پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۷۲۵۹
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۱
گیتی آنلاین-عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت: با حذف ظرفیت از آزمون وکالت و استفاده از ظرفیت فارغ‌التحصیلان حقوق، ضمن ایجاد یک میلیون شغل موجبات کاهش حق الوکاله فراهم می‌شود.

به نقل از خانه ملت، حسینعلی حاجی دلیگانی در خصوص ضرورت حذف ظرفیت از آزمون وکالت، گفت: انحصاری در برخی مشاغل ایجاد شده که رفع آن سبب ایجاد حداقل یک میلیون شغل در کشور می‌شود کما اینکه هیچ هزینه‌ای هم برای دولت نخواهد داشت، یکی از انحصارها مربوط به فارغ‌التحصیلان رشته حقوق است که اجازه فعالیت به آنها داده نمی‌شود.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه، برخوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در سال گذشته ۷۰ هزار نفر در آزمون وکالت شرکت و تنها ۱۶۰۰ نفر اجازه ورود به شغل وکالت را پیدا کردند، تصریح کرد: این انحصار سبب پرداخت حق الوکاله‌های سنگین شده، به گونه‌ای که امروزه افراد وظف به پرداخت ۱۰ درصد ارزش مادی کار خود به وکیل هستند.

وی افزود: این در حالی است که حذف ظرفیت از آزمون وکالت و اجازه فعالیت به فارغ التحصیلان حقوق سبب کاهش حق‌الوکاله به ۲ تا ۳ درصد برسد، کما اینکه بسیاری از مشکلات حقوقی مردم هم حل می‌شود، این انحصار تنها برای گروه خاصی از افراد منفعت دارد، البته این نوع انحصار طلبی در مورد پزشکان متخصص هم دیده شده است.

حاجی دلیگانی یادآور شد: اراده برای این کار ایجاد شده تا با انحصارات شغلی مقابله شود، به لحاظ قانونی نیز مشکلی وجود ندارد کما اینکه قانون ایجاد فضای کسب و کار به این موضوع پرداخته منتهی عمل نمی‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، تأکید کرد: مجلس از جهت وظیفه نظارتی خود به این موضوع ورود پیدا خواهد کرد تا مشکلات مرتفع گردد.

 منبع: مهر

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: