پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۳۶۳۹
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۲
حجت الاسلام غلامرضا رضایی تربقان بیان داشت: نهاد "خانواده" مانند هر نهاد دیگری در معرض آسیب زای فراوانی قرار دارد که هریک به تناسب می توانند ستون های این نهاد را مورد تهاجم قرار دهند و موجب بروز آشفتگی ، ناسازگاری ، عدم تربیت صحیح فرزندان شده ودر نهایت به فروپاشی و طلاق این نهاد ختم شود.

از این رو در گام اول باید این عوامل را شناسایی کرد تا بتوان در برابر آنها واکنش داشت. یکی از این آسیب های امروز جامعه ،فضای مجازی است که در این مجال به واکاوی این علت می پرداریم؛

فضای مجازی: یکی از عوامل تهدید خانواده ، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است. در واقع با ورود وسایل ارتباطی جدید به خانه ها ، والدین و فرزندان ساعت های متمادی در کنار یکدیگر می نشینند بدون اینکه حرفی برای گفتن داشته باشند.
استفاده از اینترنت به ویژه شبکه های اجتماعی موبایلی ، این روزها به رغم استفاده های مفید ، موجب دوری اعضای خانواده از یکدیگر شده اند؛ به گونه ای که به رغم نزدیکی فیزیکی ودر زیر یک سقف بودن در خانواده ، گاه افراد فاصله عاطفی و معنوی زیادی از یکدیگر تجربه می کنند و افراد خانواده ،کمترین مراودات و گفتگوی همدلانه را باهم دارند که این موضوع باعث آسیب های جدی در روابط خانواده می شود و به سست شدن بنیاد خانواده و بروز طلاق عاطفی و کمرنگی صمیمیت ها میان اعضای خانواده و گسترش شکاف نسلی می انجامد. کارشناسان علت بسیاری از خشونت های خانگی را نبود ارتباط و تعامل صحیح و گفتگوی هم دلانه در خانواده ذکر کرده اند.
بدون شک تعامل و تبادل اطلاعات یکی از نیازهای اساسی نوع بشر است. گفتگو، مهم ترین مهارت در تحکیم بنیان وایجاد فضای گرم در خانواده ها و فرصتی است تا افراد ، علایق و کدورت های خود را ابراز و فاصله بین یکدیگر را کاهش دهند.
در این میان خانواده ای مستحکم است که افراد آن گفت‌وگو با هم را دوست داشته و از همنشینی با هم لذت ببرند. در چنین خانواده‌ای اعضا کمترین تنش را در فضای خانه با هم داشته و در نهایت فرزندان موفقی را تربیت می‌کنند. اما در سایه تحولات اجتماعی در جامعه در حال گذار ما به دلایل متعدد از جمله اشتغال والدین و حضور کمتر افراد خانواده در کنار یکدیگر، وقت کمتری برای تعامل رو در رو با یکدیگر بگذارند لذا شبکه‌های اجتماعی موجب شده آنان مدت زیادی از وقت خود را کنار هم، اما دور از هم باشند و تداوم این روش، به مرور تمایل اعضای خانواده را برای گفتگو کاهش می‌دهد.
پدر و مادر باید الگوی مناسبی در گفتگو باشند و خود را مقید به زمان و برنامه مشخصی برای گفتگو در منزل داشته و با فرزندان پیرامون مسایل مختلف زندگی و جامعه صحبت کنند که هم موجب تقویت ارتباط عاطفی بین اعضای خانواده می شود و هم مهارت گفتگو را تقویت می کند. اما امروز خواسته یا ناخواسته شکل رابطه ها تغییر کرده و تلفن و پیامک، چه نوشتاری و تصویری جایگزین دیدارها شده است.
بدون شک استفاده از شبکه های مجازی باعث شده، فرزندان در عالمی دیگر سرگردان و رها شوند و نوجوانان دچار افت اخلاقی و تحصیلی و پرخاشگری شوند و پدر و مادر را رفیق خود ندانند.
طبق تحقیقات وزارت بهداشت با وجود اینکه فاصله گرفتن بین نوجوانان و والدین ،می‌تواند زمینه‌ساز رفتارهای پرخطر باشد و آمار نشان می دهد ۵۹ درصد دختران جامعه ما و ۴۰ درصد از پسر ها با خانواده احساس راحتی نمی کنند بچه هایی که خانواده صمیمی ندارند و به دلیل الهام گرفتن از جمع های ناباب دوستی، ممکن است وارد دنیای جرم شوند. انگشت شمارند بچه هایی که در خانواده صمیمی بزرگ شده باشد و در شمار افراد آسیب زا به حساب آیند. نبود صمیمیت در فضای خانه ممکن است؛ پسران و دختران را جذب دوستی‌های خیابانی کند. فضای مجازی امروز مانند چاقوی دولبه شده که علاوه بر استفاده‌های سودمند به ابزاری برای فروپاشی نظام خانواده تبدیل شده است.
در حال حاضر بیش از چهل میلیون گوشی موبایل هوشمند در اختیار کاربران ایرانی است و تعداد ۲۴ میلیون ایرانی در شبکه اینستاگرام عضو هستند.
شبکه تلگرام ‌را صهیونیستهای روس تبار ساکن آلمان ایجاد کرده اند و آن را اداره می‌کنند و بیشتر کاربران آن ایرانی ها هستند که بیشتر اوقات خود را در گروه ها و کانال های تلگرام سپری می‌کنند.

در کشور چین کسانی که بیش از یک ساعت در روز از اینترنت استفاده کنند، معتاد اینترنت محسوب می شوند و آن‌ها را برای ترک این عادت به مراکز ترک اعتیاد می‌برند، این در حالی است که بر اساس داده‌های وزارت ورزش و جوانان، به طور میانگین جوان‌های کشور ما روزانه ۹ ساعت با گوشی موبایل خود مشغولند ،لذا با سیری در شبکه‌های مجازی و عبور از خط قرمزها متوجه می‌شویم ؛وجود این همه مطالب غیر اخلاقی از فیلم و عکس و داستان های مبتذل در فضای مجازی طبیعی نیست که رایگان آن‌ها را به مردم می دهند. بلکه هدف آنها نابودی نظام خانواده هاست. اگر تنوع طلبی عاطفی و جنسی در جامعه شیوع یافته و آسیب‌های روانی و اجتماعی دارد و طلاق های عاطفی درحال افزایش است به دلیل عدم استفاده صحیح از فضای مجازی است، به طوری که ۶۸ درصد طلاق‌های ثبت شده در میان ۱۴۰ کشور جهان به علت ارتباط یکی از زوجین با جنس مخالف از طریق شبکه‌های اجتماعی است. استفاده نادرست از فضای مجازی، باعث از بین رفتن حریم خانواده‌ها و حتی منجر به بروز اختلافات تا سر حد جدایی شده است.
در گذشته اگر با دیوار که دور منزل مسکونی بود حریم خانه حفظ می‌شد و نامحرمان به راحتی نمی توانستند وارد حریم اندرونی شوند ولی امروز امواج ماهواره و اینترنت و موبایل تحریم ها را برداشته و همه را تهدید می کند. آنچه ما را در برابر این تهاجم حفظ می کند؛ تقوا ،ایمان ، اعتقاد به خدا و آخرت است و این‌که خدا را شاهد بر اعمال خود بدانیم خصوصاً در فضای مجازی که بدون هیچ حد و مرزی می توان بدون چشم مردم بسیاری از گناهان آلوده شد. اینجاست که رعایت عفت و تقوا به ویژه در فضای مجازی، انسان را در برابر تهاجم ایمن می دارد.
 حضرت علی "علیه السلام" می فرماید: ای مردم علی را با چهار چیز یاری کنید: اول تقوا ،دوم تلاش و کوشش ،سوم عفت و کنترل شهوت، و چهارم محکم و استوار بودن.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: