پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۱۳۵۸
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۷
بر اساس نتایج نظرسنجی که توسط «اندیشکده سی جی تی ان» و «موسسه افکار عمومی دانشگاه رنمین چین» انجام شده حدود ۶ درصد مردم سراسر جهان بر این باورند که جهان در آینده تک قطبی خواهد بود -تحت تسلط آمریکا یا چین- خواهد بود، در حالی که ۳۴ درصد، فکر می‌کنند یک جهان چند قطبی محتمل‌ترین چشم‌انداز آینده است.
نظرسنجی فوق در ۲۲ کشور از جمله ایالات متحده، نیوزیلند، ژاپن، هند، مصر و نیجریه انجام شده است.

 

بر اساس نتایج این نظرسنجی، اکثریت پاسخ دهندگان رویکرد چین در قبال مسائل حقوق بشری را تایید کردند و این در حالی است که کشورهای غربی، سابقه چین در این زمینه را مورد انتقاد قرار می‌دهند.

حدود ۵۷ درصد مردم موافق جمله «چین همواره با موضوع حقوق بشر واقع‌گرایانه و عملگرایانه برخورد کرده. حقوق بشر نباید از واقعیت‌ها و مراحل توسعه‌ای کشورها جدا شود. حق امرار معاش و توسعه جزو اساسی‌ترین حقوق هستند»، بوده و در کل ۲۶ درصد موافق آن بودند.

در خصوص استفاده حقوق بشر توسط کشورهای توسعه یافته به عنوان سلاح، ۵۵ درصد گفتند معتقدند این موضوع باعث می‌شود مردم در دیگر کشورها از داشتن حقوق گسترده‌تر برای آزادی و امرار معاش، محروم شوند.

حدود ۵۶ درصد از هم کشورهای توسعه یافته و هم اقتصادهای نوظهور بر این باور بودند که دلیل واقعی اینکه سیاستمداران غربی «تهدید چین» را ترویج می‌دهند «استرس و نگرانی» از ظهور چین است.

مفهوم چینیِ «جامعه‌ای بشری با سرنوشت مشترک» که به عنوان یک پیکره واحد می‌نگرد و به دنبال مسیری جدید برای اجتناب از تقابل است، مورد حمایت ۶۱ درصد از پاسخ دهندگان به نظرسنجی مذکور بود.

افراد شرکت کننده در نظرسنجی که تبعه کشورهای شرکت کننده در ابتکار «کمربند و جاده» چین بودند، با جهان‌بینی چین موافقت بیشتری داشتند.

طبق نظر آنها، در میان تاثیراتی که ابتکار کمربند و جاده برای کشورهایشان به ارمغان آورده، «به اشتراک گذاری منافع توسعه‌ای» (۵۳ درصد)، «توسعه بازار بین‌المللی» (۵۱ درصد)، «تقویت زیرساخت‌های اصلی» (۴۴ درصد) و «ارتقاء تبادلات فرهنگی» (۴۳ درصد)، از گزینه‌هایی بودند که بیشترین اقبال به آنها بوده است.

و در پایان فقط ۸ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی فوق بر این باور بودند که کشورهایشان هدف «دام بدهی» چین هستند.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:مهدی زالزاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: