پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۰۸۸۷
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۹
چین روز چهارشنبه 27 ژوئیه (5 مرداد) نخستین حفاری باستان‌شناسی «معبد دونگ» (محل معبد بودایی سوباشی) را به اجرا در آورد.
دفتر «فرهنگ و گردشگری» شهر «کوچه» در شین جیانگ اعلام کرد تیم باستان‌شناسی دانشگاه «رنمین» چین اخیرا یک حفاری باستان‌شناسی را در «معبد شرقی» (محل معبد بودایی سوباشی) انجام داده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، این حفاری باستان‌شناسی زمینه علمی برای دولت محلی فراهم می‌کند تا به حفظ و تقویت معبد دونگ در دوره‌های بعدی بپردازد و از آثار باستانی حفاظت کند.

این اولین حفاری باستان‌شناسی محل معبد بودایی سوباشی در چین محسوب می‌شود. خرابه‌های این معبد که به عنوان «معبد ژائویولی» نیز شناخته می‌شوند، در بخش جنوبی کوهستان «کوئلتاج» در شمال شرقی شهر کوچه واقع شده است.

کل محل مذکور به وسیله «رود کوچه» به دو بخش «معبد شرقی» و «معبد غربی» تقسیم شده و مساحتی 20 هکتاری را زیر پوشش خود قرار داده است. این مکان باستانی شامل بتکده‌ها، معابد، غارها، سالن‌ها، اتاق‌های راهبان و دیگر ساختمان‌هاست. از زمان تاسیس جمهوری خلق چین، دولت این کشور حفاری‌های باستان‌شناسی و علمی فراوانی را در معبد غربی انجام داده و اشیاء زیادی که از ارزش آکادمیک و تاریخی بالایی برخوردارند، کشف کرده است.

معبد شرقی روی کوه و تماما از خاک رس ساخته شده است. به دلیل فرسایس بادی و آبی، خرابه‌های این معبدِ هزاران ساله آسیب فراوانی دیده است و به عملیات تقویت و حفاظت فورری نیاز دارد.

به نظر می‌رسد تیم باستان‌شناسی دانشگاه رنمین، حفاری‌های باستان‌شناسی در معبد شرقی انجام خواهد داد و اساس علمی برای تقویت و حفاظت از خرابه‌ها با اندازه‌گیری و طراحی نقشه آن فراهم و شواهد مدارک برای پژوهش‌های آکادمیک مهیا می‌سازد.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:مهدی زالزاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: