پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۱۲۹۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۱
حجه السلام غلامرضا رضایی تربقان در مراسم عزای سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) بیان داشت: آیین محرم را درست برگزار کنیم آن گونه که شایسته صاحب این ماه حسین بن علی است نه آن گونه که دل مان ،احساساتمان می‌خواهد. عاشورا مکتب تعقل و تفکر است نه مکتب تهجر و جمود. عاشورا مکتب مبارزه با جهل و خرافات است. عاشورا راه روشنگری و بیان حقایق است.

قال رسول اللّه (ص) إنَّ الحُسین مصباح الهُدی و سفینة النجاة. پیامبر (ص)فرمودند: به درستی امام حسین (ع) چراغ هدایت است و کشتی نجات است.

[إن لِقتل الحسین حرارة فی قلوب المؤمنین لا تبرد أبدا] 
رسول معظم اسلام (ص):به راستی که با شهادت امام حسین(ع) آن چنان شور و حرارتی در دل مومنین ایجاد شده که هیچ گاه به سردی نخواهد گرایید.

پرسیدم از هلال ماه چرا قامتت خم است
آهی کشید و گفت که ماه محرم است 
گفتم که چیست محرم؟ به ناله گفت:
ماه عزای اشرف اولاد آدم است.

 محرم یک تاریخ نیست، محرم یک حادثه نیست، محرم مکان نمی‌شناسد، محرم زمان ندارد، محرم راه است، محرم زندگی است، محرم بودن است، محرم عدالت است، محرم استقامت است، محرم ایثار است، محرم مبارزه است، محرم عشق است، محرم جوانمردی است، محرم جدال حق است با باطل ،محرم جدال وجدان‌های پاک است با همه زشتی ها ،محرم فطرت ما انسان‌هاست در همه قرون.

کعبه یک سنگ نشان است که ره گُم نشود 
حاجی اِحرام دگر بند ببین یار کجاست؟

 محرّم همان سنگ نشان است، محرم ذکر است برای همیشه ما و سلام بر حسین وارث آدم تاخاتم، که یک بار برای همیشه چراغی چون خورشید برافروخت که راه گم نشود.
یادمان باشد در محرم و غیر محرم اول نماز حسین بعد عزای حسین، اول شعور حسینی بعد شور حسینی ،محرم و صفر زمان بالیدن است نه فقط نالیدن، بساطش آموزه است نه موزه، تمرین خوب نگریستن است نه فقط خوب گریستن.

 آیین محرم را درست برگزار کنیم آن گونه که شایسته صاحب این ماه حسین بن علی است نه آن گونه که دل مان احساساتمان می‌خواهد. عاشورا مکتب تعقل و تفکر است نه مکتب تهجر و جمود. عاشورا مکتب مبارزه با جهل و خرافات است. عاشورا راه روشنگری و بیان حقایق است.

حسین گفتن و دل باختن به خوی یزید         بِدا به غیرت ما کوفیان عصر جدید 
چه سود در کِنف رنگ و ریب فرسودن         مدام پرده تزویر و زور و زر بودن
چه سود دل به غمت دادن و زبانم لال         حسین گفتن و آتش زدن به بیت المال
حسین کوفی پیمان شکن نمی‌خواهد         حسین سینه زن راهزن نمی‌خواهد                                                      حسین را ز مرامش شناختن هنر است        حسین دیگری از تو ساختن هنر است 
بزرگ فلسفه قتل شاه دین این است           که مرگ سرخ به از زندگی ننگین است.

 در حادثه کربلا با سه نمونه شخصیت روبرو می شویم؛

1⃣اول: امام حسین (ع)که حاضر نیست تسلیم حرف زور شود و تا آخر می ایستد. خودش و فرزندانش و یارانش کشته می‌شوند، و قطعه قطعه می شود هزینه انتخابش را می دهد و به چیزی که نمی‌خواهد تن نمی‌دهد، از آب می گذرد ولی از آبرو نه.

 2⃣دوم: یزید همه را تسلیم می‌خواهد، مخالف را تحمل نمی‌کند. نوه پیغمبر را سر می بُرَد. بی آبرویی را به جان می خرد تا به چیزی که می خواهد برسد. 

3⃣سوم: عمر سعد که به روایت تاریخ تا روز هشتم محرم در تردید است. هم خدا را میخواهد هم خرما را، هم دنیا را می‌خواهد هم آخرت را، هم می‌خواهد حسین را راضی کند، همه یزید را، هم عمارت و هم حکومت ری را می‌خواهد،  هم احترام مردم را ، نه حاضر است از قدرت بگذرد نه از خوش نامی، هم آب می‌خواهد هم ابرو. دست آخر اما عمرسعد تنها کسی است که به هیچ کس و چیزهایی که می‌خواهد نمی‌رسد. نه سهمی از قدرت می برد و نه از خوش نامی، عمرسعد وقتی به کربلا آمد طبق نقل بعضی از مورخان، امام حسین(ع) هفت بار با او سخن گفتند، و او را از عواقب خطرناک جنگ آگاه نمودند. اما عمر سعد چنان قلبش مهُر خورده بود که حاضر به پذیرش سخن امام حسین (ع)نشد و در جواب امام که فرمود: چرا می‌خواهی مرا به قتل برسانی؟ گفت: می‌ترسم خانه ام را خراب کنند و اموالم را به غارت ببرند؛ حضرت فرمود: من کنار خانه پیامبر(ص) در مدینه به تو خانه می دهم؛ او گفت از کشتن زن و فرزندانم هراس دارم و می‌ترسم اینان خون فرزندانم را بریزند و مرتب بهانه می‌آورد. ما هم مواظب باشیم که در درون هر یک از ما یک عمر سعد هست که ممکن است ما را در برابر حق قرار دهد و برای رسیدن به ریاست و مقام و مال دنیا ما را به نوعی عمر سعد کند. که برای رسیدن به این اغراض شوم، دست به هر جنایتی بزنیم.

 روز عاشورا عمرسعد اولین تیر را در کمان گذاشت و رو کرد به سپاهیان کوفه که ای کوفیان، نزد امیر عبیدالله گواهی دهید ،که من [عمر سعد] اولین تیر را به سوی خیمه های امام حسین(ع) پرتاب نمودم.

 در پایان از همه دوستداران اهل بیت تقاضا دارم. برای حضور در مراسم ایام محرم، با رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک و رعایت فاصله تعیین شده و شستن دست ها مواظب سلامت خود و دیگران باشیم ؛ چرا که جامعه بشری اعضای یک پیکرند و این مهم تنها با تعاون و همکاری و همراهی و رعایت دستورات بهداشتی میسر می‌شود.

در روایت از رسول مکرم اسلام نقل شده که فرمودند : "لاضرر و لاضرار فی الاسلام" در دین اسلام نمی شود به خود ضرر وارد نمود و نه به دیگران ضرر وارد ساخت. پس با بی‌توجهی ،سلامت خود و دیگران را به خطر نیند‌ازیم.


«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: