پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۱۳۹۸
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۶
یک جامعه‌شناس با بیان اینکه چین تمهیدات بسیاری برای بازگرداندن حقوق بازنشستگی افراد در کشور خود اجرایی کرده است، اعلام کرد: چین برای توانمدسازی سالمندان خود، ایده های بسیاری را اجرایی کرده است.
امان الله قرایی مقدم اظهار کرد: وقتی کشوری در برهه زمانی اشتغال نیروی کار خود به عنوان حق بیمه از حقوق آنها کسر می کند، در زمان بازنشستگی باید آن را باز گرداند.
او با اشاره به اینکه چین مبالغ کسر شده به عنوان بیمه را به روز حساب می کند، عنوان کرد: امروز چین با درک وضعیت اقتصادی سالمندان خود با آنها، حقوق بازنشستگی افردا را به روز پرداخت می کند تا در زمینه های مختلف همانند بهداشت، مایحتاج زندگی و بهزیستی تامین شوند.
این جامعه‌شناس با تاکید بر اینکه چین این تمهیدات را درنظر گرفته است، یادآور شد: تامین اجتماعی یعنی هر فردی که در کشور متولد می شود باید از نظر کاری، بهداشت و… در آینده تامین باشد.
قرایی مقدم معتقد است؛ کشور چین می داند دولت برای تامین اجتماعی به وجود آمده است و مهمترین سرمایه هر کشور نیروی انسانی فعال بخصوص جوانان است.
او با بیان اینکه بسیاری از کشور ها مانند چین که قدرت اقتصادی پیدا کرده اند به دلیل نیروی انسانی ارزان و ماهر و جوان است. کشورهایی که پیری جمعیت دارند نمی توانند مانند دیگر کشورها پیشرفت اقتصادی داشته باشند.
این جامعه‌شناس خاطرنشان کرد: دولت چین می داند که با مشکل پیری جمعیت روبرو است به همین دلیل با تربیت و فعال کردن نیروی جوان به دنبال رشد و توسعه است.
او با بیان اینکه نداشتن نیروی جوان در کشورها برای آن کشور هزینه بر است، عنوان کرد: انسانها در دو دوران پیری و طفولیت دارای هزینه هستند. وقتی نیروی کار در سن ۶۰ سالگی بازنشسته می شود تا سن ۸۰ سالگی باید از دولت حقوق دریافت کند و نیز باید از نظر خدمات مانند درمان های پزشکی حمایت شوند و باعث هزینه در کشور می شوند.
قرایی مقدم اضافه کرد: پیری جمعیت در واقع از دست دادن نیروی انسانی است برای خدماتی همانند اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، آموزشی و پرورشی و… و اصولا مهمترین سرمایه هر کشوری نیروی انسانی آماده به کار است یعنی جمعیت فعال سنین بین ۱۵ تا ۶۰ سال در آن کشور است.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:مهدی زالزاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: