پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۷۸۲۳
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۲
بلومبرگ گزارش کرد :
گیتی آنلاین - پایگاه خبری بلومبرگ گزارش کرد که رئیس سیا و معاون مشاور امنیت ملی آمریکا در تاریخ 21 خردادماه در سفری محرمانه به پایتخت عمان به سلطان این کشور در خصوص روابط خوب با ایران هشدار دادند.
به گزارش گیتی آنلاین ، پایگاه بلومبرگ در گزارشی نوشت یکی از شیوه‌های پی بردن به تفاوت سیاست «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور کنونی آمریکا در قبال ایران در مقایسه با «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا از طریق ذره‌بین عمان است.

این گزارش سپس توضیح داد که برای اوباما، عمان یک سلاح دیپلماتیک مخفیانه بود و از روابط خوب این کشور کوچک حاشیه خلیج‌فارس با هر دو طرف جنگ سرد عربستان و ایران به نفع خود بهره برد.

بلومبرگ نوشت که سلطان «قابوس بن سعید» به مذاکره برای آزادی کوهنوردان آمریکایی که در دوران اول ریاست‌جمهوری اوباما در ایران دستگیر شده بودند، کمک کرد.

این گزارش سپس نوشت اما از طرف دیگر، ترامپ تا حد زیادی عمان را نادیده گرفته است و عمان تنها کشور عربی حاشیه خلیج‌فارس بود که در مذاکرات دوجانبه با ترامپ در حین نشست ماه گذشته ریاض شرکت نکرد.

بلومبرگ نوشت، در حالیکه اوباما از روابط خوب عمان با ایران برای پیشبرد دیپلماسی با ایران بهره می‌برد اما دولت ترامپ روابط این کشور با ایران را یک معضل می‌داند.

بنا به گفته مقامات دولت ترامپ، «مایک پومپئو» رئیس سیا و ژنرال «ریکی وادل» معاون مشاور امنیت ملی ترامپ در سفر محرمانه 11 ژوئن (21 خرداد) به «مسقط» پایتخت عمان، این پیام را به سلطان قابوس ابلاغ کردند.

طبق این گزارش، پومپئو و وادل از قابوس خواستند تا مسیرهای ایران از طریق قلمرو عمان که برای حوثیهای یمن کمک ارسال می‌کند را از بین ببرند.

این در حالی است که آمریکا برای نیروی هوایی عربستان در جنگ یمن، حمایت‌های لجستیکی و سوختگیری فراهم می‌کند.

یکی از مقامات آمریکایی اعلام کرد که پومپئو و وادل بسیار محتاطانه عمل کردند و در این سفر از سلطان قابوس درخواست نکنند که روابط با ایران را قطع کند زیرا این امر برای عمانی‌ها غیر ممکن است زیرا به ایران وابستگی اقتصادی دارند.

بلومبرگ نوشت اما پیام آنها واضح بود که عمان باید اقدامات بیشتری را برای جلوگیری از حمایت ایران از اخوان المسلمین یمن صورت دهد.

***
منبع : فارس
انتهای پیام/
نویسنده:رحمت گلستانی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: