پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۸۳۵۸
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۵
گیتی آنلاین - امیر اسماعیلی امروز برای اولین بار اعلام کرده که S۳۰۰ در ایران استقرار یافته است؛ این یعنی از این پس، انگشت پدافند هوایی برای شکار پرنده‌های متخاصم "روی ماشه اس ۳۰۰" هم خواهد رفت.
به گزارش گیتی آنلاین به نقل از تسنیم، پیش از ظهر امروز امیر اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص)، برای اولین بار رسماً از استقرار سامانه موشکی اس 300 در کشور خبر داده و گفته که (هم‌اکنون) از آن استفاده می‌شود. (لینک)

البته امیر اسماعیلی اعلام نکرده که این سامانه‌ها در کدام نقاط مستقر شده‌اند اما وزیر دفاع  و پشتیبانی نیروهای مسلح پیش از این اعلام کرده بود که اس300‌های ایرانی "4 گردان" هستند.

سامانه موشکی اس 300 در حال حاضر یک خانواده است و انواع مختلفی از این سامانه با کاربردهای متفاوت در وزارت دفاع روسیه تولید شده است. هم‌اکنون اس300 پی‌ام‌یو (S-300PMU) به‌عنوان یکی از مرگبارترین و پیشرفته‌ترین سامانه‌های موشکی خانواده اس300 شناخته می‌شود. آن‌ طور که روس‌ها اعلام کرده‌اند، زمان آماده‌سازی این نوع از سامانه‌ها، حدود 5 دقیقه‌ است که این خود یکی از ویژگی‌های مهم سامانه موشکی اس300 پی‌ام‌یو به شمار می‌رود.

یکی از بهترین مدل‌های سری P سامانه موشکی اس300، سامانه‌های پی‌ام‌یو2 هستند که رادار کشف هدف این سامانه 64N6E2 Big Bird نام دارد و می‌تواند حدود 200 هدف را کشف کند.

ایران، در سال 2007 قرارداد خرید سامانه موشکی S300-PMU1 را با روس‌ها امضا کرده بود که با عدم تحویل آن به ایران و گذشت سالیان دراز، خط تولید این سامانه در روسیه، کلا متوقف شد و ایران هم دیگر خواهان آن مدل از اس 300 نبود، لذا ایران و روسیه توافق کردند که قرارداد را به‌روز کنند که این اتفاق سال گذشته رخ داد و تهران - مسکو، قرارداد جدیدی برای فروش اس 300 به ایران امضا کردند اما مدل سامانه‌ای که قرار بود به ایران تحویل داده شود، هیچ وقت اعلام نشد.


کِشنده‌های سامانه موشکی اس 300 در رزمایش دماوند در حال جابجایی سامانه هستند

اما با ورود ادوات مربوط به اس 300 و "موشک‌ها"، مشخص شد که ایران سامانه S300-PMU2 که یکی از بهترین سامانه‌های دفاعی و پدافندی حال حاضر جهان است را تحویل گرفته است.

سامانه موشکی اس 300، پس از ورود به ایران اولین بار در 7 شهریور ماه سال گذشته به نمایش گذاشته شد و این اقدام موجب شد که هر گونه شبهه درباره ورود یا عدم ورود این سامانه به کشور، مرتفع شود.

پس از این ماجرا، امیر اسماعیلی در 23 بهمن ماه سال 95، طی سخنانی در یادواره شهید جانباز عباسعلی باباخانی در حسینیه مرکزی نطنز، اعلام کرد که این سامانه موشکی هنوز در هیچ نقطه‌ای کار گذاشته نشده است. این به معنای آن بود که اس300ها هنوز استقرار عملیاتی پیدا نکرده بودند. (لینک)

** تست اس 300ها در ایران

اما ماجرا به همینجا ختم نشد و 14 اسفند ماه سال 95، قرارگاه پدافند هوایی رسما از تست این سامانه موشکی در یکی از میادین تیر یگان‌های پدافندی کشور و در رزمایشی با نام "دماوند" خبر داد و ساعتی بعد هم تصاویر این تست منتشر شد البته آن زمان، قرارگاه پدافند هوایی اعلام نکرد که این سامانه در کشور استقرار یافته است.

در جریان تست، سامانه موشکی اس 300 با شلیک چند فروند موشک، اهداف متنوعی را در ارتفاع و بُردهای مختلف، با موفقیت هدف قرار می‌دهد. (لینک)
لحظه شلیک موشک از سامانه موشکی اس 300 در ایران

در اولین هدف، رادارهای سامانه موشکی اس 300 موفق شدند یک فروند موشک بالستیک شلیک شده توسط نیروهای خودی را شناسایی و رهگیری کرده و سپس با شلیک اولین موشک از سامانه موشکی S300-PMU2، موشک بالستیک منهدم شد؛ امیر اسماعیلی با تایید این هدف‌گیری دقیق، اعلام کرد که "موشک اس 300، موشک بالستیک را تار و مار کرد."

دومین هدف هم که یک فروند پهپاد دشمن فرضی بود، توسط رادارهای این سامانه رهگیری و سپس با شلیک دومین موشک از سامانه موشکی اس 300، این هدف نیز به دقت بالایی منهدم شد. (لینک)


لحظه شلیک موشک هدف - اس 300 لحظاتی بعد با موفقیت این موشک را رهگیری و منهدم کرد

به گفته‌ی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی، "از آنجا که احتمال دارد  مشخصات این سامانه پدافندی دست کشورهای دیگر نیز بیفتد، متخصصان ایرانی این سامانه را بر اساس تهدیدها و نقشه های عملیاتی  آزمایش کردند و هیچکس دیگری به چگونگی عملیاتی شدن این سامانه دسترسی نخواهد داشت."

امیر اسماعیلی با تاکید بر اینکه هم اکنون ایران «اس 300» های زیادی دارد، آن زمان گفته بود: خبر مهم‌تر طراحی و ساخت اس 300 کاملا ایرانی با نام « باور 373» است که در آینده ای نزدیک تست  آن را مردم عزیز ایران مشاهده خواهند کرد.

در حال حاضر بیش از 3700 نقطه کشور تحت پوشش قرارگاه پدافند هوایی قرار دارد که حاصل زحمات شبانه‌روزی این قرارگاه است ولی از این پس، قرارگاه پدافند هوایی با استقرار سامانه موشکی اس 300 در نقاط مختلف کشور در کنار سایر سامانه‌های پدافندی، دست روی ماشه، آماده شکار پرنده‌های متخاصم خواهد بود.
نویسنده:رحمت گلستانی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: