پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۰۱۳۱
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۳
نگاهی به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان لرستان
مدیرصندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان لرستان با بیان اینکه تقویت و نهادینه سازی بیمه های اجتماعی یکی از راهبردهای مهم دولت است ، یادآور شد: یکی از راهبردهای مهم دولت، تقویت و نهادینه سازی بیمه های اجتماعی است که حمایت و تامین آتیه اقشار آسیب پذیر و طبقات کم درآمد جامعه را بر عهده دارد.
 
محمدرضا عسگریان، در تشریح سخنان فوق، بیان داشت: تشکیل صندوق های اجتماعی یکی از مهمترین اهداف و محورهای مهم و مورد تاکید دولت ها در حوزه رفاه اجتماعی می باشد. صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر یک نهاد بیمه گر اجتماعی است و ماموریت اصلی آن طبق قانون نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی: ایجاد امنیت اقتصادی و تامین آتیه برای روستائیان ، پیشگیری از فقر مزمن روستایی، ایجاد ثبات اقتصادی در روابط تولیدی و حفظ ارزش های مهم جامعه روستایی و افزایش بهره وری نیروی کار در تولیدات کشاورزی و دستیابی به توسعه مبتنی برعدالت اجتماعی می باشد. 

 وی گفت: اساس شکل گیری صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایربه مانند بیمه های اجتماعی دیگر، بیشتر یک ابزار حمایتی در دست دولت است که در پی ایجاد رفاه و راحتی برای اقشار روستایی می باشد این صندوق با دریافت حق بیمه به صورت سالیانه، روستائیان را در زمان پیری و یا ناتوانی حمایت می کند، تحت پوشش قرار گرفتن افراد در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر موجب کاهش شکاف طبقاتی بین روستائیان است و به تبع آن برابری منزلت اجتماعی را نیز در پی خواهد داشت . 

مدیرصندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر لرستان به اجرای فراگیر این طرح  گریزی اجمالی زد: اجرای فراگیر این طرح، ارتقای جایگاه اجتماعی بیمه شدگان را به وجود خواهد آورد و جامعه هدف این صندوق با دریافت حقوق و مزایا به علت داشتن کمک هزینه زندگی قادر خواهند بود، در دوره ناتوانی نیز به شکلی شایسته و باکرامت به زندگی خود ادامه دهند.

محمدرضا عسگریان مهمترین تعهدات صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر را اینگونه برشمرد: مهمترین تعهدات صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر، پرداخت مستمری بازنشستگی در زمان پیری، پرداخت مستمری از کارافتادگی و پرداخت مستمری بازماندگان است.
 
 وی بیمه های اجتماعی را از بنیادی ترین نیازهای جامعه ی بشری دانست و خاطرنشان ساخت: بیمه های اجتماعی از بنیادی ترین نیازهای جامعه ی بشری هستند که نقش موثری در حفظ و بقای جامعه انسانی و توسعه آن دارند.در این میان، مناطق روستایی و عشایری به واسطه ی وضعیت خاص محیط زیست ، اقتصادی  و اجتماعی، ضرورت و اهمیت بیمه ی اجتماعی را بارزتر جلوه می دهد، در کشور ما موضوع بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر  از چند دهه گذشته در معرض توجه قانونگذاران و برنامه ریزان کشور قرار گرفته و در سال 1383 به عنوان متولی امر بیمه اجتماعی این اقشار با اجرای طرح بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر و ارائه خدمات صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایربه جامعه هدف پیامدهای ارزشمندی حاصل شده که مهمترین آنها تامین امنیت اقتصادی و تامین آتیه جمعیت فعال در بخش کشاورزی و روستایی و عشایری بوده و جلوگیری از حاشیه نشینی و پیشگیری از فقر مزمن در میان روستائیان و عشایر بوده است . 

مدیر صندوق بیمه کشاورزان، روستائیان و عشایر لرستان گفت: براساس برنامه ریزی‌ و هدف گذاری انجام شده امسال ۲۰ هزار لرستانی تحت  پوشش این نهاد بیمه ای قرار می‌گیرند.‎ 

محمدرضا عسگریان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: این صندوق وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و هم اکنون در استان ۸۶ هزار نفر تحت پوشش این نهاد بیمه‌ای هستند.

وی اذعان داشت: هیات اندیشه ورز در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان لرستان با حضور جمعی از فعالان فرهنگی، اجتماعی و جهادی تشکیل شده است.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر لرستان اضافه کرد: در اولین نشستی که با هیات اندیشه ورز انجام شد درخصوص نحوه اطلاع رسانی و ترویج فعالیت‌های بیمه اجتماعی و تاثیر آن بر آینده زندگی کشاورزان و عشایر بحث و تبادل نظر شد.

وی گفت: جامعه هدف ما برای عشایر و روستائیانی هستند که ساکن روستا و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر است، این صندوق در 8 سطح درآمدی که بیمه شده برای خود تعریف می‌کند؛ پنج درصد حق بیمه پرداخت و ۲ برابر آن را دولت واریز می کند.

محمدرضا عسگریان بیان کرد: پایین‌ترین سطح درآمدی‌ که برای این افراد در نظر گرفته شده ماهیانه ۵۰ هزارتومان است، که سالی ۶۰۰ هزار تومان می شود، بالاترین سطح درآمدی تعریف شده ماهیانه ۱۳۳ هزار تومان است.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر لرستان ادامه داد: این مبلغ را متقاضی می تواند یا بصورت سالانه یا در چهار قسط سه ماهه، ۶ ماهه و یکساله پرداخت کند، نکته قابل توجه این است که فرد از مبلغ پرداخت شده پنج درصد از سهم خود بیمه شده که دولت ۲ برابر آن را پرداخت می کند.

روستائیان و عشایر نقش بسزایی در تحولات اقتصادی کشور دارند

به گزارش ایسنا؛ مهرداد ویسکرمی، در دیدار با مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر لرستان اظهار کرد: روستاییان و عشایر نقش به سزایی در تحولات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور دارند و باید صندوق بیمه اجتماعی این قشر در استان تقویت شود.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس‌ شورای اسلامی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در مجلس برای تصویب قوانین در جهت حمایت از روستاییان و عشایر و توسعه بیمه اجتماعی، افزود : تلاش می‌کنیم برای گسترش پوشش بیمه اجتماعی جامعه هدف که از اقشار مولد و در عین حال آسیب‌پذیرهستند در مجلس از هیچ کوششی دریغ نکنیم و در راستای توانمندسازی و حفظ سلامت روحی و روانی ذی نفعان از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

 محمدرضا عسگریان، مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر لرستان، عنوان کرد: این صندوق بیمه با اقدامات و پیگیری‌های مجلس در سال ۱۳۸۴ مصوب و بر اساس آن تمام جامعه کشاورز، روستایی و عشایری که تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نباشند براساس اصل ۲۹ قانون اساسی، می‌توانند تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند و این صندوق بیمه با ماهیت کاملاً مستقل، زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می باشد.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر لرستان، اضافه کرد: بازنشستگی، از کار افتادگی، مستمری بگیری بر اثر فوت سرپرست و انتقال سابقه از وظایف این صندوق بیمه‌ای است و فقط پوشش بیمه درمان ندارد که در این خصوص این اقشار تحت پوشش بیمه سلامت و روستایی هستند و لازم به ذکر است که در این پوشش بیمه‌ای دو برابر حق بیمه افراد را دولت پرداخت می‌کند و انتخاب حق بیمه براساس سطح درآمدی بیمه شده امکان‌پذیر است.

سپس تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه لرستان و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر لرستان، امضا و مبادله شد.
تفاهم‌نامه‌ی همکاری دوجانبه بین دانشگاه لرستان و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان لرستان، به امضای دو طرف رسید و مبادله شد. 
به گزارش اداره کل روابط عمومی دانشگاه لرستان، این تفاهم‌نامه به امضای دکتر علی نظری، سرپرست دانشگاه لرستان و محمدرضا عسگریان، مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان لرستان رسید.

در نشست مشترکی که به میزبانی حوزه ریاست دانشگاه لرستان برگزار شد دکتر نظری، سرپرست دانشگاه لرستان، دانشگاه تمدن‌ساز را دانشگاهی دانست که بتواند نقش‌آفرینی اثرگذار در کاهش مشکلات جامعه داشته باشد.
دکتر نظری، توضیح داد: براساس تفاهم‌نامه همکاری مشترک، دانشگاه لرستان تلاش خواهد کرد با همکاری صندوق، بسترهای حمایت‌های مختلف بیمه‌ای از جامعه دانشگاهی را فراهم کند.

وی افزود:همچنین از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دانشگاه لرستان برای ارتقای فرهنگ بیمه اجتماعی و آموزش‌های مهارتی، استفاده می‌شود.
محمدرضا عسگریان، مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان لرستان در این نشست گفت: دانشگاه لرستان، نقش مهمی را در ترویج فرهنگ بیمه‌ی اجتماعی و آموزش‌های مهارتی در بین جامعه مشمول صندوق، ایفاء خواهد کرد.

عسگریان تصریح کرد: ما آمادگی داریم که در همه ابعاد، همکاری‌های خود را با رویکرد تلاش مشترک برای کاهش مشکلات بیمه‌ای استان، گسترش دهیم.

گزارش : مریم نظری
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: