پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۳۷۶۰
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۲
«ابو ناصر الفرابی» ستون نویس و تحلیلگر مستقر در داکا پایتخت بنگلادش بر سیاست‌های بین‌المللی به ویژه امور آسیایی تمرکز دارد. وی با انتشار مقاله‌ای در «سی جی تی ان» تحت عنوان «تبدیل آسیا-اقیانوسیه به "حیاط خلوت" به نفع این منطقه نیست»، دیدگاه خود درباره رویدادهای اخیر در منطقه آسیا-اقیانوسیه را شرح داده است.

«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در آستانه برگزاری بیست و نهمین نشست همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه (اَپک) در نشست سران اپک گفت: منطقه آسیا-اقیانوسیه حیاط خلوت هیچ کشوری نیست و نباید به عرصه‌ای برای رقابت قدرت‌های بزرگ تبدیل شود.

وی با استناد به رفتار تکان دهنده ناشی از جنگ سرد در گذشته و تبیین دیدگاه چین برای امنیت و توسعه منطقه آسیا-اقیانوسیه، افزود: مردم منطقه یا وضعیت زمانه هرگز اجازه وقوع جنگ سرد جدید را نخواهند داد.

منطقه آسیا-اقیانوسیه علی‌رغم نااطمینانی‌های دیرین صلح و ثبات نسبی را حفظ کرده و توسعه و همکاری از اولویت‌های کلیدی است که همچنان مهم هستند. اما این منطقه در یک مقطع متزلزل قرار دارد و بیشتر کشورها نگران از دست دادن مسیر دیرین صلح و ثبات خود هستند. 

این کشورها در حال دست و پنجه نرم کردن با نقصان‌های اقتصادی نهادینه و دیرینه مانند برخورد با تاثیرات جنگ در اوکراین هستند. آسیا-اقیانوسیه رکورد فوق العاده کاهش فقر صدها میلیون نفری در دو دهه گذشته را دارد. علاوه بر این، پاندمی کرونا باعث متوقف شدن یا پسرفت دستاوردهای اقتصادی و توسعه انسانی شده است. 

بر اساس اعلام سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو)، 640 میلیون فقیر در منطقه آسیا-اقیانوسیه زندگی می‌کنند و پاندمی کرونا می‌تواند این عدد را به زودی دو برابر کند. 

همانطور که آقای «شی» گفت منطقه آسیا-اقیانوسیه به همکاری تنگاتنگ برای غلبه بر دشواری‌ها و موانع نیاز دارد درست به همان روشی که معجزه آسیا-اقیانوسیه در دهه‌های گذشته خلق شد. آنها باید پایه و اساس توسعه صلح آمیز از طریق ارتباطات زیرساختی با استاندارد بالا را تقویت کنند. اما این منطقه دقیقا در همین حوزه عقب است. 

«بانک توسعه آسیایی» تخمین زده به منظور ساخت جاده‌ها، راه آهن‌ها، نیروگاه‌های برق،‌ بنادر و سیستم‌های تصفیه آب نیازمند 26 تریلیون دلار سرمایه گذاری از سال 2016 تا 2030 یا سالانه 1.7 تریلیون دلار است.

در عین حال منطقه آسیا-اقیانوسیه در حال دبنال نمودن مسیر منتهی به توسعه صلح آمیز است که در میانه توازن وحشتناکی گیر افتاده یعنی آنها باید یک انتخاب دشوار از میان بازی حاصل جمع صفر و همکاری برد-برد انجام دهند.

پس از جنگ سرد و تا پیش از آنکه ایالات متحده هنوز تمرکز راهبردی خود را بر اساس راهبرد چرخش به آسیا کند، این منطقه شاهد یک معجزه اقتصادی بی سابقه در تمام ابعاد بود آن هم بدون درگیری شدید ژئواستراتژیک!

با اینحال، ایالات متحده این دستاورد رفاه آفرین و فوق العاده را با اختلاف افکنی و ایجاد نزاع، از بین برد.

سال‌های سال از پایان جنگ جهانی دوم گذشته اما آمریکا هنوز منطقه آسیا-اقیانوسیه را «حیاط خلوت ژئوپلتیک» خود تصور می‌کند تا به عنوان یک پایگاه جنگ سرد برای مبارزه ایدئولوژیکی تقابل گرایانه علیه کمونیسم از آن استفاده نماید.

این میراث مسموم تا به امروز ادامه داشته و باعث ایجاد تنش شده به گونه‌ای که شواهد آن را در شبه جزیره کره و تنگه تایوان می‌بینیم.

تنش‌های میان چین و ایالات متحده در منطقه آسیا-اقیانوسیه از رقابت بین‌المللی متعارف در حال تبدیل شدن به یک رقابت تقابلی با جمع صفر است. چارچوب همکاری منطقه‌ای و چشم انداز امنیت صلح آمیز که رفاه، رشد و همکاری منطقه‌ای برد-بردی را حاصل کرده در یک تقاطع متزلزل قرار دارد به گونه‌ای که می‌تواند جرقه یک فاجعه در منطقه را روشن کند.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:مهدی زالزاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: