پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۱۵۳۶
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۸
فرماندار سنندج:
فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سنندج با اشاره به نقش مهم کتاب در جامعه، گفت: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و نهایدنه سازی فرهنگ مطالعه سبب کاهش آسیب های اجتماعی می شود.
به گزارش گیتی آنلاین کردستان، حسن عسگری در نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سنندج در سال جاری که با حضور اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد، اظهار کرد: بخش زیادی از آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی در نتیجه بی توجهی به کتاب و پایین بودن سرانه مطالعه است.
وی با بیان اینکه کتاب ابزار انتقال اندیشه ها و افکار به نسل های آینده است، افزود: یکی از مظاهر مهم فرهنگی در هر جامعه ای میزان اهمیت دادن به کتاب و کتابخوانی است.
عسگری نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی را وظیفه ای همگانی عنوان کرد و گفت: دستگاه هایی مانند کتابخانه های عمومی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان، آموزش و پرورش، شهرداری، شوراهای اسلامی و همچنین سازمان های مردم نهاد در این زمینه نقش مهمی دارند.
فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سنندج بیان کرد: فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید از دوران کودکی در فرد نهادینه شود و توجه به این امر مهم، جامعه را به سمت و سوی آینده ای روشن سوق می دهد.
وی بر لزوم حل مشکلات برای راه اندازی کتابخانه عمومی در شهر شویشه تاکید کرد و عنوان کرد: مسئولان باید برای راه اندازی کتابخانه در شهر شویشه کمال همکاری را با کتابخانه های عمومی داشته باشند.
عسگری همچنین خواستار توجه دهیاری ها و شوراهای اسلامی به احداث کتابخانه در روستاهای پرجمعیت شهرستان شد و بیان کرد: ارتقای سرانه دسترسی عموم به کتاب از وظایف مهم متولیان کتاب و کتابخوانی در راستای اجرای عدالت فرهنگی است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان نیز در این جلسه اظهار داشت: فرمانداران به عنوان روسای انجمن کتابخانه های عمومی نقش بسیار مهمی در کمک به توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه دارند.
محمد مخدومی با اشاره به قانون پرداخت نیم درصد از درآمدهای شهرداری به حساب انجمن کتابخانه های عمومی، عنوان کرد: خوشبختانه شهرداری سنندج با توجه ویژه به این قانون و پرداخت به موقع نیم درصد به الگویی برای سایر شهرها تبدیل شده داست.
وی راه اندازی و بازگشایی کتابخانه مرکزی سنندج را از مهم ترین اقدامات کتابخانه های عمومی در یک سال گذشته برشمرد و گفت: راه اندازی این کتابخانه در ارتقای سرانه فضای فرهنگی در استان بسیار تاثیر گذار بوده و سطح خدمت رسانی به مردم شریف سنندج را افزایش داده است.
مخدومی از بازگشایی مجدد کتابخانه فردوسی سنندج در آینده ای نزدیک خبر داد و افزود: کتابخانه مذکور در مرکز شهر سنندج در یک سال گذشته به طور کامل تعمیر و بازسازی شده است و بخش های ویژه ای مانند سالن مطالعه ویژه آقایان و بانوان به صورت مجزا و بخش ویژه کودک و نوجوان به آن اضافه شده است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان اضافه کرد: راه اندازی کتابخانه عمومی در سرای محله نایسر با حضور مسئولان یکی دیگر از اقدامات مهم کتابخانه های عمومی در سال جاری بود است.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سنندج نیز در این جلسه اظهار داشت: در حال حاضر شهرستان سنندج دارای 22 با کتابخانه عمومی است که 14 باب از این کتابخانه نهادی و 8 باب دیگر مشارکتی است.
محمد بهرامی تعداد اعضای فعال کتابخانه های عمومی شهرستان سنندج را نزدیک به 11 هزار نفر برشمرد و گفت: شیوع کرونا در سال های گذشته بر روند عضوگیری در کتابخانه ها تاثیر منفی داشته است اما در ماه های اخیر و به ویژه با افتتاح کتابخانه مرکزی روند رو به شدی را را در این زمینه شاهد هستیم.
وی اضافه کرد: در یک سال گذشته بالغ بر 80 میلیارد ریال برای تعمیر، بازسازی، تجهیز کتابخانه های مرکزی و فردوسی سنندج هزینه شده است و امیدواریم با همکاری و حمایت مسئولان زمینه خدمت رسانی به مردم کتاب دوست شهرستان سنندج بیش از پیش فراهم شود.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: