوآوری نیز در هنگ کنگ به سرعت توسعه یافته و هنگ کنگ از لحاظ سطح آزاد و باز بودن، پیشتاز جهان بوده است و از یک محیط تجاری درجه یک جهانی نیز برخوردار است. در هنگ کنگ، همه قوانین از جمله قوانین عمومی قبلی حفظ شده و حتی توسعه یافته و امور مدنی آن نیز در حال پیشرفت و نظم اجتماعی آن نیز باثبات است. انرژی و نیروی حیاتی که هنگ کنگ از خود نشان داده ، جهان را شگفت زده کرده است.

شی جین پینگ اعلام کرد که نظام دموکراتیک هنگ کنگ با یک کشور با دو نظام و جایگاه قانونی این منطقه سازگار است و برای حقوق دموکراتیک شهروندان این منطقه، حفظ شکوفایی و ثبات و چشم انداز درخشان این منطقه نیز سودمند است.

رییس جمهوری خلق چین عنوان کرد: پس از بازگشت به میهن، هموطنان هنگ کنگی در ۲۵ سال گذشته،با اجرای سیاستهای مدیریت هنگ کنگ توسط مردم این منطقه و خودمختاری در بالاترین سطح، از دموکراسی واقعی برخوردار بوده اند. نظم قانونگذاری هنگ کنگ بر اساس قانون اساسی چین و قانون اصلی هنگ کنگ به پیشرفت باثبات رسیده و حق مالکیت و مدیریت جامع دولت مرکزی بر این منطقه به ویژه حق خودمختاری بالای هنگ کنگ تضمین شده است. همچنین با تدوین و اجرای قانون امنیت ملی در هنگ کنگ، استاندارد نظام حفظ امنیت ملی در هنگ کنگ تعیین شده و با اصلاح و تکمیل نظام انتخاباتی در این منطقه، اصل "مدیریت هنگ کنگ توسط میهن پرستان” عملی شده است.

رئیس جمهوری خلق چین تاکید کرد که باید بر هماهنگی و وحدت حق حکمرانی جامع دولت مرکزی چین و حق مدیریت خودمختاری سطح بالای منطقه اداری ویژه هنگ کنگ پایبند باشیم.

رهبر چین تشریح کرد: پس از بازگشت هنگ کنگ به مهین، این منطقه اداری ویژه به نظام حمکرانی ملی چین پیوست و یک نظام مدیریتی بر اساس قانون اساسی و رعایت اصل «یک کشور و دو نظام» در این منطقه اداری ویژه ایجاد شد.

شی جین‌پینگ تاکید کرد: دولت مرکزی چین حق حکمرانی جامع بر این منطقه اداری ویژه دارد که منشاء حق مدیریت خودمختاری سطح بالای منطقه اداری ویژه هنگ کنگ است. در عین حال، دولت مرکزی به طور گسترده و با پایبندی کامل به قوانین به حق مدیریت خودمختاری سطح بالای منطقه اداری ویژه احترام می‌گذارد و قطعاً از آن حمایت می‌کند. اجرای حق حکمرانی جامع دولت مرکزی و تضمین حق مدیریت خودمختاری سطح بالای منطقه اداری ویژه با یکدیگر هماهنگی دارد و یکپارچه است و تنها با تحقق این نکته می‌توان منطقه اداری ویژه را به خوبی مدیریت کرد.

شی جین پینگ تاکید کرد که اصل «مدیریت هنگ کنگ توسط میهن پرستان» باید عملی شود. حفاظت از حق حکومت به معنای حفاظت از رفاه و ثبات هنگ کنگ و حفظ منافع حیاتی بیش از هفت میلیون هنگ کنگی است.

شی جین پینگ گفت که حکومت باید در دست میهن پرستان باشد، این یک قانون سیاسی رایج در جهان است، هیچ کشور و منطقه ای در جهان اجازه نمی دهد که نیروها و شخصیت های غیر میهن دوست یا حتی خائن یا خیانتکار قدرت را در دست بگیرند. حفظ حاکمیت منطقه اداری ویژه هنگ کنگ در دستان میهن پرستان یک الزام اجتناب ناپذیر برای تضمین ثبات بلندمدت هنگ کنگ است و نمی توان آن را در هر زمان متزلزل کرد.

وی همچنین گفت که دولت مرکزی به طور کامل از هنگ کنگ در حفظ موقعیت و مزایای منحصر به فرد خود برای مدت طولانی، تثبیت موقعیت خود به عنوان یک مرکز بین المللی مالی، کشتیرانی و تجاری، حفظ یک محیط تجاری آزاد، باز و استاندارد و حفظ قوانین عمومی و گسترش ارتباطات بین المللی هموار و راحت حمایت می کند.

شی جین پینگ رئیس جمهور چین در سخنرانی خود تاکید کرد که هنگ کنگ خانه مشترک همه ساکنان آن است،. پس از گذر از فراز و نشیب های بسیار، اکنون همه متوجه شده اند که هنگ کنگ هیچ گاه نباید دچار هرج و مرج شود، چرا که پرداختن بهای آن غیر قابل تحمل است . بالاتر از این، همه می‎دادند که روند توسعه هنگ کنگ نباید به تعویق بیافتد .

وی گفت که پنج سال آینده برای هنگ کنگ یک دوره کلیدی در تحقق یک عصر جدید و توسعه جدید خواهد بود. فرصت ها و چالش ها در کنار هم هستند و فرصت ها بر چالش ها برتری دارند. شی جین پینگ چهار امیدواری خود را برای دولت جدید منطقه ویژه هنگ کنگ را نیز بیان کرد که عبارتند از: اول، ارتقای سطح حکومت، دوم، افزایش نیروی محرکه توسعه، سوم، حل مشکلات زندگی مردم، چهارم، حفظ مشترک هماهنگی و ثبات.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:مهدی زالزاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: