پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۵۳۸۹۳
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۸
سی ان ان اخیراً در مقاله ای به این موضوع اشاره کرده که اختلاف نظرها در مورد مسئله کنترل اسلحه در آمریکا باعث افزایش پی در پی فجایع تیراندازی شده و این کشور را وارد یک چرخه بدخیم کرده است: پس از وقوع هر یک از این حوادث تیراندازی، هر دو گروه طرفداران و مخالفان کنترل اسلحه بر دیدگاه های خود محکم تر پافشاری کردند و بیشتر شدن شکاف میان این دو گروه منجر به تیراندازی های دیگری شده است

در این مقاله آمده است که با وجود آن که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در 23 نوامبر بار دیگر از کنگره خواست اقدام کند، اما این واقعیت که در ژانویه سال آینده قدرت در کنگره آمریکا میان دو حزب جمهوریخواه و دموکرات « تقسیم »  خواهد شد باعث می شود که هر گونه اقدامی غیرممکن به نظر برسد.  

به نوشته این مقاله تحقیقات یک سازمان غیر دولتی در مورد پیشگیری از خشونت با اسلحه در شهرهای مختلف آمریکا که نتایج آن در ماه ژانویه منتشر شد، نشان می دهد ارتباط مستقیم بین ایالات با قوانین اسلحه ضعیف تر و ایالات با درصد بالای مرگ و میر ناشی از خشونت مسلحانه وجود دارد.

این مقاله با استناد به یکی دیگر از مقاله های قبلی سی ان ان خاطرنشان کرد که کشورهایی مانند استرالیا، نیوزیلند، آفریقای جنوبی و سایر کشورهایی که قوانینی را برای کاهش موارد قتل و کشتار با اسلحه منتشر کرده اند، توانسته اند به تغییرات قابل توجهی دست یابند. اما "فرهنگ اسلحه در آمریکا با دیگر نقاط جهان بیگانه است و در حال حاضر به نظر می رسد که این چرخه مرگبار خشونت همچنان ادامه پیدا خواهد کرد."

بر اساس داده های سازمان غیرانتفاعی «آرشیو خشونت مسلحانه» تا  ۲۲ نوامبر  سال ۲۰۲۲  دست کم ۶۰۷ تیراندازی دسته جمعی در آمریکا صورت گرفته است.

 داده ها نشان می دهد که این روند همچنان در حال بدتر شدن است. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها آمریکا، تعداد موارد قتل با اسلحه در ایالات متحده در سال ۲۰۲۱ میلادی ۸٫۳ در صد بیشتر از سال ۲۰۲۰ بوده است. از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ میزان خودکشی با توفنگ در میان افراد ۱۰ ساله و بالاتر در آمریکا نیز ۸٫۳ درصد افزایش یافته است. علاوه بر این، موارد کشته شدن به دلیل اصابت گلوله از ۷۹ درصد در سال ۲۰۲۰ به ۸۱ درصد در سال ۲۰۲۱ افزایش یافته که بالاترین میزان در طول بیش از ۵۰ سال گذشته در ایالات متحده بود.

  مقامات آمريکایی برای حل این مشکل چه کرده اند؟ هفته آینده دستور کار کنگره جدید آمریکا مشخص خواهد شد و پیش بینی می شود که این "اردک لنگ" کنگره بیشتر بر تصویب لوایح تخصیصی دولت و اولویت های دیگر متمرکز شود. اما هرگونه اقدام برای قانونگذاری در مورد کنترل اسلحه رای کافی را برای تصويب نخواهد داشت. واقعیت «دو دستگی» کنگره آمریکا در سال آینده باعث می شود که امکان تصویب هیچ لایحه ای در آمریکا در دو سال آینده خیلی کم است.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:مهدی زالزاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: