پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۳۶۶۳
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۱
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان، گفت: یکی از ابعاد مهم نقش‌آفرینی بسیج از ابتدای انقلاب تا کنون مقابله با فتنه‌ها بوده است
گیتی آنلاین-به نقل ازروابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان، آیت‌الله مصطفی محامی نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان در خطبه های امروز نماز جمعه زاهدان، یکی از راه‌های تحصیل تقوای الهی را تلاش برای ثبات قدم در مسیر حق و حقیقت پرهیز از انحراف به راست و چپ و افراط و تفریط عنوان کرد.

امام جمعه زاهدان با قرائت این فراز از دعای مکارم الاخلاق، که امام سجاد(ع) به خداوند عرضه می‌دارد «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ لَا أُظْلَمَنَّ وَ أَنْتَ مُطِیقٌ لِلدَّفْعِ عَنِّی، وَ لَا أَظْلِمَنَّ وَ أَنْتَ الْقَادِرُ عَلَی الْقَبْضِ مِنِّی، وَ لَا أَضِلَّنَّ وَ قَدْ أَمْکنَتْک هِدَایتِی، وَ لَا أَفْتَقِرَنَّ وَ مِنْ عِنْدِک وُسْعِی، وَ لَا أَطْغَینَّ وَ مِنْ عِنْدِک وُجْدِی»(بار خدایا بر محمد و آلش درود فرست، و مگذار که من ستمزده شوم در حالی که تو به دفع آن از من توانایی، و اجازه مده که بر دیگری ستم کنم درحالی که تو در جلوگیری از من نیرومندی، و مپسند که گمراه شوم در حالی که به حقیقت بر هدایت من توانایی، و نخواه که تهیدست گردم در حالی که فراخی روزی من نزد تو است، و مرا به سرکشی میازمای که توان و دارایی من از توست)، اظهار داشت: امام سجاد(ع) در این فراز از دعا پنج آسیب مظلوم شدن، ظالم شدن، گمراه شدن، محتاج شدن و طغیان‌گر شدن را ذکر کرده و از خداوند تقاضا می‌کند گرفتار آنها نشود.

آیت‌الله محامی با بیان این که انسان بر سر دوراهی باید مسیر حق و راه هدایت را انتخاب کند، اظهار داشت: انسان باید خط اعتدال را که همان صراط مستقیم است دنبال کند همان گونه که امیرالمومنین(ع) می‌فرمایند: «اَلَیمینُ وَ الشَّمالُ مَضَلَّة، وَ الطَّریقُ الْوُسْطى هِىَ الْجادَّةُ»( انحراف به راست و چپ سبب گمراهى و ضلالت است و راه میانه و مستقیم، جاده وسیع [الهى] است).

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با اشاره به شرایط سخت معیشتی موجود، بیان داشت: برای فرد نیازمند سخت است که دستش به سمت دیگران دراز باشد و در این در دوران سخت معیشتی هر کس در حد توان باید برای کمک به نیازمندان قبل از این که تقاضا کنند اقدام کند همان گونه که در روایت ذکر شده «اگر به گونه‌ای باشد که برادر و خواهر مؤمنت نیازش را به تو بگوید و سپس تو نیاز او را برآورده کنی، آن چه او از دست داده ارزشش بیشتر از آن چیزی است که تو به او خواهی داد» چرا که فرد نیازمند آبروی خود را خرج کرده است. 

وی با اشاره به آیه 6 و 7 سوره مبارکه علق «كَلَّا إِنَّ الْإِنْسَانَ لَيَطْغَى أَنْ رَآهُ اسْتَغْنَى» (حقا كه انسان سركشى مى ‏كند همين كه خود را بى ‏نياز پندارد)، اظهار داشت: گاهی انسان توانمند طغیان می‌کند و طبق فرموده آیت‌الله جوادی آملی دارایی و ناداری هر دو امتحان هستند اما امتحان دارایی سخت تر است چرا که انسان، در تنگنا و سختی سراغ خداوند می‌رود اما در دارایی، ممکن است از خداوند غفلت کرده و در امتحان مردود شود.

امام جمعه زاهدان با اشاره به ماجرای ثعلبه ابن حاطب که با اصرار از رسول خدا(ص) درخواست دعا برای افزایش ثروت کرد و پس از آن شرایطش به گونه‌ای شد که بعد از به دست آوردن مال و ثروت، از نمازهای جمعه و جماعت محروم شد و حتی از پرداخت زکات نیز سر باز زد، افزود: بنا بر روایتی از رسول خدا(ص) «خَيرُ الغِنى‌ غِنى النّفْسِ» (بهترين توانگرى، توانگرى نفْس است) و احساس عدم نیاز به مال دیگران باعث آرامش، آزادگی و نجات از بندگی و بردگی دنیا و دنیاپرستان می‌شود.

آیت‌الله محامی نکته دیگر این فراز از دعای مکارم الاخلاق را شیوه صحیح درخواست از خداوند دانست و این که امام سجاد(ع) به گونه‌ای هنرمندانه عرض حال می‌نماید که رحمت خدا را جمع می‌کند.

وی با بیان این که ظلم، گمراهی، نیازمندی و بی‌نیازی مصادیق مختلفی دارند، ادامه داد: ظلم گاهی از جنس مال، زمین و... است و گاهی با غیبت، تهمت و تحقیر و بردن آبروی افراد، ظلم صورت می‌گیرد؛ گمراهی هم ممکن است فکری، اخلاقی، اداری و ... باشد و هم‌چنین بی‌نیازی هم نسبت به مال و پول و هم قدرت و جایگاه اجتماعی و توان علمی معنا پیدا می‌کند.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان در ادامه و در خطبه دوم، یکی از راه‌های تحصیل تقوا در عرصه فردی و اجتماعی را تلاش برای بسیج عمومی و مردمی در راه دین، احقاق حق و اعتلای کلمه حق دانست و ضمن گرامی‌داشت هفته بسیج مستضعفین و هفته روشندلان، اظهار داشت: بسیج یادگار ماندگار حضرت امام خمینی(ره) و نهاد مردمی فراگیر است که در جامعه عمق و ریشه دارد و اقشار مختلف اعم از فرهنگیان، دانشگاهیان، اصناف و بازاریان و کوچک و بزرگ همه در این مجموعه حضور دارند و گام به گام در مسیر خودشان تلاش می‌کنند.

امام جمعه زاهدان، بسیج را یک نهاد گسترده که در عرصه‌های مختلف حضور پیدا می‌کند توصیف کرد و بیان داشت: از ابتدای شکل گیری بسیج مستضعفین به فرمان حضرت امام خمینی(ره)، این نهاد ارزشمند نقش ویژه‌ای در دوران دفاع مقدس با حضور مردم با ایمان و با انگیزه و با اخلاص ایفا کرد و در ادامه در عرصه‌های دیگر اقتصادی، عمرانی و علمی این حضور با روحیه و تلاش مخلصانه بسیج، سبب پیروزی شده است.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان ادامه داد: از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون با فتنه‌های مختلفی در کشور مواجه بودیم که بسیج نقش خودش را در خاموش کردن آتش فتنه ها به خوبی ایفا کرده است و این نقش منحصر به حضور نظامی و سخت نیست فعالیت نرم و فرهنگی در این عرصه‌ها بخش مهمی از کار بسیج است.

آیت‌الله محامی با اشاره به تاکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر جهاد تبیین، افزود: یکی از فصل های مهم حضور بسیجیان در دفاع از اسلام و انقلاب و حفظ جامعه اسلامی، جنبه تبیینی و فرهنگی و جهاد تبیین بوده است.

امام جمعه زاهدان، تقویت کمّی و کیفی بسیج را لازم دانست و بیان داشت: فراگیری و افزایش اعضای بسیج در بُعد کمی و تقویت فکری و اعتقادی؛ بینش اجتماعی و بصیرت؛ اخلاق و انگیزه الهی و آموزش مهارت‌های مختلف از جمله رزمی، فرهنگی و... برای نیروهای بسیج خصوصاً در دوره جنگ ترکیبی دشمنان ضرورت دارد.

وی ادامه داد: دشمنان در جنگ ترکیبی از تمام تجارب مواجهه با انقلاب اسلامی در طول سالیان گذشته و هم‌چنین تجربه‌های موفق یا ناموفق در کشورهای دیگر برای به زانو درآوردن ملت ما و ایجاد شکست و تزلزل در نظام جمهوری اسلامی استفاده می کنند و ما هم باید با یک مقاومت و جبهه ترکیبی با دشمن مواجه شویم. 

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان تشریح کرد: باید در برابر هر گروهی از دشمن یک یا چند گروه داشته باشیم و همان‌گونه که در جنگ نظامی در برابر حرکت دشمن پاتک می‌زدیم و لشکر برای مقابله می فرستادیم حالا هم در عرصه‌های مختلف از جمله آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، کف میدان و خیابان و بازار و خصوصا در فضای مجازی که عالم گسترده‌ای است باید نیروهای جبهه حق حضور داشته و از حق دفاع کنند و شبهات را به درستی پاسخ بدهند. 

آیت الله محامی با بیان این که در موقعیت کنونی، نیازمند جبهه متحد و حاضر در همه عرصه‌ها هستیم، ادامه داد: بنا به تاکید مکرر رهبر معظم انقلاب اسلامی مسئولان باید عرصه را برای حضور فراگیر همه مردم به خصوص جوانان و جوانان در مسائل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی فراهم کنند.

امام جمعه زاهدان با بیان این که دشمن در تلاش مذبوحانه به دنبال ایجاد آشوب در کشور در هر جایی و به هر بهانه‌ای و حتی بدون بهانه است، اظهار داشت: مهم این است که ما و خصوصا مسئولان بهانه به دست دشمن ندهیم و متاسفانه گاهی این بهانه‌ها به دست دشمن داده می‌شود و دشمن از آن در جهت اهداف شوم خود استفاده و موج‌سواری می‌کند در حالی که ممکن است آن مشکل ارتباطی به دشمن و اهداف آن نداشته باشد.

وی با اشاره به مکر و حیله دشمنان برای تضعیف نظام اسلامی، ایجاد تشتت و تفرقه و تضعیف قدرت جامعه اسلامی، بر هوشیاری و مراقبت مردم و به خصوص مسئولان تاکید کرد و بیان داشت: مسئولان باید به شعارها و وعده‌های خودشان عمل کنند و مردم شاهد تحقق شعارها در زندگی خودشان باشند.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با اشاره به تلاش شبانه‌روزی بخشی از مسئولان، ادامه داد: در اجلاس ائمه جمعه در حضور رئیس جمهور ضمن تشکر از تلاش شبانه‌روزی مجموعه دولت عنوان کردیم که اگر چه گزارش‌های خوبی داده می‌شود اما مهم این است که مردم نتیجه آن را در زندگی خود ببینند.

آیت‌الله محامی ادامه داد: وقتی فشارها سخت‌تر و دغدغه‌های مردم بیشتر بشود طبیعتا بهانه‌های بیشتری برای آشوب گری به دست دشمن داده می‌شود و البته هوشیاری مردم و پشتیبانی از نیروهای انتظامی و امنیتی برای دفاع از امنیت پایدار کشور لازم است.

امام جمعه زاهدان نکته پایانی را به مسائل استان اختصاص داد و بیان داشت: یک نمونه از تلاش‌‌های دشمن برای ایجاد تفرقه، درگیری و آشوب، در استان پهناور ما رخ داد و دشمن همان اهداف را در استان ما نیز دنبال می‌کند به خصوص که در استان ما با توجه به مقوله مرز ممکن است زمینه آشوب، بیشتر باشد.

وی با بیان این که اتفاقات اخیر در استان سخت و نگران‌کننده بود، تصریح کرد: نمی بایست با تخلف‌ها، کم‌کاری‌ها و ضعف مدیریت‌ها به اینجا می‌رسیدیم. 

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان ادامه داد: بعد از ارسال گزارش‌هایی به محضر رهبری، ایشان نسبت به مسائل استان باخبر و حساس و پیگیر مسائل شدند که اهتمام معظم له به استان و پیگیری‌های شخصی جالب بود.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: