پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۳۴۶۴
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۶
چین و ایران هر دو جزو تمدن‌های باستانی با تاریخی هزاران ساله هستند و دوستی میان دو کشور جاودانه است. در قرنی پر از تغییر و تحولات، چین و ایران چگونه می‌توانند دست در دست هم به ثبات و اطمینان بیش از پیش جهان کمک کنند؟ اخیرا،‌ خبرنگار روزنامه مردم چاپ چین مصاحبه‌ای اختصاصی با آقای «محمد کشاورززاده» سفیر ایران در پکن انجام داده است.

کاربران فضای مجازی چین به خوبی می‌دانند که آقای کشاورززاده سال گذشته به شین جیانگ سفر کرد و یک ولاگ در این زمینه منتشر نمود که به شکل موثری در ضدیت با سیاه‌نمایی‌های غرب درباره شین جیانگ، بود.

خبرنگار: چند سال است که در چین زندگی می‌کنید؟ ارزیابی کلی شما از چین چیست؟

سفیر ایران: اول از همه، برای مردم و دولت چین بهترین‌ها را آرزو می‌کنم. چهار سال است که به عنوان سفیر ایران در چین هستم. از زمانی که وارد چین شدم و مبارزه علیه اپیدمی کرونا را دیدم، شاهد این بودم که چین به سوی جوان سازی حرکت می‌کند و اینکه مردم چین در مقابله با مشکلات بر اتحاد و رهبری صحیح دولت تکیه دارند. معتقدم هیچ گونه دشواری نمی‌تواند به چین ضربه بزند.

20 سال قبل با هیاتی رسمی به پکن، شانگهای، هنگ کنگ و چند شهر دیگر سفر کردم. بعد از 20 سال وقتی به عنوان سفیر ایران دوباره به چین آمدم، تفاوت‌های فراوانی را شاهد بودم. این تغییرات نشان می‌دهد که چین در مسیر صحیح توسعه قرار دارد و مردم چین به طور مداوم در حال خلق دستاوردهای چشمگیر هستند. 

مردم چین با خارجی‌ها بسیار دوستانه برخورد می‌کنند و اینجا اصلا احساس یک خارجی بودن ندارید و حسن می‌کنید یک دوست برای مردم این کشور هستید. هم چین و هم ایران دارای تمدن‌های بزرگی هستند که زمینه مشترکی برای درک متقابل بهتر دو طرف محسوب می‌شود.

خبرنگار: شما سال گذشته به همراه سفرا و دیپلمات‌های بیش از 20 کشور جهان در چین، به شین جیانگ سفر کردید و از این سفر یک ولاگ به صورت آنلاین منتشر کردید. می‌توانید تجربه سفر به شین جیانگ را برای ما توضیح دهید؟

سفیر ایران: بله ما از ارومچی،‌ کاشغر، آکسو و چند شهر دیگر بازدید کردیم و با چشم خود شاهد رها شدن این منطقه از فقر بودیم. دیدم که مردم محلی زندگی خوبی دارند و بازار آنجا روز به روز رونقتر از گذشته می‌شود. دولت همچنان به ارائه آنچه مردم نیاز دارند مانند پیشرفت،‌ توسعه و اشتغال ادامه می‌دهد.

ما بازدید بسیار دلچسبی از «پارک صنعتی و فرهنگی نانگ ارومچی» داشتیم. با وجود آشپزخانه‌های درخشان و تمیز می‌توانستیم به راحتی روند تهیه نودل و دیگر مواد غذایی را ببینیم به گونه‌ای که برای ما ایرانی‌ها بسیار هوس انگیز بود. گوشت گرم گوسفندی و نان جزو غذاهای مورد علاقه ایرانی‌هاست. برحسب تصادف، نان 馕  در شین جیانگ، در فارسی همان «نان» تلفظ می‌شود.

آنچه مرا تحت تاثیر قرار داد دیدار از خانواده‌های محلی بود و ما با فارغ التحصیلان مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای، چهره به چهره گفتگو کردیم. یک راننده تاکسی اویغور در واکنش به ادعاهای بدخواهانه‌ای مثل «نقض حقوق بشر»، «کار اجباری» و «نسل کشی» در مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای گفت که این مراکز آموزشی هیچگاه آزادی آموزش‌پذیران را محدود نکرده‌اند. می‌توانید طی این هفته ما هر زمان که بخواهید به خانه بروید. پس از طی کردن دوره آموزش فنی و حرفه‌ای او نه تنها خطر افکار افراط گرایانه را درک کرده بود بلکه مهارت‌های حرفه‌ای‌اش نیز بهبود یافته بود و حالا زندگی‌اش بهتر و بهترشده بود. او امیدوار بود که در آینده دو پسرش افسر پلیس و معلم شوند. این راننده همچنین امیدوار بود برخی کشورهای غربی مداخله در امور شین جیانگ را متوقف کنند.

برخی دروغ‌های هدفدار مانند «نسل کشی شین جیانگ» را سر هم کرده‌اند. دلیل اصلی این سناریوپردازی‌ها این است که آنها نمی‌خواهند توسعه و پیشرفت چین را ببینند. آنچه ما در شین جیانگ شاهد بودیم به هیچ وجه «نسل کشی» نبود بلکه تلاش‌ برای «حذف فقر» بود. به واسطه این تلاش‌ها زندگی مردم شین جیانگ بهتر و بهتر شده است.

 برخی نیروهای خارجی که در موضوع شین جیانگ مداخله می‌کنند بخاطر «عشق مفرط» به شین جیانگ نیست بلکه آنها می‌خواهند از این بهانه برای اعمال فشار بر دولت چین استفاده کنند. مثل آمریکا که از چین انتقاد می‌کند اما تمام اقدامات بد را در بخش‌های دیگر جهان انجام می‌دهد. در واقع کشوری مثل آمریکاست که باید تحت تحریم قرار گیرد.

به عنوان یک خارجی، من با چشمان خودم پیشرفت شین جیانگ را مشاهده کردم که تفاوتی با بقیه نقاط چین ندارد. من عاشق غذاهای شین جیانگ هستم. اغلب اوقات به رستوران‌های شین جیانگ در پکن می‌روم و اویغورهایی که با آنها دیدار کرده‌ام رفتار بسیار دوستانه‌ای دارند.

خبرنگار: چین بزرگترین شریک اقتصادی و تجاری ایران است. شما چه چشم اندازی را برای توسعه روابط چین و ایران پیش بینی می‌کنید؟ وقتی اپیدمی کرونا به پایان برسد، آیا به گردشگران چینی، پیشنهاد می‌کنید به ایران سفر کنند؟

سفیر ایران: چین بزرگترین شریک اقتصادی ایران است. دو کشور روابط خوبی دارند و سران دو کشور همواره تماس‌های نزدیکی با هم داشته‌اند. چند وقت قبل سران چین و ایران در سمرقند با هم دیدار کردند. محصولاتی مانند میوه ایران اخیرا مجوز صادرات به چین را دریافت کرده است. با کمک «ابتکار کمربند و جاده» می‌توانیم به همدیگر برای آینده‌ای بهتر کمک کنیم.

امیدوارم بتوانیم هر چه زودتر اپیدمی را شکست دهیم و اجازه دهیم چینی‌های بیشتری از ایران دیدن کنند. ایران یک کشور چهارفصل است، از دریای خزر گرفته تا خلیج فارس می‌توانید ویژگی‌های آب و هوایی متفاوتی را احساس کنید. می‌توانید تماشگر جنگل‌ها و صخره‌ها باشید و نزدیک دریای خزر بروید؛ اگر علاقه‌مند به زعفران باشید می‌توانید به مشهد سفر کنید، هر شهر آداب و رسوب مخصوص به خود را دارد. ما همچنین قالی‌های دستبافت سنتی معروفی داریم.

صمیمانه از تمام دوستان چینی دعوت می‌کنم تا از سفر به ایران لذت ببرند. مردم ایران رفتاری بسیار دوستانه دارند و از دیدن مهمانان چینی خوشحال می‌شوند.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:مهدی زالزاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: