پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۰۰۷۳
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۳
در آیین رونمایی و هم افزایی محصولات و خدمات شرکت های دانش بنیان و خلاق در زمینه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مطرح شد:
مهندس عزت‌الله ضرغامی در آیین رونمایی و هم افزایی محصولات و خدمات شرکت های دانش بنیان و خلاق در زمینه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عنوان کرد که نوآوری که اشاره شد، پیش نیازش دوریختن ساختارهای کهنه تحمیل کننده است.
به گزارش پایگاه خبری گیتی آنلاین، آیین رونمایی و هم افزایی محصولات و خدمات شرکت های دانش بنیان و خلاق در زمینه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، صبح روز سه‌شنبه، ۱۴ تیر ماه ۱۴۰۱ با حضور عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد.
آیین رونمایی و هم افزایی محصولات و خدمات شرکت های دانش بنیان و خلاق در زمینه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.
در ابتدای رویداد توسعه گردشگری ایران کهن با خلاقیت و نگاه دانش بنیان، آرش سروری تسهیل‌گر رویدادهای استارتاپی و فناورانه به عنوان مجری به روی صحنه آمد و اجرای رویداد را بر عهده گرفت و گفت: رویداد توسعه گردشگری ایران کهن با خلاقیت و نگاه دانش بنیان به صورت فشرده، در ۷۰ دقیقه و با حضور شرکت های دانش بنیان برگزار می شود. رویداد حاضر نخستین رویداد است و ادامه دار خواهد بود تا مشکلات حوزه دانش بنیان در بخش میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان و رفع شود. شش سخنرانی کوتاه خواهیم داشت و هفت شرکت دانش بنیان برنامه هایشان را در زمینه میراث فرهنگی، گردشگری ارائه خواهند کرد.
او همچنین روز قلم را به حاضران در رویداد و فعالان حوزه محتوا تبریک گفت.
سروری سپس از دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو رییس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی دعوت کرد تا پشت تریبون قرار بگیرد و به ایراد سخنرانی بپردازد.
دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو در ابتدا عنوان کرد: با حضور مهندس عزت‌الله ضرغامی اتفاقات خوبی دارد می افتد که یکی از آنها کشف ظرفیت های ناشناخته گردشگری است و تا پیش از این، اصفهان و شیراز به عنوان اصلی‌ترین جاذبه های شناخته گردشگری شناخته می شدند در صورتی که ایشان با حضور در مناطق ناشناخته در حال کشف جاذبه‌های گردشگری هستند.
وی خاطرنشان کرد: در آستانه ماه محرم همیشه می گفتند:« سینما، تئاتر و گردشگری باید تعطیل باشند.» در صورتی که می توان از ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری ماه محرم و صفر استفاده کرد. در برنامه ای در شهر منچستر انگلستان دعوت شدم و برنامه تعزیه ای پخش شد. آنها می گفتند کارگردان کیست؟ من توضیح دادیم که تعزیه بدون کارگردان اجرا و نسل به نسل بر مبنای متون کهن منتقل می شود.
او اظهار کرد: روزی برای تعطیلی گردشگری در کشور وجود ندارد زیرا جاذبه‌های گردشگری بی شماری در ایران وجود دارد.
وی در انتها درباره نقش جهاد دانشگاهی در اقتصاد فرهنگی متذکر شد: جهاد دانشگاهی همیشه پیشگام در حوزه اقتصاد فرهنگی بوده وگرنه در طول سالیان حذف می شده است. آنها یک پارک اختصاصی ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی تشکیل دادند که اتفاق خوبی است.
دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی رئیس جهاد دانشگاهی کل کشور سخنران بعدی بود که فناوری را موضوعی جذاب برشمرد: در یک نکته کوتاه عرض می کنم که فناوری یک محتوا و موضوع جذاب در همه زمینه ها است علاوه بر اینکه گردشگری یک فناوری است.
او از اشباع نیاز جسمانی انسان در طول سالیان اخیر گفت: انسان دو بعد جسمی و روحی دارد؛ هم اکنون، فناوری های وابسته به زندگی سخت افزاری مثل حمل و نقل، غذا و مسکن توسعه پیدا کردند و دیگر تقریباً نوع بشر به رفع کامل نیاز جسمانی رسیده زیرا بهترین غذاها، خودروها و غیره در اختیار بشر است غافل از اینکه آدمها با وجود همه امکانات رفاهی، آرامش روحی ندارند و انسان نیاز به حال خوب دارد چنانکه انسان از زندگی ماشینی خسته شده است.
او در سخنان پایانی از توجه خوب به فناوری در سالهای گذشته گفت و ادامه داد: به فناوری ها خوب توجه شده است و نقاشی، عکاسی و غیره هر کدام یک فناوری است و آن ن‌چه که نیاز است نوآوری است و نیاز به گسترش نوآوری در حوزه علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی وجود دارد که یکی از وظایف جهاد دانشگاهی تولید و توسعه علوم، فناوری ها و نوآوری های نرم و صنایع فرهنگی است.
احمد خورشیدی مشاور وزیر در امور فناوری های نوین و شرکت های دانش بنیان در سخنانی کوتاه از نگاه حمایتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حوزه استارتاپ ها پرده برداشت و گفت: نگاه وزارتخانه به فعالان استارتاپی حمایتی و سعی بر رگولاتوری و تسهیل مسیر فعالیت در حوزه گردشگری بوده است از اینرو، یک نظام مسائل تبیین، جستجوی برای شرکت های دانش بنیان و خلاق آغاز و شرایط همکاری همیا شد در نتیجه، حالا آنها می آیند تا گره ای از مشکلات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باز کنند.
سپس کلیپی حاوی تصاویری از جاذبه های گردشگری سرزمین ایران با صدای همایون شجریان ساخته شده در مرکز روابط‌عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی پخش و هفت ارائه شرکت های دانش بنیان و خلاق در زمینه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شروع شد که به ترتیب، سیدامیرسالار اجتهد مدیر بازاریابی و توسعه برند سوپراپلیکیشن تاپ، سحر بختیاری بنیانگذار و مدیرعامل اپلیکیشن آوایار، امیرعباس امامی رئیس هیئت مدیره اپلیکیشن فینوپیا، محمدرضا محمدی موسس و مدیرعامل شرکت جهان آرا و اپلیکیشن آراوین، محمدرضا احمدی میرعامل مجتمع آفرینش های هنری سلام، زینب حیدری مدیر مرکز نوآوری و گردشگری توریسمینو سیدمجتبی حسینی موسس و مدیرعامل اپلیکیشن بزنیم بیرون ارائه دهندگان برنامه ها بودند.
امید رضایی‌فر مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سخنران بعدی بود که از پیکره سازی یک هویت سرزمینی با استفاده از خلاقیت، فناوری و فرهنگ سخن گفت: بدون شک زمانی که موضوع خلاقیت، فناوری و فرهنگ در کنار یکدیگر قرار داده شود، پیکره‌ساز یک هویت سرزمینی خواهد بود.
او افزود: اگر امروز بتوانیم به نوآوری و فناوری‌های ویژه برسیم، همانند میراثی خواهد بود که از گذشته داشتیم و می‌توانم به عنوان میراث‌ساز فرهنگ آینده به آن نگاه کنیم.» 
مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: «یکی از اتفاقاتی را که انتظار داریم محقق شود این است که مجموعه‌هایی شبیه پارک صنایع فرهنگی بتوانند به عنوان پیوست برای تمام فناوری‌های در حال ظهور، تبدیل شود. حتی اعتقاد داریم که این فضا علاوه بر پیوست به متن نیز تبدیل شود.
او ادامه داد: یکی از برنامه‌های ما نظام ایده‌ها و نیازهاست، امیدواریم با هم‌افزایی بتوانیم به تمامی نیازها و ایده‌ها در این حوزه کمک کنیم و در نهادهای مختلف این تجربیات را در اختیارشان قرار دهیم. در برنامه بودجه سال ۱۴۰۱ این موضوع دیده شده است و فرصت مناسبی است تا به نقطه مناسب برای پرورش دانشجویان برای خلاقیت‌ها و نوآوری باشد. 
رضایی‌فر در انتها گفت: برخی از نگاه‌های ما در حوزه فرهنگ و فناوری باید به نوعی بازآفرینی بازگردد، این موضوع تبدیل به نقاط پنهان در فناوری‌ها در سطح دنیا شده است.
پرویز کرمی رئیس مرکز و دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق با معرفی جهاد دانشگاهی به عنوان یک شتاب‌دهنده گفت: جهاد دانشگاهی یک مرکز نوآوری است. همه فناوری‌ها عمر محدودی دارند. فناوری را باید رها کرد و به نوآوری توجه کرد.
او نوآوری را ودیعه الهی عنوان کرد و ادامه داد: «نوآوری تمام‌نشدنی است و اگر انسان دوام آورده و تکامل پیدا کرده است، بهره‌گیری از نوآوری است. فناوری‌های نرم اگر با نوآوری تلفیق شود، می‌تواند به عنوان موتور محرک به کار گرفته شود. پارک‌ ملی فناوری جهاد باید تمامی حوزه‌ها را شامل شود.
کرمی، مهندس ضرغامی را مدیری کوشا، فعال و توانا دانست و افزود: ایشان در فضای مجازی و سفرهای استانی بسیار فعالند، اما ظرفیت و توانایی محدودی دارند. باید از طریق حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در حوزه میراث‌ به تکثیر مهندس ضرغامی‌ها کمک کنیم.»
رئیس مرکز و دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق جهاد تصریح کرد: با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق می‌توان به این امر کمک کرد.
او با بیان اینکه ۶۷۰۰ شرکت دانش بنیان و ۱۶۰۰ شرکت خلاق شناسایی شده‌اند، افزود: از این ظرفیت می‌توان استفاده کرد. مجلس کار ویژه‌ای در این حوزه انجام داده و برای اولین بار واحدهای خلاق را تعریف و قانون‌مند کرده است. در گذشته تنها شرکت‌ها را شامل می‌شد و الان اشخاص حقیقی در حوزه علوم‌انسانی، اجتماعی و فرهنگ و هنر می‌توانند فعالیت کنند.
کرمی در پایان بیان کرد: تاریخ، پیشینه، فرهنگ و تمدن ما هر یک دنیایی از کار است و نیازمند یک زیست بوم. وزارتخانه به‌عنوان رگولاتور یک بخش است و عمده کار به دست شماست. ایران یک پیشینه تمدنی غنی دارد که از هر یک می‌توان در اشتغالزایی و درآمدزایی بهره برد.
عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عنوان آخرین سخنران پشت تریبون آمد و گفت: مطالب را دیجیتالی، کوتاه و آسانسوری عرض می کنم و مطالبی که اینجا ارائه شد باعث افتخار همه است از آنجا که بحث گردشگری مسائلی دارد و مباحث ارائه شده همه ناظر به حل بخشی از مسائل است.
او افزود: یکپارچه سازی مجموعه خدمات، دسترسی آسان، تقویت و حمایت از استارتاپ ها برای رفع نقاط ضعف از وظایف اصلی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است از اینرو، از اعطای وام، تسهیلات و برطرف کردن موانع برای تقویت کردن استارتاپ ها کاری است که می توانیم انجام دهیم و مضایقه نمی کنیم و این قول من است.
وی خاطرنشان کرد: در حوزه تنظیم گری دچار عقب ماندگی هستیم و باید برطرف شود و نوآوری که اشاره شد، پیش نیازش دوریختن ساختارهای کهنه تحمیل کننده است. فناوری و نوآوری با همدیگر ممزوج هستند و یک نگاه یکسان به هر دو وجود دارد. وقتی درباره میراث‌فرهنگی صحبت می کنیم مسائل گردشگری و صنایع دستی در آن در هم تنیده شده است و باید برنامه ها متناسب با مسائل هر سه حوزه تعریف شود.
او تصریح کرد: حوزه فناوری های نوین با کسب و کارهای سنتی منافاتی ندارد و همزمان در دو حوزه تقویت صورت می گیرد و هر دو حوزه همراستا با هم نیاز به فعالیت و همپوشانی دارند. از آنجا که فضای مجازی به رسمیت شناخته نشده، هر فعالیت آنها غیرقانونی نامیده می شود در صورتی که قصد انجام فعالیت غیرقانونی ندارند. در نتیجه وقتی کمبود قانونی وجود داشته باشد، باید مجلس شورای اسلامی برطرف کند.
او ابراز امیدواری کرد: انشاالله عقب ماندگی ها جبران، زیرساخت ها فراهم و هر جا مانعی دیده شد برطرف خواهد شد.
ضرغامی در انتها همه شرکت کنندگان در رویداد را فرزندان خودش نامید و عنوان کرد: همه جوان و جای فرزندان من هستید. شجاعت و جسارت دارید و راحت صحبت می کنید که توانستید در فرصت کم بهترین حرفها را بزنید.
وی در انتها به عملکرد جهاد دانشگاهی اشاره کرد و گفت: وقتی جهاد دانشگاهی روی مسئله ای متمرکز می شود واقعا کولاک می کند و من در صدا و سیما تجربه مشابهی داشتم. باید اذعان کرد که جهاد دانشگاهی کارنامه ارزشمندی دارد.

خبرنگار گیتی آنلاین: فرزاد جمشیددانایی/ عکس های حاشیه خبر: مجید نیک نفس 

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: