پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۳۶۷۳
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۲
هدف از توسعه آسیا-اقیانوسیه باید ساخت یک جامعه منطقه ای با آینده مشترک باشد؛ این پیغامی است که «شی جین پینگ» رهبر چین در سخنرانی اخیر خود در جریان برگزاری بیست و نهمین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه (اپک) در بانکوک مطرح کرد.
این ایده آقای شی منعکس کننده آرمان و آرزوی مشترک کشورهای این منطقه محسوب می شود آن هم با توجه به چالش های عظیمی که آنها در بحبوحه جو جهانی که سریعا در حال تغییر است، با آن مواجه اند. رهبر چین با به تصویر کشیدن درک قوی خود از تعلقات جغرافیایی و فرهنگی، آسیا و اقیانوسیه را «خانه ما» توصیف کرد؛‌ خانه ای که از شرایط و ارزش های منحصر به فرد مساعدی برخوردار است و همین ارزش ها و شرایط است که این منطقه را قادر می سازد که هر زمانی که به مرحله تصمیم گیری می رسد، انتخاب صحیحی داشته باشد.

منطقه آسیا-اقیانوسیه به لطف همکاری های اقتصادی قوی در طول دهه های گذشته، چیزی را خلق کرده است که می توان آن را «معجزه آسیا-اقیانوسیه» توصیف کرد؛ این منطقه به یک نیروگاه اقتصادی قوی تبدیل شده که صنعت و زنجیره های تامین جهانی را تحکیم می کند و رشد جهانی را پیش می برد.

آسیا-اقیانوسیه در مقایسه با برخی دیگر از مناطق که در آن برخی کشورها همچنان دنباله روی قانون جنگل هستند آن هم به این دلیل که چنین قانونی با بازی های ژئوپلیتیکی و حاصل جمع صفر آنها مطابقت دارد، بر همکاری سودمند متقابل و توسعه مشترک باور دارد که چنین باوری را تا حدی می توان به اعتقاد ملت های این منطقه به همزیستی مسالمت آمیز نسبت داد.

کمک دوجانبه و متقابل همواره و حتی قبل از ابداع اصطلاح روابط بین الملل، از ویژگی های منطقه ای بوده است. میراث تاریخی در کنار جهانی شدن اقتصاد، به ویژه بعد از اجرای سیاست های اصلاح و گشایش چین، تا حد بسیار زیادی به توسعه جمعی این منطقه کمک کرده است. از طرف دیگر منافع مشترک رو به گسترش کشورهای منطقه آسیا-اقیانوسیه، مبتنی بر گشایش، فراگیری، احترام متقابل، صلح و ثبات، باور آنها به ارزش های تاریخی مشترک را تقویت نموده است.

کشورهای کامبوج، اندونزی و تایلند در کمتر از یک هفته، نشست های سطح بالایی را برگزار کردند که شامل نشست انجمن ملل جنوب شرق آسیا، نشست گروه 20 و نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه (اپک) می شود. این نشست ها، پلتفرمی را برای بسیاری از سران جهان فراهم آورد تا اولین جلسات شخصی اشان را از زمان وقوع همه گیری کووید-19 که تقریبا سه سال پیش بوده است، برگزار کنند.

به این ترتیب، کشورهای منطقه آسیا-اقیانوسیه نه تنها ارزش های منحصر به فرد آسیایی را برجسته کردند بلکه پتانسیل این منطقه برای پیشبرد روند احیای اقتصاد جهانی، ایجاد ثبات در صنعت جهانی و زنجیره های تامین و همچنین رسیدگی به بی اعتمادی و حکمرانی و ارتباطات جهانی را به تصویر کشیدند.

در عین حال، به لطف وحدت منطقه ای و ارزش های منحصر به فرد آسیایی، تلاش های برخی نیروهای خارجی برای کاشت بذر تفرقه و اختلاف میان کشورهای این منطقه ناکام مانده است. کشورهای آسیا-اقیانوسیه باید آینده مشترکشان را در نظر داشته باشند و با یکدیگر همکاری کنند تا این منطقه را به مکانی به مراتب بهتر برای ارتقاء یک توسعه کم کربن و پایدار تبدیل کنند.

همانطور که رهبر چین تاکید کرده است، برای رسیدن به این هدف، «ما باید دست در دست یکدیگر یک جامعه آسیا-اقیانوسیه با آینده ای مشترک بسازیم و مسیر همکاری های آسیا-اقیانوسیه را به سمت نقطه اوج جدیدی هدایت کنیم».

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:مهدی زالزاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: