پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۷۷۲
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۶
گیتی آنلاین- مدیرعامل شرکت «فاراکن آکواکالچر»* پاناما گفت: پرورش میگو نمونه یک صنعت مبتنی بر اقتصاد مقاومتی است و ایران می تواند این صنعت را توسعه دهد و ضمن تغذیه بازار مصرف داخلی، مازاد آن را به کشورهای دیگر صادر کند.
«خوزه بولیوار مارتینز فابرگا»** که چندی پیش برای شرکت در همایش بین المللی میگو به تهران آمده بود، امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ایران برای توسعه این صنعت هر آنچه لازم است، یعنی زمین و آب مناسب، نیروی انسانی آموزش دیده و ماهر و انرژی دارد و بنابراین پتانسیل رشد این صنعت در ایران قوی است.
وی ادامه داد: حتی در شرایط تحریم نیز این صنعت می تواند قابلیت رشد خود را حفظ کند و ارزآوری و اشتغالزایی داشته باشد.
این کارشناس پرورش میگو اضافه کرد: از پنج منطقه مهم پرورش میگو در ایران شامل استان های خوزستان، بوشهر، هرمزگان، گلستان و سیستان و بلوچستان، فقط استان هرمزگان به دلیل شوری زیاد آب و دمای بالا قابلیت محدودی برای رشد این صنعت دارد اما چهار منطقه دیگر برای پرورش این آبزی از شرایط بسیار خوبی برخوردارند.
وی که بررسی هایی با هدف گشایش درهای همکاری با شرکت های ایرانی درباره بازار میگوی ایران داشته است، می گوید، حتی در استان سیستان و بلوچستان به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب امکان دو بار برداشت محصول در سال وجود دارد.
مارتینز گفت: تنها مشکل توسعه صنعت پرورش میگو در ایران مربوط به ژنتیک این آبزی است که در برابر بیماری ها آسیب پذیر است و ریسک صنعت را بالا می برد.
وی افزود: ایران می تواند با استفاده از گونه های مقاوم تری که هم اینک در آمریکای جنوبی، تایلند و سایر کشورهای پیشتاز پرورش داده می شود، به توسعه این صنعت کمک کند.
به گفته وی ، این شرکت پانامایی در کشورهای نیکاراگوئه، ونزوئلا، مکزیک، تایلند و اکوادور فعالیت دارد و می تواند در تامین گونه های مقاوم میگو با ایران همکاری کند.
وی ادامه داد: این شرکت سه هزار هکتار سطح زیر کشت میگو دارد و می تواند ایران را در همه مراحل پرورش میگو مانند انتقال فناوری، یاری کند.
مدیرعامل این شرکت پانامایی گفت: ایران باید در توسعه این صنعت گام به گام عمل کند و هر جا لازم بود از شرکت های خارجی کمک بگیرد.
مارتینز، ایران را برای سرمایه گذاری جذاب دانست و پیش بینی کرد بتدریج به شمار شرکت هایی که مایل به سرمایه گذاری در ایران باشند، اضافه شود.
به گزارش ایرنا و به نقل از رییس سازمان شیلات ایران ،تولید بیش از دو میلیون قطعه بچه میگو در سال های گذشته سبب فعال شدن 500 باب مزرعه با حجم تولید 23 هزار تن شده است.
«حسن صالحی» شمار مرکزهای کنونی تکثیر میگو را 47 واحد و مجموع ظرفیت تولید آنها را بیش از سه میلیارد قطعه اعلام کرد و افزود: اکنون هشت کارخانه تولید خوراک میگو با ظرفیت نزدیک به 190 هزار تن، امکان تولید غذای این محصول را فراهم کرده است.
پنج استان خوزستان، بوشهر، هرمزگان، گلستان و سیستان و بلوچستان کانون های پرورش میگو در ایران به شمار می رود.
دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان آبزیان ایران نیز در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد، پارسال 82هزار و 354 تن انواع آبزیان و محصولات پرورشی به بازارهای هدف صادر شد که 12 هزار و 850 تن مربوط به صادرات میگو بود.
«علی اکبر خدایی» ارزش صادرات میگو در سال 1394 را 56 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: میگوی ایران به بیش از 20 کشور جهان صادر می شود که برخی از آنها مانند ویتنام، امارات، تایلند، مالزی، چین و اسپانیا قطب تولید میگو در منطقه خود به شمار می روند اما به دلیل کیفیت خوب محصول ایرانی، از واردات آن استقبال می کنند.
به گفته خدایی، کویت، مصر، لبنان، ایتالیا، فرانسه و انگلیس دیگر واردکنندگان میگوی ایران به شمار می روند.
همچنین در سال 1394 این محصول کشور ما از طریق مکزیک به آمریکا صادر شد و از راه چین نیز به بازارهای کانادا راه یافت.
آمریکا و ژاپن بزرگ ترین مصرف کنندگان پروتئین دریایی به شمار می روند و 75 درصد میگوی تولیدی جهان به این دو کشور صادر می شود. 
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: