پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۳۴۴۰
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۰
مهندس ارشد پهپادهای تسای‌هونگ گفت که پهپاد رادارگریز تسای‌هونگ-7 (CH-7) برای پاسخگویی به تقاضا برای نبردهای مبتنی بر اطلاعات بهبود یافته است.

با برگزاری نمایشگاه هوایی چین 2022 در شهر جوهای استان گوانگ‌دونگ در شرق چین که قرار است از روز سه شنبه آغاز بکار کند، غرفه داران از سراسر جهان محصولات جدید خود را در سالن‌های نمایشگاه به نمایش گذاشته اند و با توجه به اینکه عملکرد پهپادهای نظامی و هواپیماهای بدون سرنشین در درگیری های نظامی جاری در سراسر جهان، به موضوعی داغ در نمایشگاه هوایی تبدیل شده است‌، سازندگان چینی نیز انواع مختلفی از پهپادهای پیشرفته را به نمایش می گذارند.

پهپاد تسای‌هونگ شرکت علوم و فناوری هوافضای چین (CASC)، سازنده بین المللی کامل ترین طیف پهپاد در چین است که، محصولات خود از جمله CH-3، CH-4، CH-5 و CH-6 و همچنین نمونه اولیه ای از پیشرفته ترین پهپاد رادارگریز CH-7 خود را به نمایش گذاشته است که بر اساس نیازهای مشتریان و پیشرفت در جنگ‌های مدرن بهبود یافته است.

پهپاد بهبود یافته CH-7 در نمایشگاه هوایی سال 2021 نمایش داده نشد، و مهندس ارشد این پهپاد سال گذشته گفت که عموم مردم نوع جدیدی از CH-7 را در سال 2022 خواهند دید که نسبت به اولین نمایش این پهپاد در سال 2018 بسیار متفاوت خواهد بود.

شی ون، مهندس ارشد پهپادهای سری CH، روز یکشنبه در سالن نمایشگاه به گلوبال تایمز گفت که CH-7 جدید دارای طول بال های 26 متری و 4 متر بیشتر از نمونه اصلی است و حداکثر وزن برخاست آن برابر با 10 تن است و سقف سرویس دهی آن 15 کیلومتر است در حالی که سقف اولیه آن  10 الی 13 کیلومتر بود.

به طور خلاصه، نوع جدید CH-7 قادر است بالاتر پرواز کند و مدت طولانی تری در منطقه ماموریت بماند، تمرکز بیشتری بر شناسایی و نظارت شبانه روزی در محیط های بسیار خطرناک داشته باشد و قادر به شناسایی اهداف متخاصم باشد. شی گفت، همچنین می‌تواند موشک‌های بزرگ را حمل کند یا سلاح‌های دیگر را برای حمله به اهداف دشمن با ارزش‌های بالا هدایت کند.

شی همچنین خاطرنشان کرد که این پهپاد می تواند به طور موثر برد تشخیص رادار دشمن را کوتاه کند و قدرت آتش ضد هوایی دشمن را محدود کند و کارایی در نبرد مبتنی بر اطلاعات را تا حد زیادی بهبود بخشد تا تقاضا برای پهپادهای پیشرفته در جنگ متقارن آینده را برآورده کند.

همچنین، به غیر از پهپاد پیشرفته CH-7، محصول رده متوسط کاملا توسعه‌ یافته سری «تسای‌هونگ» با نام CH-5به پیشرفت های زیادی رسیده و به بسیاری از کشورها صادر شده و در نبردهای واقعی کاربرد فراوانی از آن استفاده شده است.

بر اساس معرفی رسمی، CH-5 دارای طول بال 21 متر، سقف سرویس 8300 متر و حداکثر وزن برخاست 3.3 تن است. این سامانه با انجام شناسایی و پایش شبانه روزی، موقعیت یابی دقیق اهداف، گشت زنی های پدافند مرزی و ساحلی، ارزیابی اثر ضربه و آسیب و حمله به اهداف حساس به زمان، در مناطق ساحلی و مرزی خدمات رسانی می کند.

شی گفت که CH-5 برای ماموریت هایی با شرایط دریایی پیچیده ساخته شده است. بر اساس ویدئوی تبلیغاتی منتشر شده در سالن نمایشگاه، CH-5 برای ماموریت دریایی می تواند ردیاب های سونار سونوبوی را به داخل دریا پرتاب کند.

تحلیلگران نظامی گفتند که سونوبوی ها کلیدی برای جستجوی زیردریایی ها در اعماق دریا هستند. نیروی دریایی ایالات متحده در سال های اخیر از پهپاد MQ-9B برای آزمایش استفاده از پهپاد برای مأموریت های ضد زیردریایی استفاده کرده است. در مقایسه با هواپیماهای ضد زیردریایی مانند P-8A، این پهپاد می تواند سونوبوی های کمتری را حمل کند، اما می تواند برای روزها کار شناسایی و نظارت شبانه روزی انجام دهد، بنابراین بیشتر زیردریایی های معمولی برای فرار از شناسایی دچار مشکل خواهند شد.

CH-5 برای خدمات دریایی دارای چهار غلاف برای حمل سونوبوی است، بنابراین می تواند ماموریت های ضد زیردریایی مشابهی مانند MQ-9B ایالات متحده را انجام دهد. به گفته کارشناسان، این پهپاد می‌تواند با انجام عملیات مشترک با هواپیماها و شناورهای ضد زیردریایی، به یک "شکارچی زیردریایی" با قابلیت پیشرفته تبدیل شود.

علاوه بر مصارف نظامی، پهپادهای تسای‌هونگ در خدمات غیرنظامی نیز مفید هستند. طبق مقدمه رسمی تسای‌هونگ، این شرکت با دفتر تحقیقات زمین شناسی وزارت زمین و منابع برای توسعه اولین سیستم کاربردی هوا مغناطیسی و رادیواکتیو هوابرد در چین همکاری می‌کند.

این سیستم برای اولین بار در جهان عملیات یکپارچه هوا مغناطیسی و رادیواکتیو را مقیاس بزرگ در زامبیا تکمیل کرد. این سیستم تاکنون 460000 کیلومتر مسافت را در چین و در خارج از کشور و همچنین 300000 کیلومتر اندازه گیری خط لوله معتبر را تکمیل کرده است.

 پهپادهای تسای‌هونگ قادر به ایمن سازی اطلاعات در محل بروز بلایا به منظور تامین امنیت عمومی هستند و در امدادرسانی پس از وقوع زلزله شرکت کرده اند. این پهپادها می توانند ماموریت های ضد تروریسم، گشت های شناسایی، حفاظت از امنیت قلمرو و سایر ماموریت های مربوط  به امنیت شهری را انجام دهند.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:مهدی زالزاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: