پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۹۹۸۵
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۴۰۱ - ۰۲:۵۹
بیشاپور یکی از شهرهای باستانی ایران در بخش مرکزی کازرون و در استان فارس است که در زمان ساسانیان ساخته شده‌ است و امروزه ویرانه‌های آن برجای مانده‌ است و در ۱۳۹۷/۰۴/۰۹ به ثبت نهایی در میراث جهانی یونسکو در اجلاس بحرین رسید.
سال 266 میلادی، پس از پیروزی شاهپور یکم ساسانی، شاهنشاه ایران بر والرین، امپراطور رم، شاهپور در سپاسگذاری از درگاه اهورمزدا، بر آن شد تا سه شهر را پایه‌گذاری کند؛ بیشاپور در فارس، نیشاپور در خراسان و جندی شاپور در خوزستان امروزی.
بیشاپور 9 تیر 1397، در نشست بحرین میراث جهانی یونسکو، شهر باستانی بیشاپور به ثبت جهانی رسید.
مقام معظم رهبری در اردیبهشت ماه 1387 هنگام سفر به استان فارس با اشاره به برخی از سنگ‌نگاره‌های تنگ چوگان، که بخش از شهر باستانی بیشاپور است، به تلاش یونانیان برای نشان دادن بیابانی خالی که سپاه ایران از یونان شکست خورده به گردشگران و اثبات ماده‌های تاریخی با فضاهای خالی، بر نشان دادن نقش برجسته پیروزی شاپور اول بر والرین، امپراطور روم به مردم تاکید کرد و گفت: نزدیکی کازرون - آنطوری که شنیدم - مجسمه‌ی والرین است، امپراتور روم، که زانو زده در مقابل پادشاه ایران. خیلی خوب، اینجا را بروید نشان بدهید؛ این به آن در! این همه نقاط مثبتی که میتواند گذشته‌ی ما را نشان بدهد.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: