پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۱۰۵۶
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۱۲
منوچهر گودرزی مدیرکل تامین اجتماعی لرستان:
نشست آموزشی _ تخصصی مشترک تامین اجتماعی و ادارات کار استان لرستان با حضور قضات عالی رتبه دیوان عدالت اداری طی روزهای چهارشنبه و پنج شنبه ۵ و ۶ مردادماه در شعبه دو تامین اجتماعی شهرستان خرم آباد برگزار شد.

مدیر کل تأمین اجتماعی لرستان در آغاز کلام بیان داشت: این نشست آموزشی - تخصصی با هدف ایجاد تعامل میان اداره کار، تأمین اجتماعی و قضات برگزار شده همچنین به تبیین سیاست‌های کلان تأمین اجتماعی که از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ابلاغ شده، خواهد پرداخت.

منوچهر گودرزی افزود: همانطور که مستحضر هستید یک سری آرا از هیات‌های حل اختلاف اداره کار صادر می‌شود که این آرا پس از صدور، جهت اجرا وارد تأمین اجتماعی می‌شوند و ممکن است در مواردی اختلاف نظرهایی در رابطه با صدور این آرا وجود داشته باشد لذا این جلسه تشکیل شد تا تأکید شود که در صدور و اجرای آرا، فصل‌الخطاب قانون است.


مدیرکل تامین اجتماعی لرستان اضافه کرد: تعامل خوبی میان اداره کل تامین اجتماعی و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی وجود داشته و با حضور مهندس علی جهانی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به چندین برابر رسیده است و کوچک ترین مشکلی فی مابین تامین اجتماعی و اداره کار استان وجود ندارد و کاربه نحو احسن پیش می رود. 

منوچهر گودرزی هدف از برگزاری چنین جلساتی ایجاد تعامل بین ادارات کل تامین اجتماعی و اداره کل تعاون و رفاه اجتماعی و زیر مجموعه های محاکم قضایی دیوان عدالت اداری و سایر محاکم قضایی عنوان کرد و گفت: هدف از این نشست تخصصی و فنی، ابلاغ سیاست های کلان تامین اجتماعی تبیین شده از سوی مقام معظم رهبری و ایجاد تعامل بین ادارات تامین اجتماعی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و محاکم قضایی و نحوه اجرای ماده ۱۴۸ قانون کار و آرای صادره جهت بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور بیمه شدگان است.

وی اذعان داشت: سازمان تأمین اجتماعی لرستان با ۱۱ شعبه اصلی، 5 شعبه اقماری و 7 شعبه کارگزاری و ۴۵۰ نفر پرسنل، افتخار خدمتگزاری به بیش از ۱۹ هزار کارگاه فعال، قریب به ۱۳۰  هزار نفر بیمه شده اصلی  و ۸۰ هزار نفر مستمری بگیر و بازنشسته را دارد که در مجموع این افراد، ۷۶۰ هزار نفر از جمعیت استان را تشکیل می‌دهند.

مدیرکل باتجربه تامین اجتماعی استان با اشاره به ارتقای رتبه سازمان تأمین اجتماعی لرستان در کشور، تصریح کرد: ما در سه ماهه نخست ۱۴۰۰ رتبه ۲۴ کشور را داشتیم که در سه ماهه دوم به رتبه ۱۸، در سه ماهه سوم به رتبه پنج و در سه ماهه چهارم در حوزه بیمه‌ای به رتبه سوم کشوری دست پیدا کردیم که از همکاران خود برای دستیابی به این جایگاه، تقدیر و تشکر می‌کنیم.


همایش دو روزه آموزشی – تخصصی به پایان رسید، فردای آن روز به سراغ مدیرکل باتجربه تامین اجتماعی لرستان رفتیم و ضمن تقدیر و تشکر از برگزاری همایشی با کیفیت مطلوب در سطح استان با وی به گفت و گویی صمیمانه نشستیم. 

منوچهر گودرزی کلام خود را اینگونه آغاز کرد: در این همایش که در روزهای ۵ و ۶  مردادماه برگزار شد افتخار داشتیم در خدمت سه تن از قضات عالی رتبه دیوان عدالت اداری باشیم، همچنین۵ نفر از همکاران سازمان مرکزی تامین اجتماعی مهمان ما بودند، جناب اسدی معاون مدیرکل حقوقی سازمان تامین اجتماعی و جناب راوریان معاون مدیرکل نامنویسی و حساب های انفرادی سازمان تامین اجتماعی در این همایش شرف حضور داشتند،همچنین میزبان همکاران ارجمند خانم ها ظهیری و جاودان و سیف الدین از روسای اداره در اداره کل حقوقی سازمان و اداره کل مستمری های تامین اجتماعی بودیم.

مدیرکل تامین اجتماعی استان لرستان یادآورشد: موضوع همایش در خصوص آراء هیات های تشخیص و حل اختلاف اداره کار بود که مطابق مواد ۱۵۷ و ۱۴۸ قانون کار تشکیل می شوند و هدفشان رسیدگی به ادعای اشتغال کارگران است، واضح تر بیان کنم: اگر کارگری برای کارفرمایی کار انجام داده و کارفرما حق بیمه او را در سنوات گذشته پرداخت نکرده مراجعی که می توانند به شکایت کارگر رسیدگی کنند این هیات ها هستند که مطابق ماده ۱۵۷ قانون کار فی مابین مشکل کارگر و کارفرما ورود می کنند.
 
وی در شفافیت محورهمایش و نشست آموزشی- تخصصی برگزار شده اینگونه گفت: ما در صدور آرا گاها به آرای مشکل داری از جمله آراء سازشی بین کارگر و کارفرما و همچنین آراء اصلاح عناوین شغلی و موارد دیگر برمی خوریم که در برخی مواقع، کار تامین اجتماعی را با مشکل مواجه می سازد، مثلا در اصلاح عناوین شغلی، مدعی بازنشستگی سخت و زیان آور در لیست پرداخت حق بیمه کارفرما ادعا می کند عناوین شغلی او را کارفرما اشتباها غیرسخت و زیان آور ثبت کرده در صورتی که شغل او سخت و زیان آور است.

منوچهر گودرزی افزود: کمیته تشخیص مشاغل سخت و زیان آور در هیات های بدوی و‌تجدید نظر در اداره کار برگزار می شود که نماینده کارگر، نماینده کارفرما ، نماینده اداره کار، نماینده تامین اجتماعی و نماینده علوم پزشکی ۵ عضو آن هستند و تشخیص می دهند که این شغل سخت و زیان آور هست یا خیر، یکسری آرا هم در کمیته سخت و زیان آور صادر می شود که بعضا ممکن است مطابق قانون نباشد، همچنین گاها آرای متناقضی در مورد یک شغل در کارگاه ها صادر می شود که ضرورت دارد به ماده ۱۵ آیین نامه اشاره ای داشته باشم که  بیان می کند: اگر شغلی در کارگاهی سخت و زیان آور تایید شود این شغل نمی تواند در کارگاه های دیگر تسری داده شود ولی گاها تسری پیدا می کند و مغایرت دارد.

وی شفاف تر بیان داشت: آراء صادره هیات های تشخیص مطالبات سازمان تامین اجتماعی باید یک چارچوب خاص داشته باشد، در برخی موارد در هنگام صدور آرا در هیات های تشخیص مطالبات، دقیق نوع بدهی و دلیل بدهکاری و ...  نوشته نمی شود؛ بنابراین باید هیات های مذکور این موارد را در متن رای لحاظ کنند و آرا مجهول صادر نشود.

مدیرکل تامین اجتماعی لرستان اذعان داشت: در این همایش دو روزه موضوعات فوق مورد کنکاش و بررسی قانونی قرار گرفت و نمایندگان سازمان راهنمایی های لازم را بیان کردند، قضات دیوان عدالت اداری بیشترین اظهار نظرات را داشتند زیرا در اکثر مواقع این آرایی که صادر می شود نظرات قانونی قضات هستند که پس از طی مراحل قانونی این آرا صادر و ابلاغ می شوند.

  منوچهر گودرزی خاطرنشان ساخت: هدف از برگزاری این همایش، تسهیل در روند امورات بیمه شده و کارفرماست، هدف این است مشکلات در سرمنشاء صدور رای حل و یک رای قانونی و مطلوب صادر شود که به راحتی قدرت اجرا داشته باشد نه اینکه رای مشکل داری صادر و منجر به شکایت از تامین اجتماعی و مراجع صادر کننده رای گردد.

شایان ذکر است، اداره کل تامین اجتماعی استان لرستان اولین اداره کل در کشور است که این همایش را برگزار کرد، امیدواریم خروجی خوب و مطلوبی جهت تسهیل در امورات کارگران و کارفرمایان داشته باشد.

در این همایش، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان، معاون روابط کار، روسای ادارات شهرستان ها، روسای هیات های تشخیص و حل اختلاف اداره کار حضور داشتند. 
همچنین علاوه بر مدیرکل تامین اجتماعی لرستان که میزبانی شایسته برای این همایش باشکوه بود، معاونین اداره کل، روسای ادارات اداره کل، روسای شعب، مسئولین واحدهای وصول حق بیمه، نامنویسی و حساب های انفرادی و مستمری ها، اعضای کمیته های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مشاغل سخت و زیان آور، اعضای هیات های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات از مدعوین همایش بودند.

گفتنی است در میان مدعوین، حضور نماینده کارفرما، نماینده کارگر، نمایندگان قوه قضائیه استان، قضات دادگستری که در هیات های تامین اجتماعی عضو هستند چشمگیر بود؛ طبق آمار، اولین روز همایش 150 نفر و در دومین روز 100 نفر حضور داشتند که امید می رود راهکاری جهت تسهیل در انجام امورات بیمه شدگان و کارفرمایان کسب کرده و به نتایج خوبی رسیده باشند.
گزارش : مریم نظری
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: