پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۲۸۸۱
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۲
«یونگ دونگ لین» کشاورز اهل بخش «موچوان» واقع در استان «سی چوان» جمعه صبح زودتر از همیشه از خواب بیدار شد چرا که به وقت بیشتری برای آماده شدن برای رقص ویژه اژدهای نی نیاز داشت.

این مرد 58 ساله دو سال است که به تمرین این رقص سنتی چین پرداخته است. اما این بار بسیار هیجان زده است چرا که او و حدود 20 نفر از رفقای کشاورزش در بخش موچوان در این نمایش شرکت می‌کنند. این رقص سنتی بخشی از رویداد بزرگ «پنجمین جشن برداشت محصول کشاورزان چینی» است که در منطقه «شین جین» در «چنگ دو» مرکز استان سیچ وان برگزار می‌شود.

چین در سال 2018 اعتدال پاییزی را به عنوان «جشن برداشت محصول کشاورزان چینی» اعلام کرد تا به این طریق نقش کشاورزی و نواحی روستایی تقویت شده و حس منفعت بردن و خوشحالی در میان کشاورزان بهبود یابد.

با وجود اینکه جمعه روزی بارانی بود اما کشاورزان از نقاط مختلف استان سی چوان در مراسم افتتاحیه جشن برداشت محصول به اجرای آوازها و رقص‌های خود که معرف فرهنگ کشاورزی آنهاست، پرداختند.

یکی از جذابترین اجراها مربوط می‌شد به اجرای نقش «لی بینگ» یکی از استانداران سی چوان که دو هزار سال قبل می‌زیسته است. برخی از تماشاگران به تمجید از اجرای نقش لی بینگ پرداخته و گفتند: رویای من برای تبدیل زمین حاصلخیز به زمین مملو از غلات در دو هزار سال قبل، حالا به حقیقت پیوسته است.

عبارت «زمین حاصلخیز» در سیچ وان یادآور این است که چگونه دستاوردهای بزرگ کشاورزی حاصل شد که نتیجه پروژه آبیاری «دوجیانگ یان» بوده است.

در دوران باستان «دشت چنگ دو» که اکنون به یکی از پرجمعیت‌ترین و مهم‌ترین مناطق کشاورزی چین تبدیل شده، به دلیل سیلاب بی امان ناشی از طغیان «رود مین جیانگ» (از شاخه‌های رودخانه یانگ‌تسه) آسیب فراوانی دید و در زمستان دچار خشکسالی شد.

لی بینگ تصمیم گرفت رود مین جیانگ را تحت کنترل در آورد و حدود سال 256 پیش از میلاد شروع به ساخت پروژه آبیاری «دوجیانگ یان» کرد. این پروژه در حال حاضر زمین‌های کشاورزی به وسعت 670 هزار هکتار را در 34 بخش سی چوان آبیاری می‌کند و این در حالی است که در هنگام ساخت آن 160 هزار هکتار از زمین‌های قابل کشت را آبیاری می‌کرد.

این دشت به لطف پروژه آبیاری «دوجیانگ یان» بیش از دو هزار سال است که از شر سیل و خشکسالی در امان مانده و سی چوان را از دوران باستان به «زمین وفور نعمت» تبدیل کرده است.

طی مراسم افتتاحیه جشن برداشت محصول برندگان جایزه 10 کشاورز برتر چین نیز معرفی شدند.

«گای یونگ‌فِنگ» کشاورزی از «هی هه» واقع در استان «هی لونگ جیانگ» فهرست فوق را آماده کرده بود. این کشاورز 45 ساله کار خود را از سال 1996 با زراعت روی 1700 هکتار و با کاشت دانه سویا آغاز کرد. کشاورزان ساکن در 11 شهرستانِ هیه ه نیز که دانه سویا می‌کارند از تکنیک‌های پیشرفته کشاورزی او بهره برده‌اند.

گای می‌گوید: افتخار می‌کنم که یک کشاورز حرفه‌ای هستم. دولت اهمیت فراوانی برای کشاورزی قائل است و سیاست‌هایی را به نفع کشاورزان به تصویب رسانده است.

طبق گفته «تانک که» رئیس دفتر کمیته سازماندهی جشن برداشت محصول، جشنواره امسال بهبود گونه‌های جدید بذور و فناوری‌های جدید کشاورزی را ترویج می‌داد که مطابق با یک ضرب المثل باستانی چین است که می‌گوید «یک انبار پر با یک بذر خوب شروع می‌شود».

از جدیدترین دستاوردهای کشاورزی نیز در نمایشگاه شالیزار پر محصول برنج در «پارک کشاورزی مدرن بخش دایی» در چنگ دو تقدیر به عمل آمد.

گونه جدید برنج هیبریدی تحت عنون «چوانکانگیو 2115» که توسط «دانشگاه کشاورزی سی چوان» تولید شده در هر هکتار 11 هزار و 557 کیلوگرم محصول می‌دهد.

این گونه از برنج هیبریدی در حدود 1.2 میلیون هکتار زمین طی دو دهه گذشته کشت شده و نزدیک به 9.2 میلیارد کیلوگرم برنج با کیفیت از آن برداشت شده که منجر به درآمد 7.7 میلیارد یوانی (1.08 میلیارد دلاری) برای اقتصاد منطقه زیر کشت آن گشته است.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:مهدی زالزاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: