پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۳۵۱۵
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۵
شیه جن هوا، نماینده ویژه چین در امور تغییرات آب و هوایی روز چهارشنبه گفت، چین از تقاضای دریافت خسارت کشورهای در حال توسعه، به ویژه کشورهای آسیب پذیر، از کشورهای ثروتمند در رابطه با جبران خسارت های مالی ناشی از تأثیرات تغییرات آب و هوایی حمایت می کند.

شیه که همچنین نماینده ویژه رئیس جمهور چین شی جین پینگ است این اظهارات را در یک کنفرانس مطبوعاتی در بیست و هفتمین نشست جاری کنفرانس اعضای (COP27) کنوانسیون چارچوب سازمان ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوایی (UNFCCC) بیان کرد.

شیه گفت که چین نیز به عنوان یک کشور در حال توسعه امسال به دلیل بلایای آب و هوایی متحمل خسارات هنگفتی شد. وی افزود که با دیدن مصائب سایر کشورهای در حال توسعه، ما کاملاً از احساسات آنها آگاه هستیم و از خواسته های آنها حمایت می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: راه حل مسئله ضرر و زیان روشن است، یعنی اصل «مسئولیت های مشترک اما متمایز» که توسط چارچوب سازمان ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوایی، موافقت نامه پاریس و پروتکل کیوتو ایجاد شده است که همه بر اساس تحقیقات علمی و مسئولیت های تاریخی است.

شیه گفت: «چین هرچند که موظف به این کار نیست اما مایل است، به کشورهای در حال توسعه کمک کند تا از طریق همکاری جنوب-جنوب، سازگاری خود را افزایش دهند.» وی افزود که چین 2 میلیارد یوآن (حدود 275.8 میلیون دلار آمریکا) به کشورهای در حال توسعه برای سازگاری و کاهش کمک کرده است.

شی از کشورهای توسعه یافته خواست تا به تعهدات خود مبنی بر ارائه سالانه 100 میلیارد دلار آمریکا به کشورهای در حال توسعه عمل کنند، تعهداتی که آنها بیش از یک دهه پیش در کنفرانس تغییرات آب و هوایی کپنهاگ داده اند.

نماینده آب و هوای چین گفت: از زمانی که کشورهای توسعه یافته در کنفرانس کپنهاگ در سال 2009 سالانه 100 میلیارد دلار متعهد شدند، 13 سال می گذرد، اما تاکنون به آن عمل نکرده اند.

شیه به کشورهای توسعه یافته پیشنهاد کرد 100 میلیارد دلار را در سال جاری اختصاص دهند و در صورت لزوم، جدول زمانی و نقشه راه برای افزایش بیشتر بودجه پس از سال 2025 تعیین کنند.

نماینده اقلیمی چین از کشورهای توسعه یافته خواست به جای لغو توافقنامه پاریس، به طور کامل آن را اجرا کنند. کاری که در اینجا قرار است انجام دهیم، مذاکره مجدد در مورد توافق پاریس نیست، بلکه تبدیل این وعده به عمل و ایجاد نتایج محکم است.

شیه همچنین پیشرفت چین در انتقال انرژی، کنترل انتشار گاز متان و تجارت کربن را توصیف کرد.

بیست و هفتمین نشست تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد تا 18 نوامبر در شهر ساحلی شرم الشیخ مصر برگزار می شود.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:مهدی زالزاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: