پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۱۲۳۳
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۸
"مقتدی صدر" چهارمین فرزند مرجع تقلید با نفوذ عراقی شهید "سید محمد صدر" است که در زمان حکومت "صدام حسین"ترور شد, وی در حال حاضر رهبر جریان صدر است.


به گزارش گیتی آنلاین کردستان ، مقتدی از مخالفین حکومت صدام حسین,طرفدار ایجاد حکومت اسلامی و مخالف حضور نیروهای خارجی در عراق است, نیروهای نظامی تحت امر او "سرایا الاسلام" در مقاطعی درگیریهایی با ائِتلاف نیروهای آمریکایی,افراطیون سنی و حکومت مرکزی عراق داشته اند.
مهمترین پایگاه صدر استانهای جنوبی عراق و محلات شیعه نشین بغداد است
پس از سقوط صدام حسین در سال (۲۰۰۳)او توانست طیف وسیعی از اقشار محروم و ضعیف شهرهای شیعه نشین عراق به ویژه شهرک صدر بغداد را به سوی خود جذب کند.
صدر با اقداماتی سریع و حساب شده موسسات خیریه و دفاتر دینی پدرش در شهرهای مختلف عراق را فعال ساخت و اشخاص مهم و تاثیرگذاری که مقلد پدرش بودند را سازماندهی کرد.
خاندان صدر روابط دیرینه ای با ایران داشته اند, شهادت "محمد باقر صدر و خواهر مکرمه شان به دلیل عدم اعلام برائت از انقلاب اسلامی ایران بود , مقتدی در سالهای ابتدایی سقوط صدام برای تکمیل دروس حوزوی خود به قم سفر کرد و در سنوات بعد نیز روابط صمیمانه ای با جمهوری اسلامی داشت , مواردی که باعث شده تحلیلگران مواضع اخیر صدر و عدم همراهی با چارچوب هماهنگی شیعیان در عراق را با تعجب پیگیری کنند.
صدر در تشکیلات قدرت در عراق بسیار تاثیرگذار و با نفوذ است, در شوراهای استانی دارای نمایندگان زیادی بوده و در پارلمان عراق فراکسیون وابسته به او (سائرون)در سال ۲۰۱۸پنجاه و سی کرسی را صاحب شد.
صدر از آغار فعالیت سیاسی خود رفتاری سینوسی داشته سال ۲۰۰۶ با مالکی متحد  شد, ۲۰۰۸با نیروهای نیروهای تحت امر مالکی درگیر شد و به ایران آمد , درگیری که با وساطت تهران به  پایان رسید, صدر در سال ۲۰۱۴ از عوامل ناکامی مالکی در رسیدن به نخست وزیری بود
پس از کاسته شدن از خطر داعش که در حقیقت با حمایت همه جانبی سیاسی_نظامی جمهوری اسلامی ایران همراه بود, فضای سیاسی عراق شاهد اعتراضاتی بود که در آن معترضان خواهان استقلال, مبارزه با فساد و عدم دخالت خارجی در سرنوشت خود بودند, صدر به عنوان شخصیتی با نفوذ اما خارج از ارکان دولتی امکان بهره گیری ازین اعتراضات را در خود دید
جریان صدر از سال ۲۰۱۶ سایر جریان شیعی را مانع استیلای خود برامور عراق دانست و شکل سینوسی رفتارش تشدید شد که باعث وارد آمدن ضربات اساسی بر اتحاد شیعیان در عراق شد, در نخستین انتخابات پس از داعش ائتلاف آنها با اهل سنت و کمونیستها مانع از نخست وزیری چهره مورد وثوق چارچوب هماهنگی شیعیان عراق شد.
حمایت از العبادی, اتحاد با کمونیستها, قرار گرفتن در کانون اعتراضات خیابانی و غیر قانونی سال ۲۰۱۹, که به گفته ی بسیاری تحلیلگران دلیل بسیاری ازین رفتارهای سینوسی در سپهر سیاسی عراق  ناشی از فقدان قدرت هژمون در آن کشور است.
صدر که از چارچوب هماهنگی شیعیان خارج شده در ائتلاف با حزب دموکرات کردستان و جریان اهل سنت به نام "السیاده" است و به گفته خود به دنبال تشکیل دولت ملی خارج از وابستگیهای سیاسی_نظامی است و در این راه ائتلاف شیعی را منطبق بر خط مشی خود نمیبیند.
جریان صدر که در خرداد ماه سال جاری با استعفای دسته جمعی از فرایند انتخابات دولت عراق کنار رفته اند در صدد برآمده اند تا همانند آشوبهای سال ۲۰۱۹مطالبات خود دا در کف خیابان پیگیری کنند و مانع از نخست وزیری کاندید مد نظر چارچوب هماهنگی شیعیان شوند, هواداران وی در هفته های اخیر دو مرتبه به تحریک و تشویق مقتدی صدر در حرکاتی عجیب به ساختمان مجلس عراق حمله و آن را اشغال کرده اند, مجموعه اقداماتی که به بن بست و انسداد سیاسی حاکم در این کشور کمک کرده و با تعطیلی مجلس تا اطلاع ثانوی خبری از انتخاب نخست وزیر نخواهد بود
ائتلاف شیعیان برای شکل گیری اعتماد و حفظ منافع ملت عراق تصمیم گرفت سهمیه وزرای صدر را به آنها بازگرداند, اما صدر که خود را شخصیتی مردمی و مهره سنگین در ساحت سیاسی عراق میداند ضمن مخالفت و با خارج شدن ازین چارچوب  کار تشکیل حکومت را برای سایر جریانهای سیاسی عراق سخت نموده است.
صدر در تفکرات خود نخست وزیری را به صلاح میبیند که مستقل از نیروهای مسلح باشد, ترس و بدبینی وی و برخی جریانات کرد نسبت به حامیان حشدالشعبی موانعی است که باعث میشود نتوان به شکل گیری دولتی مستحکم توسط "محمد السودانی" که کاندیدای پست نخست وزیری از سوی جریانات شیعه است امیدوار بود, حمله پیروان مقتدی صدر به مجلس عراق برای ممانعت از رای اعتماد به وی مصداق بارز این امر است.
مجموعه اقدامات چند وقت اخیر صدر خواسته یا ناخواسته بازی در پازل دشمنان ملت عراق بوده و موجب خرسندی آنها شده, رفتارهایی که به ضرر تمام گروههای عراقی خواهد بود و به نظر  با ادامه آن شاهد سرنگونی فرآیند قانونمند سیاسی در این کشور باشیم
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:علی کرمی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: