پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۱۴۶۹
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۶
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی لرستان خبر داد:
مجتبی میر در جمع کشاورزان بخش زاغه از برنامه ریزی سازمان جهاد کشاورزی لرستان برای مدیریت مصرف و افزایش راندمان آبیاری محصولات آبدوست با روش نوین تِیپ خبر داد*.
به گزارش گیتی آنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی لرستان، معاون بهبود تولیدات گیاهی این سازمان‌ در برنامه بازدیدی که به همت مدیریت هماهنگی ترویج و هماهنگی مدیر جهاد کشاورزی خرم آباد از مزارع بخش زاغه داشت، در جمع کشاورزان این بخش بر ضرورت استفاده از روش های نوین آبیاری در کشت محصولات آبدوست تاکید کرد*.

 وی با ارائه توضیحاتی در رابطه با روش آبیاری موضعی تیپ (بارانی همراه با ایجاد سایبان) گفت*: در این روش آبیاری که اخیرا در استان های فارس و قزوین اجرایی شده است علاوه بر کاهش میزان هدررفت و تبخیر آب، مدیریت مصرف و افزایش راندمان آبیاری، تولید محصول نیز به صورت ۱۰۰درصدی افزایش پیدا می کند.

میر، مقاومت در برابر آسیب تنش های محیطی، کاهش آفتاب سوختگی، خسارات ناشی از تگرگ و سرمازدگی را از دیگر مزایای این روش عنوان کرد و افزود*: با توجه به هزینه های کم سرمایه گذاری این طرح که به ازای هر هکتار زمین ۱.۵ میلیارد تومان برآورد شده است، آمادگی کامل داریم که از محل اعتبارات تبصره ۱۸ و بدون هرگونه تشریفات اداری، پروانه تاسیس و وثایق سنگین به کشاورزان متقاضی تسهیلات پرداخت نماییم.

 وی با بیان اینکه روش تیپ، یک روش آبیاری تکمیلی و بسیار ساده است، گفت*: در این روش از سازه های فنی سبک توردار با مِش های مختلف که از قابلیت انکسار نور کاربردی مورد نیاز برای فتوسنتز برخوردار هستند، استفاده می شود که فرصتی مناسب برای کشاورزان محصولات آبدوست مانند سیب زمینی، چغندرقند، لوبیا، ذرت علوفه ای، هندوانه و ... محسوب می شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان خاطرنشان کرد*: با توجه به حضور کشاورزان غیربومی و کشت گیاهان آبدوست توسط این افراد که سبب هدررفت منابع استان می شود، از ابتدای امسال بنا را بر تغییر رویه و حمایت از کشاورزان بومی با رویکرد برنامه ریزی قرار دادیم و با پیش بینی ۹۰درصدی سیب زمینی کاران سعی داریم برای پاییز ۱۴۰۱ و سال ۱۴۰۲ قبل از اقدام کشاورزان، برنامه کشت را ارائه نماییم در این برنامه کشت بخشی از محصولات را جلو انداخته و در مابقی محصولات که تاکنون ۴ تا ۵ هزار هکتار از آنها شناسایی شده است از روش تیپ استفاده خواهد شد.

وی اظهار امیدواری کرد: با استقبال کشاورزان شاهد افزایش بهره وری در مصرف آب و رشد تولیدات کشاورزی خواهیم شد.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: