پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۱۲۰۴
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۳
سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس با اعلام این خبر گفت: در پی بارندگی‌های اخیر در نقاط مختلف استان فارس بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد حجم برخی از سازه‌های آبخیزداری آبگیری شدند.
وی با اشاره به میانگین خوب بارش‌های گسترده در استان اظهار داشت: حجم كل نزولات جوی مهار شده طی بارش های چند روز اخیر در پشت سازه های آبخيزداری استان اعم از سيستم های پخش سيلاب، سدها و بندهای خاکی، ملاتی و ديگر سازه های آبخيزداری آبگيری شده 100میلیون متر مکعب می باشد. 

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس یاد آور شد: بيشترين ميزان آبگيری طرح های آبخيزداری مربوط به شهرستان‌های فسا و نورآباد ممسنی و مربوط به پروژه های رحیم آباد و واصل آباد، شیدانک، تل مستکی، جونکان، تنگ اژدها گزارش شده است. 

وی یادآور شد: میزان ذخیره آب در این سازه ها بیش از 15 میلیون متر مکعب گزارش شده بطوریکه برخی سازه ها تا دومرحله آبگیری شده است.

منصور رضایی تصریح کرد: با اجرای این پروژه ها سیلاب مهیب ناشی از حدود 300 میلی متر باران شدید و سیل آسا و تهدیدات ناشی از این سیلاب را که جان مردم، سرمایه ها، تاسیسات و بناها را هدف گرفته بود مهار و این تهدید به فرصتی برای تغذیه سفره های آب زیرزمینی تبدیل شد.

وی گفت: پروژه حوزه شهری شهید سلیمانی دروازه قرآن (آب زنگی) شیراز به دلیل عدم بارش در آن منطقه، آبگیری نشده است.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس خاطر نشان کرد: جلوگیری از تخریب و احیای عرصه های منابع طبیعی، افزایش پوشش گیاهی، كاهش حجم و شدت سيلاب ها، ذخیره منابع آب دائمی اعم از آب‌های سطحی و زير زمينی در هنگام کم آبی و وقوع خشکسالی ها را از جمله مهمترین ارمغان پروژه های آبخيزداری برای مناطق محروم استان است. 

سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس با بیان اینکه در سال‌های اخیر با توجه به مشکل کمبود منابع آبی، مساله استفاده و مدیریت بهینه از این سازه‌ها اهمیت خاصی پیدا کرده است اظهار امیدواری کرد: با همت و تلاش بیشتر و جذب به موقع اعتبارات شاهد اجرای سازه ها و پروژه های آبخیزداری در دیگر نقاط استان باشیم.

گفتنی است: از ابتدای شروع فعالیتها تاکنون عملیات آبخیزداری در سطح یک میلیون و754 هزار و 714 هکتار معادل 14 درصد مساحت استان صورت گرفته و پتانسیل مهار 800 میلیون متر مکعب سیلابهای سالیانه را فراهم کرده است.
در حال حاضر یک هزار و 520 طرح آبخیزداری در استان فارس با ظرفیت مهار و کنترل سیلاب سالیانه افزون بر 800 میلیون متر مکعب مهار سیلاب وجود دارد که در سال جاری نیز 65 طرح دیگر اجرا و به مرحله بهره برداری خواهد رسید.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:عباس ستایش گو
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: