پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۳۸۱۷
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۱
صفحات فتوولتائیک در بیابانی بزرگ کنار هم زیر نور آفتاب چیده شده و بوته‌های گوجی‌بِری هم زیر این صفحات کاشته شده‌اند؛ نیروگاه خورشیدی و مزرعه یکپارچه «بائوفنگ» در حال توسعه مدلی است که از این منطقه بیابانی با مساحت 10 هکتاری و آفتاب فراوان به طور همزمان رشد محصولات گیاهی را نیز امکان پذیر سازد.

سیستم دوگانه کشاورزی و انرژی سبز در منطقه خودمختار «نینگ‌شیا هوی» در شمال غربی چین رواج یافته و به این ترتیب در حال دگرگونی محیط زیست و زندگی مردم محلی است.

در نتیجه اجرای این طرح، مناطق وسیعی از بیابان رفته رفته در حال سبز شدن هستند و به زمین قابل کشت تبدیل شده اند و کشاورزان محلی که به دلیل نیروگاه‌های خورشیدی صاحب شغل شده‌اند، همزمان به فعالیت‌های کشاورزی خود نیز می‌پردازند.

«وِن جی‌شوئه» معاون «شرکت فناورانه انرژی جدید بائوفنگ» که نیروگاه خورشیدی مذکور را اداره می‌کند، گفت: «نیروگاه ما سالانه 1.7 میلیارد کیلووات ساعت برق پاک تولید می‌کند. با این نیروگاه از مصرف 557 هزار تن زغال سنگ جلوگیری می‌شود و آلاینده‌های کربنی حدود 1.7 میلیون تن کاهش می‌یابند.

صفحات خورشیدی قادرند نور خورشید را سد کنند و تبخیر زمین را کاهش دهند و به این ترتیب به احیای اکولوژیکی کمک نمایند».

طبق گفته وِن، نرخ پوشش گیاهی در این منطقه از زیر 30 درصد به 85 درصد افزایش یافته است.

این پروژه نیازمند تعداد زیادی کارگر برای مراقبت از بوته‌های گوجی‌بری، برداشت میوه و تمیز کردن صفحات خورشیدی است. گوجی‌بری محصول خاص نینگ‌شیا و به دلیل ارزش بالای تغذیه‌ای آن مشهور است.

معاون «شرکت فناورانه انرژی جدید بائوفنگ» گفت: «پروژه فتوولتائیک ما هر سال شغل‌های موقتی برای حدود 100 هزار کشاورز ایجاد و به هر خانوار کمک می‌کند 40 هزار یوان (5700 دلار) درآمد داشته باشد. برخی کشاورزان بعد از آنکه مهارت‌های فنی در این زمینه به دست می‌آورند، صاحب شغل‌های ثابت می‌شوند.

طی یک دهه گذشته و حتی بیشتر، نینگ‌شیا در عین تسریع احیای پوشش گیاهی و جلوگیری از بیابان‌زایی، به طور مداوم کارایی استفاده جامع از منابع مختلف مانند زمین و انرژی خورشیدی را بهبود بخشیده و توسعه هماهنگ تولید برق خورشیدی و احیای اکولوژیکی را محقق کرده است.

صفحات خورشیدی در بخش جنوبی «بیابان تنگر» در بخش غربی نینگ‌شیا منطقه وسیع چهار هزار هکتاری را تحت پوشش قرار داده است. این صفحات خورشیدی بدون اینکه زباله‌ یا مواد زائدی تولید کنند به طور مداوم انرژی خورشیدی را به برق تبدیل می‌کنند.

تولید سالانه 1.7 میلیارد کیلووات ساعت برق سبز نه فقط مناطق اطراف پروژه فوق را روشن ساخته بلکه به نقاط دیگر کشور چین نیز منتقل شده است.

«نیروگاه مرکزی فتوولتایک شماره یک هوانِنگ» که در سال 2011 تاسیش شده است نیز به احیا و حفاظت اکولوژیکی کمک می‌کند.

«لیو مینگ‌چون» رئیس این نیروگاه خورشیدی می‌گوید: «در مرحله مقدماتی ساخت، محیط زیست نسبتا بد بود که این امر، هزینه کلی ساخت و ساز نیروگاه را بالا برد. پس از آنکه نیروگاه خورشیدی ما ساخته شد، بیابان به تدریج از گیاهان پوشیده و سبز شد».

در عین حال، یک کمربند سبز از گیاهان سرزنده از میان بخش جنوب غربی بیابان وسیع «مائووسو» در شرق نینگ‌شیا کشیده شده است.

ردیف تماشاییِ دکل‌های برق فشار قوی بخشی از برنامه انتقال برق غرب به شرق چین محسوب می‌شود؛ این دکل‌ها توسط پوشش سبز که عمدتا چمن و بوته زار است در برگرفته و باعث شده اند شن‌های بیابان ثابت بمانند و تخریب ناشی از بیابان کاهش یابد.

«بای لو» کارگر شرکت دولتی برق فشار قوی نینگ‌شیا در این باره گفت: «قبلا، تمام این منطقه پر از شن‌های روان بود و نمی‌توانستیم در آن رانندگی کنیم. مجبور بودیم نزدیک دکل‌ها قدم بزنیم و در بیابان بدون خودرو و با پای پیاده گشت زنی کنیم».

شرکت فوق برای مقابله با این چالش‌ها، کارزاری را در سال 2012 راه اندازی کرد تا شن‌های موجود در مسیر خطوط انتقال برق را بی حرکت و ثابت کند و برای این کار هزاران فرد محلی را برای کاشتن شمار زیادی نهال به منظور احیای پوشش سبز زیر دکل‌های انتقال برق، استخدام کرد.

این در حالیست که ساخت یک نیروگاه خورشیدی با ظرفیت نصب‌شده دو میلیون کیلووات در حاشیه بیابان مائووسو در دستور کار قرار دارد؛ این نیروگاه خورشیدی عظیم وقتی سال آینده به بهره برداری کامل برسد، قادر خواهد بود سالانه 3.7 میلیارد کیلووات ساعت برق شرق چین را تامین کند و انتشار آلاینده‌های کربنی را تا 3.1 میلیون تن در هر سال کاهش دهد.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:مهدی زالزاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: