پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۳۵۱۰
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۲
«وانگ جون‌رونگ» دستیار محقق در مؤسسه مطالعات استراتژیک دانشگاه «جیائو تونگ» شانگهای، در مقاله منتشر شده خود در شبکه «سی جی تی ان» چین، با تاکید بر اینکه تغییرات اقلیمی یک بازی سیاسی نیست
«وانگ جون‌رونگ» دستیار محقق در مؤسسه مطالعات استراتژیک دانشگاه «جیائو تونگ» شانگهای، در مقاله منتشر شده خود در شبکه «سی جی تی ان» چین، با تاکید بر اینکه تغییرات اقلیمی یک بازی سیاسی نیست، نوشته است علیرغم اشتیاق ایالات متحده به ادعای رهبری شرایط اقلیمی در عرصه بین المللی و مقصر نشان دادن دیگر کشورها و به خصوص چین، آمریکا در اجرای مسئولیت ها و تعهدات خود در زمینه مهار تغییرات آب و هوایی از طریق انجام اقدامات قاطعانه، کوتاهی کرده و در عوض این چین است که مسئولیت خود را بر دوش می کشد و در ارائه آمار مربوط به تولید انرژی سبز و سازگار با محیط زیست پیشتاز است به طوری که ظرفیت نصب شده مربوط به تولید انرژی های تجدید پذیر این کشور معادل ۴۴٫۸ درصد از کل ظرفیت چین در سال ۲۰۲۱ میلادی تعریف شده است.

 

چین در عین حال بزرگ ترین تولید کننده انرژی های بادی و خورشیدی در دنیاست.

در جریان برگزاری بیست و هفتمین کنفرانس متعاهدین کنوانسیون چارچوب تغییرات آب و هوایی سازمان ملل موسوم به « COP27» که در تاریخ ۶ نوامبر سال جاری میلادی (۲۰۲۲)، برابر با ۱۵ آبان ماه، در شرم الشیخ مصر برگزار شد، آمریکا نتوانست با لفاظی درباره تغییرات اقلیمی، از زیر بار مسئولیت خود در زمینه تحمیل هزینه های هنگفت اقلیمی بر کل بشریت فرار کند.

اکنون زمان آن فرا رسیده است که آمریکا دست از بازی های سیاسی خود در داخل و خارج از این کشور بردارد. آمریکا مکررا موضوع تغییرات اقلیمی را عرصه ای برای همکاری با چین معرفی کرده اما این در حالیست که صداقتی در این زمینه از خود نشان نداده است. باید در نظر داشت که همکاری زمانی اتفاق می افتد که یک جو همکاری کلی بین دو کشور وجود داشته باشد. آمریکا تعمدا جو همکاری موجود بین واشنگتن با چین را با هدف پیشبرد رقابت استراتژیک خود با پکن و مهار ظهور چین، از بین برده است.

همزمان که آمریکا مشغول بازی های سیاسی خود در عرصه بین المللی است، بازی های مربوط به سیاست داخلی این کشور ثبات اجرای سیاست اقلیمی آن را نیز زیر سؤال می برد. حزب جمهوریخواه، تحت رهبری رئیس جمهور سابق آمریکا یعنی «دونالد ترامپ»ی که منکر تغییرات اقلیمی بود و این بحران آب و هوایی را «فریب» اختراع شده توسط چین توصیف کرد و بر اساس همین ادعا آمریکا را از توافقنامه اقلیمی پاریس خارج نمود، آماده است پس از برگزاری انتخابات میان دوره ای، کنترل مجلس نمایندگان و حتی سنای کنگره آمریکا را به دست گیرد و این روند، امکان اینکه دولت «جو بایدن» رئیس جمهور فعلی آمریکا به تعهدات مالی اقلیمی اش عمل کند را تقریبا غیر ممکن می سازد چرا که انجام این تعهدات نیازمند تائید کنگره است.

ادعای آمریکا در زمینه رهبری تغییرات اقلیمی جهان یک شعار توخالی است.

با این همه، به دلیل در معرض خطر بودن آینده بشریت، موضوع تغییرات اقلیمی را نباید به یک بازی سیاسی تبدیل کرد.

«سامح شکری» وزیر امور خارجه مصر و رئیس COP27 در نامه ای به هیئت نمایندگان نوشت:« COP27 فرصتی منحصر به فرد برای جهان است تا گرد هم بیایند و چند جانبه گرایی را اصلاح کنند و به بازسازی اعتماد و اتحاد در بالاترین سطوح سیاسی بپردازند تا شرایط برای رسیدگی به تغییرات اقلیمی مهیا گردد».

بر اساس اظهارات شکری، حصول این نتیجه نیازمند وحدت و همبستگی و اقدام است و نه لفاظی های پوچ و توخالی.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:مهدی زالزاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: