پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۱۱۹۶
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۲
خانم «مهناز گودرزی» کارشناس مسائل سیاسی و اقتصادی چین در یادداشتی اختصاصی برای بخش فارسی رادیو و تلویزیون مرکزی چین با اشاره به سفر اخیر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به منطقه تایوان چین نوشت: سفر نانسی پلوسی (رئیس مجلس نمایندگان آمریکا) و پنج نفر از اعضای کنگره به چهار کشور آسیایی( سنگاپور، مالزی، ژاپن، کره جنوبی) که با هدف تعهد خدشه ناپذیر آمریکا در قبال متحدانش عنوان شد؛ در روز دوشنبه(1 آگوست 2022) از سنگاپور آغاز شد اما بدون برنامه قبلی در شامگاه سه شنبه، پلوسی وارد منطقه تایوان شد و مورد استقبال مقامات این منطقه قرار گرفت.
با وجود اینکه مقامات آمریکایی سعی داشتند دیدار پلوسی به تایوان را کم اهمیت جلوه دهند اما این سفر بلافاصله به افزایش تنش های لفظی و هشدارهای متعدد بین مقامات واشنگتن و پکن و تنش در بازارهای مالی منجر شد و به سر تیتر اخبار جهان مبدل گشت.

در سال 1979 آمریکا طی سه اعلامیه "چین واحد"، پذیرفت که جزیره تایوان بخشی از قلمرو حاکمیت پکن است اما از سال 1997 سیاست فروش تسلیحات به تایوان را در پیش گرفت که در دوران ترامپ به اوج رسید. شایان ذکر است که آمریکا همواره سیاست " ابهام راهبردی" را در قبال تایوان اتخاذ کرده است. اگرچه از متحدان نزدیک و اولین تامین کننده تجهیزات تایوان است، ولی با وجود حمایت از تایوان تنها دولت مستقر در پکن را به عنوان حکومت چین به رسمیت می شناسد. بنابراین مسئله تایوان معمای راهبردی برای آمریکا محسوب می شود.

دلایل سفر نانسی پلوسی به منطقه تایوان چین و عواقب آن را می توان از چند جهت تحلیل کرد که در ادامه می آید:

یکی از علل مهم این رخداد این است که، پلوسی با این اقدام در تلاش برای به یادگار گذاشتن میراث قدرتمندی از خود در سیاست گذاری آمریکا است؛ چرا که وی تا ماه نوامبر بیشتر رئیس نمایندگان مجلس نخواهد بود، اگرچه سفر پلوسی به تایوان اقدامی تحریک آمیز بود که باعث افزایش تنش شد، در اولین اقدام بلافاصله چین، چند فروند جنگنده در تنگه تایوان به پرواز درآورد، آمریکا و تایوان نیروهای نظامی خود را به مرزهای تایوان نزدیک کردند، چهار فروند ناو هواپیمابر جنگی آمریکا اطراف جزیره تایوان آرایش جنگی گرفتند و در نهایت نیز رزمایش نظامی چین در نزدیکی تایوان صورت گرفت. ارتش چین برای نخستین بار در شرق جزیره تایوان محدوده هدف ایجاد کرده است. ناو هواپیمابر رونالد ریگان آمریکایی که برای حفاظت از سفر نانسی پلوسی به محل آمده بود نیز بیش از چند صد کیلومتر عقب نشینی کرد.

دلیل دوم را می توان در تغییر نظم بین المللی دانست، قدرت آمریکا در حال افول است و چین رقیب مهمی برای این کشور محسوب می شود، در زمان بوش پدر و پسر آمریکا همواره بدنبال "نظم سازی" در مناطق مختلف ساختار بین المللی بود تا بتواند آمریکای هژمون را تثبیت کند، اما درحال حاضر استراتژی " مدیریت آشوب" جای خود را به استراتژی " نظم سازی" داده است. به این معنا که آمریکا سعی دارد با ایجاد تنش در مناطق مختلف بر بحران اقتصادی خود فائق آید چراکه کشورهایی که اقدام به خرید اوراق خزانه آمریکا کردند از ترس افزایش تورم و به منظور نجات سرمایه گذاری خود شروع به برداشت تدریجی اوراق از آمریکا کرده و می تواند موفقیتی برای گذر از بحران اقتصادی آمریکا باشد.

اما برای بررسی عواقب این سفر باید به عملکرد چین در حوزه سیاست خارجی توجه کرد. آمریکا در قبال چین دچار خطای محاسباتی شده است، رقابت اقتصادی را وارد فاز جدیدی از رقابت و افزایش تنش های امنیتی و نظامی کرده است. این اقدام به صورت مستقیم می تواند منجر به تحرک پکن برای حمله نظامی به تایوان شود اما پکن بازیگری با رفتاری عاقلانه و دور از هیجان است که اهداف بلند مدتی را دنبال می کند.

در انتها توجه به این مسئله ضروری است که سفر نانسی پلوسی به منطقه تایوان جز ایجاد هزینه های سیاسی، امنیتی، نظامی و اقتصادی دستاورد دیگری برای این جزیره در بر نخواهد داشت و جالب آنکه استراتژیست های آمریکایی نیز به این مهم واقف بوده اند اما آنچه موجب رخداد سفر فوق الذکر شده است، رفتار استعماری واشنگتن در قبال متحدانش است.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:مهدی زالزاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: