پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۳۸۹۲
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۵
شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین صبح روز اول دسامبر با شارل میشل رئیس شورای اروپا در تالار بزرگ خلق دیدار و گفت و گو کرد. سفر میشل به چین بلافاصله پس از بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین به نمایندگی از همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، نشان دهنده حسن نیت اتحادیه اروپا برای توسعه روابط با چین است.

با وجود تفاوت های تاریخی، فرهنگی و سطح توسعه و ایدئولوژی، طبیعی است که چین و اروپا در برخی مسائل نظرات متفاوتی داشته باشند، اما بین دو طرف هیچ اختلاف راهبردی و درگیری وجود ندارد. چگونه با اختلافات برخورد کنند؟ کلید آن این است که باید به نگرانی ها و منافع محوری یکدیگر احترام بگذارند و به روش سازنده رایزنی و مشورت را حفظ کنند. 

چین هرگز به دنبال استکبار و توسعه طلبی نخواهد بود. این تعهد سیاسی جدی حزب کمونیست چین و منعکس کننده اراده بیش از 1.4 میلیارد چینی است. مدرنیزاسیون به سبک چینی و یکپارچگی اروپا، انتخاب چین و اروپا با نگاه به آینده است. هر دو طرف باید یکدیگر را درک و از هم حمایت کنند. 

همکاری اقتصادی و تجاری همواره سنگ بنای روابط چین و اتحادیه اروپا بوده است. در 10 ماهه نخست سال جاری میلادی، حجم تجارت چین و اروپا به 711.4 میلیارد دلار رسید که 6.3 درصد افزایش داشت. چین همچنان بزرگ ترین شریک تجاری اتحادیه اروپا است و اتحادیه اروپا نیز همچنان دومین شریک تجاری بزرگ چین است. چین و اروپا یک همزیستی اقتصادی قوی ایجاد کرده اند.

چین و اتحادیه اروپا به عنوان دو اقتصاد بزرگ جهان، مسئولیت حمایت از چندجانبه گرایی واقعی و حفظ مشترک صلح و توسعه جهانی را بر عهده دارند. در واقع، دو طرف در مورد چالش های جهانی مانند تغییرات آب و هوا، امنیت انرژی و بهداشت عمومی به اجماع بسیار رسیده اند. پکن از ایجاد پیوند بین استراتژی های توسعه اتحادیه اروپا و چین استقبال می کند.

 در واکنش به بحران اوکراین، چین از اتحادیه اروپا در افزایش میانجی گری خود حمایت می کند تا یک الگوی امنیتی متعادل، موثر و پایدار اروپا برقرار شود. چین همواره در کنار صلح ایستاده است و به نقش سازنده خود ادامه خواهد داد.

هرچه اوضاع بین‌المللی آشفته‌تر شود و چالش‌های جهان بزرگ تر باشد، اهمیت روابط چین و اروپا برای جهان برجسته‌تر می‌شود. اتحادیه اروپا بایستی به استقلال استراتژیک خود پایبند باشد و به اتفاق چین به توسعه پایدار و بلندمدت مشارکت راهبردی جامع چین و اتحادیه اروپا کمک کند، دو طرف باید فرصت‌های بیشتر برای یکدیگر ایجاد و ثبات و اطمینان بیشتر به جهان آشفته تزریق کنند.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:مهدی زالزاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: