پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۰۰۵۲
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۸
مهندس ضرغامی در نخستین نکوداشت مفاخر میراث‌فرهنگی ایران مطرح کرد:
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان این که میراث‌فرهنگی مهم‌ترین عامل انسجام بشری است، بر تبیین مواریث فرهنگی، معرفی و تشریح آن‌ها در رسانه‌های داخلی و خارجی و فضای مجازی تاکید کرد.
به‌گزارش اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی، مهندس سید عزت‌الله ضرغامی در نخستین نکوداشت مفاخر میراث‌فرهنگی ایران که در محل سالن همایش‌های این وزارتخانه برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار کرد: «امروز برای من توفیقی شد تا در محضر استادان و بزرگان باشم. از آخرین مراسمی که در سازمان صداوسیما با عنوان "همایش چهره‌های ماندگار" برگزار کردیم، همواره آرزو داشتم یک مراسم دیگر را شاهد باشم تا بتوانم حق کمی از افرادی که زندگی خود را وقف مردم کردند به جا بیاورم و توفیق تجلیل از آن‌ها را داشته باشم.»
میراث‌فرهنگی ایران متعلق به بشر است
او افزود: «حوزه میراث‌فرهنگی حوزه تمدنی ملت ایران است. میراث ما متعلق به دنیا و متعلق به بشر است. من در هر جای دنیا که سخنرانی و دیدار دارم به آن‌ها یادآوری می‌کنم که مفاخر متعلق به همه هستند. میراث‌فرهنگی بزرگ‌ترین عامل انسجام بشری است، آن چیزی است که همه انبیا و مشعل‌داران هدایت به دنبال آن بودند و امروز می‌بینیم که میراث‌فرهنگی بهترین عامل و ابزار برای این انسجام است.» 
مهندس ضرغامی یادآور شد: «متاسفانه در کشور ما به دلیل عدم شناخت و آگاهی و از روی غرض‌ورزی‌ها این میراث ارزشمند دچار قطب‌بندی شده و تقسیم‌بندی می‌شود که کلا اشتباه است.»
او اضافه کرد: «واقعیت این است که نه تنها در سطح ملی میراث ارزشمند ما مایه قوام است، بلکه در سطح بین‌المللی نیز همین گونه است و ما باید این میراث‌فرهنگی را ترویج دهیم. میراث‌فرهنگی در دنیای بی‌هویتی امروز شناسنامه ما است؛ در دنیای بی‌هویتی که با ابزار رسانه‌ای و استفاده از فضای مجازی برخی از کشورها به دنبال ایجاد هویت برای خود هستند، میراث‌فرهنگی شناسنامه ما به حساب می‌آید.» 
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: «امروز کشور ما از اختلاف رنج می‌برد، در حالی که همه با یک هدف مشخص یعنی خدمت به مردم حرف می‌زنند، اما خروجی آن چیزی دیگری است. این برای ایران با چنین پشتوانه‌ای اصلا خوب نیست. از دل این ایران با این پیشینه غنی فرهنگی باید مودت و دوستی در بیاید.» 
او اضافه کرد: «من پیش‌تر نیز این را گفته‌ام که پندار نیک، گفتار نیک و کردار نیک مصداق کاملی برای عمل صالح است که در قرآن آمده است.» 
اهمیت به چهره‌های ماندگار بخشی از مدیریت داشته‌هاست
او در بخش دیگری از صحبت‌های خود به اهمیت و ارزش مفاخر و پیشکسوتان اشاره کرد و افزود: «تبیین امروز به اندازه‌ای مهم است که تبدیل به جهاد شده و از آن به عنوان "جهاد تبیین" یاد می‌شود. امروز وقتی در اینترنت میراث‌فرهنگی را جستجو کنیم، ممکن است حرف‌هایی بیاید که بیگانه است. ما کم تبیین می‌کنیم، با آمدن فصای مجازی باید این عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم، چراکه اگر این کارها را نکنیم، این داشته‌ها شاید مدفون شود و من در این باره قبلا هشدار داده‌ام.»
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ادامه به گنجینه‌های پنهان در مخازن موزه‌ها نیز اشاره کرد و افزود: «ما در میراث‌فرهنگی پدیده نامیمونی داریم با عنوان‌ مخزن. بخش کوچکی از گنجینه‌های ما در موزه‌ها قابل نمایش هستند که البته نحوه نمایش آنها هم در شأن آن آثار نیست و بخش عمده در مخازن و قفسه‌های خاک گرفته است. ارزشمندترین آثار ما به صورت فله‌ای انبار شده است، اما مهم‌تر از آن که وظیفه من است، این است که در آن بخشی که به نمایش می‌گذاریم تا چه حدی قدرت روایت داریم؟ آیا توانسته‌ایم همین اشیا و آثار را به خوبی معرفی و روایت کنیم؟ ما اگر روایت نکنیم دیگران با ساختن جنگ ستاره‌ها و… موضوعات خود را روایت می‌کنند.» 
مفاخر میراث‌فرهنگی به روایتگری کمک کنند
مهندس ضرغامی گفت: «استدعای من از بزرگان و مفاخر این است که روایتگری کنند و نهضت و جهاد تولید و معرفی میراث‌فرهنگی‌مان در فضای مجازی بیشتر شود. ما ملت آپلود بودیم، اما امروز ملت دانلود هستیم. در بعضی از موضوعات مهم که می‌خواهیم اطلاعات جمع کنیم، می‌بینیم چقدر ضعف داریم.» 
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یادآور شد: «میراث‌فرهنگی ما جایگاه برجسته و عظیم در تشخص ما دارد و همه دوران ما این گونه بوده است. در میراث ناملموس نیز ارزش واقعی به روح آن برمی‌گردد که در حقیقت آن اعتقاد و ایمان به آن میراث ناملموس است. برای همین من در بازدید از گنبد سلطانیه دست استاد مرمت‌گر را می‌بوسم و یا در قره‌کلیسا به خانم ارمنی که آنجا همکار ما است، احترام می‌گذارم. خارجی‌هایی که برای بازدید به این کلیسا می‌روند، می‌بینند که از بیت‌المال مسلمانان کلیسا را مرمت می‌کنند و برای آن‌ها جالب توجه است.» 
مرمت آثار تاریخی نظر اسلام است
او گفت: «در بین مرمتگران ایرانی یک فرد روحانی به نام حاج ‌آقا فولادی را می‌شناسم که جزو پیشکسوتان است و از ۱۵ سالگی کار مرمت انجام می‌دهد، از جمله این که آتشکده مرمت کرده و من وقتی درباره انگیزه او برای مرمت آتشکده پرسیدم، او با آیات قرآن پاسخ مرا داد و من قانع شدم و دریافتم که صیانت از میراث‌فرهنگی و مرمت آثار تاریخی از نظر اسلام پسندیده است.» 
مهندس ضرغامی گفت: «امروز در رسانه‌های داخلی و خارجی‌مان به شدت ضعف روایتگری و معرفی آثار تاریخی و میراث‌فرهنگی داریم. ما باید روایتگری کنیم و میراث‌فرهنگی خودمان را به خوبی معرفی کنیم، البته بدانید که دشمن این را نمی‌خواهد. به‌عنوان مثال هورامان/اورامانات که ثبت جهانی شده، باعث وحدت بیشتر بین کردستان و کرمانشاه شده است. مردم این منطقه بسیار زحمت‌کش و سخت‌کوش هستند و با این که آن منطقه سنگ و صخره است، با آوردن خاک، کشاورزی می‌کنند و محصولات بسیار خوبی تولید می‌کنند. ما باید این ظرفیت‌ها را به مردم دنیا معرفی کنیم.» 
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در پایان صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: «تقاضای من از پیشکسوتان و مفاخر و استادان بزرگ حوزه میراث‌فرهنگی این است که کمک کنند تا روح میراث‌فرهنگی را تقویت کنیم و عقب‌ماندگی‌ها را در این باره جبران کنیم. حضور مفاخر و اندیشمندان و راهبری آن‌ها می‌تواند در این باره مهم و تاثیرگذار باشد.»
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: